Operację wykonano w szpitalu Sir Ganga Ram w Dehli w Indiach. Lekarze usunęli pacjentowi ogromną nerkę ważącą 7,4 kg po tym, jak jego stan znacznie się pogorszył w wyniku postępów choroby o nazwie autosomalna dominująca policystyczna choroba nerek (wielotorbielowatość nerki). Jest to dziedziczna choroba atakująca zawsze obie nerki. W jej wyniku w narządach rozwijają się liczne cysty wypełnione płynem surowiczym.
Wyróżnia się dwie postaci choroby, w zależności od sposobu dziedziczenia: wielotorbielowatość nerek dziedziczoną autosomalnie dominująco (autosomal dominant polycystic kidney disease, ADPKD) oraz postać autosomalną recesywną (ang. autosomal recessive polycystic kidney disease, ARPKD).
Liczne, nieregularne torbiele pojawiają się zarówno w korze jak i w rdzeniu nerki. Wypełnione są płynem, który czasem zawiera także krew albo wydzielinę ropną. Torbiele powodują, że nerka staje się nienaturalnie duża, a jej zewnętrzna powierzchnia nierówna i nabrzmiała. Cysty miewają różne rozmiary, od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Rozrastające się torbiele powodują zanik prawidłowej tkanki nerek i pogarszanie się ich funkcji, aż do całkowitej niewydolności narządu.
Zdrowa nerka waży zwykle od 120 do 150 g, stąd tak wielki ciężar u indyjskiego pacjenta uznaje się za rekordowy. Wielotorbielowatość nerek była przyczyną także kilku innych przypadków nadmiernej wagi nerek. Jak podaje BBC, w czasopismach medycznych można się natknąć na opis operacji wykonanej w Stanach Zjednoczonych, w wyniku której pacjentowi usunięto narząd ważący aż 9 kg. Inny skrajny przypadek zdarzył się w Holandii, gdzie usunięto nerkę o wadze 8,7 kg.
Przy policystycznych nerkach operacje wykonuje się, gdy torbiele stają się źródłem infekcji, ropieją lub są tak rozrośnięte, że zaburzają proces wydalania moczu. W przypadku indyjskiego pacjenta olbrzymia nerka powodowała liczne zaburzenia, a infekcji nie dawało się już wyleczyć antybiotykami.
Wielotorbielowatość nerek ujawnia się zazwyczaj około 30.-40. roku życia, chociaż czasem diagnozuje się ją już w wieku dziecięcym. Objawem choroby jest tępy ból odczuwany w dolnej części pleców, powodowany przez ucisk rozrastającej się nerki na sąsiednie narządy. Bóle kolkowe natomiast oznaczają obecność skrzepów krwi w nerkach. W moczu może pojawiać się krew pochodząca z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Ponadto chory cierpi na nadciśnienie tętnicze. Dodatkowe symptomy choroby nerek to: złe samopoczucie, astenia (przewlekłe zmęczenie), bladość skóry, wielomocz, niedokrwistość, wymioty, halitoza, uszkodzenia wrzodziejące skóry i śluzówki. Ostatecznie rozrastające się cysty prowadzą do niewydolności nerek, które w skrajnym przypadku muszą być usunięte. Chorzy są dializowani, są także kwalifikowani do przeszczepów.
Źródło: BBC News