Choroba Schönleina-Henocha (Choroba Schonleina-Henocha, plamica alergiczna)

Choroba Schönleina-Henocha, nazywana plamicą alergiczną to choroba autoimmunologiczna. Nadmierne odkładanie się jednego z typów immunoglobulin (IgA) wywołuje zapalenie drobnych naczyń krwionośnych. Mimo że medycyna nie zna przyczyn występowania schorzenia to większość badaczy łączy ją z powikłaniem m.in. po infekcji górnych dróg oddechowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Immunoglobuliny typu A są najliczniejszą grupa przeciwciał wytwarzanych przez organizm. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona błon śluzowych w układzie pokarmowym, drogach oddechowych oraz w układzie moczowo-płciowym. Ich nadmierne odkładanie na ściankach małych naczyń krwionośnych wywołuje stan zapalny, zaburzając prawidłowy przepływ krwi oraz prowadzi do powstania martwicy. Choroba Schönleina-Henocha (plamica alergiczna) atakuje przede wszystkim chłopców między drugim a jedenastym rokiem życia.

Choroba Schönleina-Henocha (plamica alergiczna) objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby Schönleina-Henocha (plamicy alergicznej) są zmiany skórne. Najczęściej mają one postać krwawych wyprysków i pojawiają się na kończynach dolnych, stopach, podudziach, udach oraz pośladkach. Większość pacjentów skarży się na ból i obrzęk stawów (głównie łokciowy, skokowy, kolanowy) oraz ból brzucha . Sporadycznie w kale obecna jest krew , a zmiany widoczne są w nerkach, płucach lub układzie nerwowym.

Choroba Schönleina-Henocha (plamica alergiczna) diagnoza

Prawidłową diagnozę stawia się w oparciu o wywiad oraz badania laboratoryjne i obrazowe, które pozwalają także wykluczyć inne schorzenia. U niektórych pacjentów morfologia wykazuje wzrost poziomu leukocytów, a w moczu pojawia się białko oraz erytrocyty.

Choroba Schönleina-Henocha (plamica alergiczna) leczenie

W leczeniu choroby Schönleina-Henocha (plamicy alergicznej) zazwyczaj wykorzystuje się leki hemostatyczne, czyli te, które wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne. Jeśli choroba zajęła stawy zaleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w cięższych przypadkach stosuje się m.in. sterydy. Choroba Schönleina-Henocha choć ma łagodny przebieg bardzo często nawraca. Najczęstszym powikłaniem jest niewydolność nerek , jednak pojawia się ona zaledwie u jednego na stu pacjentów.

Czytaj także:

Zespół Sweeta

Ból żołądka: o czym świadczy?

Atopowe zapalenie skóry

Immunoglobuliny

Zespół bolesnego barku (Choroba Duplaya)

Zobacz wideo
Więcej o: