Debretin (regulacja pracy jelit): działanie, przeciwskazania

Debretin to lek regulujący motorykę przewodu pokarmowego. Dostępny na receptę. Nie jest refundowany.

Debretin - jak działa

Debretin oparty jest o substancję czynną o nazwie trimebutyna (maleinian trimebutyny). Jest to substancja chemiczna normalizująca perystaltykę układu pokarmowego. Jej działanie polega na wiązaniu się z receptorami opioidowymi, znajdującymi się m.in. w ściankach jelit. Ma wpływ na pracę całego przewodu pokarmowego. Reguluje napięcie dolnego zwieracza przełyku, proces opróżniania żołądka oraz perystaltykę jelita cienkiego i okrężnicy.

Trimebutyna łączy się z odpowiednimi receptorami i w zależności od stanu przewodu pokarmowego, pobudza lub hamuje motorykę jelit lub innych elementów całego układu. Pobudza do pracy mięśnie o obniżonej motoryce, zmniejsza napięcie w ściankach jelita, działa przeciwskurczowo na mięśnie o wzmożonej pobudliwości ruchowej.

Lek sprzedawany jest w postaci tabletek po 100 mg w dwóch rodzajach opakowań, po 30 i 100 sztuk w jednym. Oprócz trimebutyny lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian, krospowidon, hypromelozę, kwas stearynowy, dwutlenek tytanu.

Debretin - zastosowanie, dawkowanie

Lek przepisuje się osobom dorosłym w przy zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego towarzyszących bólom brzucha, skurczom jelit, biegunkom czy zaparciom oraz w zaburzeniach motoryki jelit w zespole jelita drażliwego.

Debretin wchłania się dobrze, maksymalne stężenie leku w organizmie osiąga po upływie 1-2 godzin od zażycia. Jest wydalany wraz z moczem.

Leku nie wolno stosować u osób cierpiących na alergię lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Tabletkę połyka się w całości popijając szklanką wody. Zwykle stosuje się 3 tabletki na dobę, jeśli lekarz nie zaleci inaczej (np. 6 razy na dobę po pół dawki). W przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno podwajać kolejnej dawki, jeśli pominęło się poprzednią.

Debretin - skutki uboczne, środki ostrożności

Lek jest w wysokim stopniu bezpieczny. Badania kliniczne wykazały, że skutki uboczne dotyczyły zaledwie 1 na 1000 osób zażywających ten lek. Zgłoszone działania niepożądane to: uczucie nadmiernego zmęczenia, alergie skórne, nudności. Wszystkie były łagodne i krótkotrwałe.

Leku nie zaleca się kobietom w I trymestrze ciąży. Potem może być stosowany, ale jeżeli jest to absolutnie konieczne. Decyzję podejmuje lekarz prowadzący. Natomiast lek można spokojnie stosować podczas karmienia dziecka piersią ponieważ nie przenika do kobiecego mleka.

Debretin wchodzi w reakcję z niektórymi lekami, np. z zotepiną i rizatriptanem. Dlatego o zażywanych lekach trzeba poinformować lekarza lub farmaceutę. Lek nie ma wpływu na koncentrację i nie utrudnia prowadzenia pojazdów.

Źródło: ulotka

Zobacz wideo Epidemia zespołu jelita wrażliwego?
Więcej o: