Mocznica (Uremia): przyczyny, objawy, leczenie

Mocznica nie stanowi oddzielnej jednostki chorobowej a jedynie jeden z objawów mogących sugerować poważne zmiany w nerkach. Tym samym prowadzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, zalegania toksyn w organizmie, a także do zakłócenia funkcjonowania innych narządów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Uremia najczęściej towarzyszy zmianą w nerkach, które mogą być spowodowane utratą płynu pozakomórkowego lub krwi, zatrzymaniem moczu przy kamicy moczanowej, bądź chorobą nowotworową. Ponieważ mocznica stanowi jedynie objaw, niejednokrotnie nie ma związku z chorobą nerek i rozwija się przy:

- chorobie naczyń (również małych)

- nefropatii cukrzycowej lub nadciśnieniowej

- zwężeniu tętnicy nerkowej

- wielotorbielowatości nerek, naczyniowemu stwardnieniu nerek

- amyloidozie

- nowotworom układu moczowego

- dnie moczanowej

- szpiczakowi mnogiemu

- cewkowo-śródmiąższowej chorobie nerek

Zobacz wideo

Objawy

Ze względu mnogość schorzeń, w których mocznica jest objawem, może wywołać szereg, do tego bardzo różnych dolegliwości. Do najbardziej charakterystycznych zalicza się m.in.:

- narastająca drażliwość, senność (czasem nadpobudliwość)

- drętwienie, skurcze kończyn

- nieprzyjemny posmak w ustach

- bóle głowy, wymioty, nudności, a czasem biegunka

- świąd, wybroczyny, bladość skóry

- brak łaknienia, zapalenie żołądka bądź jelit, wrzody

- wodobrzusze , zapalenie otrzewnej

- drętwienie, znużenie, śpiączka

- neuropatie

- zaburzenia świadomości

Diagnoza

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem oraz analizie objawów. Dodatkowo wykonuje się badanie krwi, które sugeruje rozwój niepokojących zmian w organizmie.

Leczenie

Skutki choroby, przede wszystkim gdy nie jest zaawansowana, pozwala złagodzić stosowanie specjalnie przygotowanej diety. Niestety w większości przypadków jest to działanie doraźne pozwalające ustabilizować stan pacjenta. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem walki z mocznicą jest przeszczep. Jednak ogromne trudności związane z pozyskaniem dawcy sprawiają, że dużo częściej zleca się dializy, dzięki którym krew zostaje oczyszcza z zalegających i krążących po całym organizmie toksyn.

Pacjenci muszą dodatkowo ograniczyć aktywność, wykonywać kontrolne badania oraz regularnie przyjmować leki. Chorzy zakwalifikowani do przeszczepu powinni unikać kontaktu z osobami z chorobą zakaźną lub infekcją.

Czytaj także:

Kregoslup czy nerki? Co mnie boli?

Badanie GFR, czyli przesączenie kłębuszkowe

Torbielowatość nerek

Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?

Kwasica metaboliczna

Więcej o: