Lekarze usunęli choremu nerkę ważącą ponad siedem kilogramów. Nawet oni byli zaskoczeni ciężarem

Pacjent chorował na wielotorbielowatość nerek. Lekarze spodziewali się, że zobaczą znacznie zdeformowany narząd, ale nawet ich zaskoczył ciężar chorej nerki. To jeden z nielicznych tego typu przypadków na świecie.

Operację wykonano w szpitalu Sir Ganga Ram w Dehli w Indiach. Lekarze usunęli pacjentowi ogromną nerkę ważącą 7,4 kg po tym, jak jego stan znacznie się pogorszył w wyniku postępów choroby o nazwie autosomalna dominująca policystyczna choroba nerek (wielotorbielowatość nerki). Jest to dziedziczna choroba atakująca zawsze obie nerki. W jej wyniku w narządach rozwijają się liczne cysty wypełnione płynem surowiczym.

Wyróżnia się dwie postaci choroby, w zależności od sposobu dziedziczenia:  wielotorbielowatość nerek dziedziczoną autosomalnie dominująco (autosomal dominant polycystic kidney disease, ADPKD) oraz postać autosomalną recesywną (ang. autosomal recessive polycystic kidney disease, ARPKD).

Liczne, nieregularne torbiele pojawiają się zarówno w korze jak i w rdzeniu nerki. Wypełnione są płynem, który czasem zawiera także krew albo wydzielinę ropną. Torbiele powodują, że nerka staje się nienaturalnie duża, a jej zewnętrzna powierzchnia nierówna i nabrzmiała. Cysty miewają różne rozmiary, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Rozrastające się torbiele powodują zanik prawidłowej tkanki nerek i pogarszanie się ich funkcji, aż do całkowitej niewydolności narządu. 

Zdrowa nerka waży zwykle od 120 do 150 g, stąd tak wielki ciężar u indyjskiego pacjenta uznaje się za rekordowy. Wielotorbielowatość nerek była przyczyną także kilku innych przypadków nadmiernej wagi nerek. Jak podaje BBC, w czasopismach medycznych można się natknąć na opis operacji wykonanej w Stanach Zjednoczonych, w wyniku której pacjentowi usunięto narząd ważący aż 9 kg. Inny skrajny przypadek zdarzył się w Holandii, gdzie usunięto nerkę o wadze 8,7 kg.

Przy policystycznych nerkach operacje wykonuje się, gdy torbiele stają się źródłem infekcji, ropieją lub są tak rozrośnięte, że zaburzają proces wydalania moczu. W przypadku indyjskiego pacjenta olbrzymia nerka powodowała liczne zaburzenia, a infekcji nie dawało się już wyleczyć antybiotykami.  

Zobacz wideo

Wielotorbielowatość nerek ujawnia się zazwyczaj około 30.-40. roku życia, chociaż czasem diagnozuje się ją już w wieku dziecięcym. Objawem choroby jest tępy ból odczuwany w dolnej części pleców, powodowany przez ucisk rozrastającej się nerki na sąsiednie narządy. Bóle kolkowe natomiast oznaczają obecność skrzepów krwi w nerkach. W moczu może pojawiać się krew pochodząca z uszkodzonych naczyń krwionośnych.  Ponadto chory cierpi na nadciśnienie tętnicze. Dodatkowe symptomy choroby nerek to: złe samopoczucie, astenia (przewlekłe zmęczenie), bladość skóry, wielomocz, niedokrwistość, wymioty, halitoza, uszkodzenia wrzodziejące skóry i śluzówki. Ostatecznie rozrastające się cysty prowadzą do niewydolności nerek, które w skrajnym przypadku muszą być usunięte. Chorzy są dializowani, są także kwalifikowani do przeszczepów.

Źródło: BBC News

Więcej o: