Zioła, z których powstają krople żołądkowe to zwykle: liść mięty pieprzowej, korzeń z kozłka lekarskiego, wyciąg z ziela dziurawca oraz nalewka gorzka. Znajdziemy w niej korzeń goryczki, liść bobrka trójlistnego i owocnię gorzkiej pomarańczy. Ekstrakty z ziół, wchodzących w skład kropli żołądkowych, robi się na bazie alkoholu.
Kozłek lekarski ma także drugą nazwę. To inaczej waleriana, działająca uspokajająco na organizm. Pomaga w stanach napięcia nerwowego, ułatwia też zasypianie. Ma ponadto właściwości rozkurczające. Kozłek lekarski działa więc na ściany żołądka, powodując ich rozluźnienie, co zmniejsza dolegliwości bólowe. Drugi składnik kropli żołądkowych - mięta pieprzowa - przynosi ulgę przy wzdęciach, zwiększa wydzielanie żółci oraz soków żołądkowych i poprawia trawienie, a także działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka oraz przeciwbólowo. W kroplach żołądkowych znajduje się także alkoholowy wyciąg z dziurawca. Ma uznane właściwości uspokajające. Jest pełen związków o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym, wspiera zatem wątrobę w produkcji żółci i ułatwia trawienie. Ponadto dziurawiec jest ziołem o działaniu przeciwzapalnym, łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Ma właściwości antybakteryjne, dlatego stosuje się go, między innymi, przy wrzodach żołądka. Przeciwdziała nadmiernemu wydzielaniu soków żołądkowych, dzięki czemu zwalcza zgagę i nadkwasotę. Kolejny składnik kropli żołądkowych - nalewka gorzka ma właściwości pobudzające łaknienie, pośrednio wspiera proces trawienia mając wpływ na wydzielanie śliny i żółci.
Jak stosować zioła. Czy zawsze są bezpieczne? O tym mówi nasz film.
Krople żołądkowe mają działanie przeciwbólowe, rozkurczowe oraz wiatropędne. Pomogą nam w przypadku trudności z trawieniem, przy skurczach i bólu żołądka, spowodowanych niestrawnością. Łagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak kolka jelitowa, wzdęcia, odbijanie się i zgaga oraz brak łaknienia i apetytu. Pomocne mogą być ponadto w przypadku nudności, a także przy wymiotach.
Krople żołądkowe przyjmujemy doustnie, stosując się do dawek podanych na opakowaniu lub w ulotce. Zwykle jest to 15-40 kropli na jedną czwartą szklanki przegotowanej wody. Lek pijemy na pół godziny przed posiłkiem oraz po posiłku, trzy-cztery razy dziennie, chociaż w razie potrzeby można lek zażyć do sześciu razy. Doraźnie, gdy bardzo nam dokucza żołądek, możemy wziąć jednorazowo 30-40 kropli.
Dzieciom powyżej 12-tu lat podaje się jedynie niewielkie dawki leku, do 15 kropli rozpuszczonych w przegotowanej wodzie lub na łyżeczce cukru, maksymalnie cztery razy dziennie, przed lub po posiłku.
Krople żołądkowe zawierają alkohol, dlatego nie wolno ich podawać dzieciom poniżej 12-tego roku życia. Osoby z poważnymi chorobami przewodu pokarmowego powinny zasięgnąć opinii lekarza przed zażyciem leku. W przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, a także przy wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz przy schorzeniach wątroby, przyjmowanie kropli żołądkowych jest niewskazane.
Także ciąża oraz karmienie piersią oznacza, że nie powinno się stosować tego leku. Ze względu na zawartość alkoholu zabronione jest zażywanie kropli żołądkowych przez osoby z chorobą alkoholową. Należy mieć także na uwadze, że leki przeciwpadaczkowe wchodzą w interakcję z kroplami żołądkowymi, dlatego nie wolno stosować ich jednocześnie.