Zapalenie oskrzeli należy do chorób, które nękają nas szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie często dopada dzieci, ale i dorośli mają problemy z oskrzelami. Zdecydowana większość zapaleń oskrzeli wywołana jest przez wirusy, w tym adenowirusy, rinowirusy, wirus grypy typu A i B, paragrypy, koronawirus i wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus). Około 10 procent przypadków zapalenia oskrzeli ma jednak pochodzenie bakteryjne.
Mówi się o trzech postaciach zapalenia oskrzeli:
Chorobę wywołują bakterie takie jak:
Osoba zaatakowana przez tę chorobę cierpi na długotrwały uporczywy kaszel. Jest niezmiernie dokuczliwy i może mieć formę kaszlu suchego lub mokrego, z wykrztuszaniem wydzieliny. Taka wydzielina w przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli ma żółtawy lub zielonkawy kolor. Ponadto objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, mięśni, bóle stawów, a także uczucie rozbicia i osłabienie.
Początkowo wygląda to jak zwykłe przeziębienie, ale jeżeli nie mija po tygodniu, należy zasięgnąć porady lekarza. Także gdy mamy duszności i świszczący oddech oraz silny ból w klatce piersiowej. Ponadto wysoka gorączka, powyżej 38 stopni C, utrzymująca się kilka dni.
Jeżeli lekarz stwierdzi bakteryjne zapalenie oskrzeli może zdecydować się na antybiotykoterapię. Ponadto stosuje się leki pomagające w odkrztuszaniu (np. ambroksol oraz acetylocysteina i karbocysteina lub gwajafenezyna, która ma działanie wykrztuśnie).
Podwyższoną temperaturę można zbijać paracetamolem lub ibuprofenem.
W przypadku duszności i nasilonego kaszlu pomocne są leki rozkurczające oskrzela (fenoterol lub salmeterol). Stosuje się je w przypadku, gdy dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji), a świadczy o tym świszczący oddech i kłopoty ze swobodnym oddychaniem.
W czasie choroba należy zostać w domu i odpoczywać, pić duże ilości ciepłych napoi i zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. To znacznie ułatwia oddychanie.