Bakteryjne zapalenie oskrzeli: objawy, leczenie

Bakteryjne zapalenie oskrzeli występuje zdecydowanie rzadziej niż wirusowe. Zwykle odpowiadaja za nie zakażenia tzw. bakteriami atypowymi. Objawy choroby są podobne do wirusowego zapalenia oskrzeli. To przede wszystkim uporczywy kaszel. Bakteryjne zapalenie oskrzeli leczone jest antybiotykami.

Zapalenie oskrzeli - choroba, która lubi zimną i wilgotną porę roku

Zapalenie oskrzeli należy do chorób, które nękają nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie często dopada dzieci, ale i dorośli mają problemy z oskrzelami. Zdecydowana większość zapaleń oskrzeli wywołana jest przez wirusy, w tym adenowirusy, rinowirusy, wirus grypy typu A i B, paragrypy, koronawirus i wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus). Około 10 procent przypadków zapalenia oskrzeli ma jednak pochodzenie bakteryjne.

Mówi się o trzech postaciach zapalenia oskrzeli:

  • ostre zapalenie oskrzeli - trwa do trzech tygodni, objawia się głównie uporczywym kaszlem
  • podostre zapalenie oskrzeli - trwa od trzech do ośmiu tygodni, może być spowodowane nadreaktywnością oskrzeli po zakażeniu krztuścem lub innym wirusem
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli - gdy kaszel utrzymuje się dłużej niż osiem tygodni i jest efektem działania szkodliwych czynników środowiskowych, w tym dymu i innych zanieczyszczeń, a także palenia papierosów

Bakteryjne zapalenie oskrzeli - przyczyny

Chorobę wywołują bakterie takie jak:

  • Mycoplasma pneumoniae
  • Chlamydophila pneuminiae
  • Bordatella pertusis (pałeczka krztuśca)

Bakteryjne zapalenie oskrzeli - objawy

Osoba zaatakowana przez tę chorobę cierpi na długotrwały uporczywy kaszel. Jest niezmiernie dokuczliwy i może mieć formę kaszlu suchego lub mokrego, z wykrztuszaniem wydzieliny. Taka wydzielina w przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli ma żółtawy lub zielonkawy kolor. Ponadto objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, mięśni, bóle stawów, a także uczucie rozbicia i osłabienie.

Początkowo wygląda to jak zwykłe przeziębienie, ale jeżeli nie mija po tygodniu, należy zasięgnąć porady lekarza. Także gdy mamy duszności i świszczący oddech oraz silny ból w klatce piersiowej. Ponadto wysoka gorączka, powyżej 38 stopni C, utrzymująca się kilka dni.

Zobacz wideo Co roku 8 millionów osób umiera przez papierosy

Bakteryjne zapalenie oskrzeli - diagnoza i leczenie

Jeżeli lekarz stwierdzi bakteryjne zapalenie oskrzeli może zdecydować się na antybiotykoterapię. Ponadto stosuje się leki pomagające w odkrztuszaniu (np. ambroksol oraz acetylocysteina i karbocysteina lub gwajafenezyna, która ma działanie wykrztuśnie).

Podwyższoną temperaturę można zbijać paracetamolem lub ibuprofenem.

W przypadku duszności i nasilonego kaszlu pomocne są leki rozkurczające oskrzela (fenoterol lub salmeterol). Stosuje się je w przypadku, gdy dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji), a świadczy o tym świszczący oddech i kłopoty ze swobodnym oddychaniem.

W czasie choroba należy zostać w domu i odpoczywać, pić duże ilości ciepłych napoi i zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. To znacznie ułatwia oddychanie.

Więcej o: