Naukowcy twierdzą, że psychoterapia może skutecznie wspomóc leczenie zespołu jelita drażliwego

W znacznym łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego, choroby, która bardzo uprzykrza życie, skutecznie może pomóc psychoterapia. Co więcej, można ją przeprowadzać zdalnie np. przez telefon.
Zobacz wideo

Leczenie zespłu jelita drażliwego (IBS) można skutecznie wspomagać za pomocą psychoterapii - tak wynika z najnowszych badań. Według ekspertów choroba w dużej części ma podłoże psychiczne, w związku z czym skuteczność terapii lekami znacznie zwiększa praca z psychoterapeutą. Najnowsze wnioski są ogromną szansą dla wszystkich chorych, zwłaszcza tych - jak zapewniają badacze - u których standardowa lekoterapia nie przyniosła rezultatów. Ponadto leczenie można przeprowadzać również zdalnie np. przez telefon bądź za pośrednictwem interaktywnej strony internetowej.

Brytyjscy naukowcy wykazali, że zdalnie prowadzona terapia poznawczo-behawioralna (CBT), dostosowana odpowiednio do pacjentów z zespołem jelita drażliwego, pomogła złagodzić objawy choroby i zmniejszyć jej negatywny wpływ na życie zawodowe i prywatne pacjentów.

Badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Southampton oraz z King's College London pod kierownictwem dr Hazel Everitt. Ich próba obejmowała 558 pacjentów, którzy chorowali na zespół jelita drażliwego. Odczuwali przy tym dość poważne objawy choroby, pomimo stosowania leków przez co najmniej rok. Rona Moss-Morris, profesor psychologii stosowanej w medycynie oraz Trudie Chalder, profesor terapii poznawczo-behawioralnej z King's College London, opracowały specjalne programy terapii, które obejmowały osiem sesji leczenia.

Po 12 miesiącach stosowania takiej terapii badani dużo częściej zgłaszali, że znacznie złagodziły się u nich objawy choroby oraz że ma ona mniej negatywny wpływ na ich życie zawodowe i prywatne w porównaniu z tymi, którzy otrzymali tradycyjne leczenie.

Okazało się, że sesje CBT zarówno telefoniczne, jak i internetowe, są skuteczne. To naprawdę ważne i ekscytujące odkrycie. Dzięki temu pacjenci będą mieli możliwość podjęcia leczenia w dogodnym dla siebie czasie i bez konieczności dojeżdżania do ośrodków

- wyjaśnia dr Hazel Everitt.

Zespół jelita drażliwego - co to?

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome - IBS) jest jednym z częstszych zaburzeń przewodu pokarmowego, w szczególności jelita grubego. Jego najczęstsze objawy to:

  • skurcze i bóle brzucha,
  • wzdęcia,
  • gazy,
  • zaparcia,
  • biegunki.

Jest to przewlekła choroba. Można łagodzić jej objawy, ale nie da się jej całkowicie wyleczyć. Dwukrotnie częściej występuje u kobiet. Nie są do końca znane jednoznaczne przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego.

Terapia poznawczo-behawioralna - na czym polega?

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod postępowania terapeutycznego. Wykorzystuje się ją głównie w leczeniu zaburzeń psychicznych o podłożu depresyjnym bądź lękowym. Najczęściej stosowana jest w przypadkach fobii, lęków napadowych, nerwic, depresji, bulimii, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, schizofrenii, stresu pourazowego, depresji poporodowej i jako ogólna technika radzenia sobie ze stresem. Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się przede wszystkim na bieżących problemach, najważniejsze jest to, co tu i teraz. Zdecydowanie mniej skupia się na przeszłości pacjenta.

Więcej o: