Poliuria (wielomocz)

W ci±gu doby zdrowy cz³owiek wydala ok. dwóch i pól litra moczu. Znaczne przekroczenie tej warto¶ci mo¿e pojawiæ siê z powodów czysto fizjologicznych lub stanowiæ zapowied¼ powa¿niejszych zmian w organizmie.
Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!

Najbardziej prozaiczna przyczyn± wielomoczu s± przyjmowane p³yny. Za wzmo¿on± produkcjê uryn mo¿e odpowiadaæ picie du¿ej ilo¶ci kawy, herbaty b±d¼ alkoholu, a przede wszystkim zawarta w nich kofeina. Podobna reakcje organizmu mo¿e wywo³aæ tak¿e niska temperatura lub przebywanie na du¿ych wysoko¶ciach (w tym przypadku stanowi dowód na dobr± adaptacjê organizmu do specyficznych warunków).

Za d³u¿szymi, a czasem i czêstszymi wizytami w toalecie mo¿e staæ polidypsja, czyli nadmierne pragnienie. Ten bardzo szczególny objaw mo¿e pojawiæ siê u pacjentów z nieleczon± cukrzyc±, moczówk± prost±, nadczynno¶ci± tarczycy. Czasem sucho¶æ w gardle towarzyszy schizofrenii b±d¼ przyjmowanym lekom. Ci±g³e pragnienie mog± odczuwaæ tak¿e kobiety w ci±¿y oraz osoby z zaburzeniami hormonalnymi.

Wielomocz zazwyczaj wspó³istnieje z chorobami uk³adu moczowego i od ich potwierdzenia rozpoczyna siê stawianie diagnozy. W sytuacji dopasowanie objawów nie jest mo¿liwe do ¿adnej z nich nale¿y rozwa¿yæ:

- zespó³ Fanconiego

- zespó³ Lightwooda-Albrighta

- wtórn± nadczynno¶æ przytarczyc pochodzenia nerkowego

- zespó³ Reitera

- policytemiê

- migrenê

- toczeñ rumieniowaty

- chorobê Gliñskiego-Simmondsa

- zespó³ Conna

- niewydolno¶æ serca (bardzo czêsto towarzyszy czêstoskurczom komorowym oraz migotaniu przedsionków)

- zespó³ Sjogrena

- mózgowy zespó³ utraty soli

Czytaj tak¿e:

Krêgos³up czy nerki? Co mnie boli?

Choroba Gliñskiego - Simmondsa

Reninoma

Zespó³ Sjögrena (zespó³ Sjogrena, choroba Mikulicza-Radeckiego)

Nykturia