Suchość pochwy: przyczyny, leczenie

Suchość pochwy to najczęściej wynik zaburzeń hormonalnych w okresie ciąży, laktacji oraz menopauzy. Jednak za suchość pochwy mogą odpowiadać także niektóre leki, antykoncepcja hormonalna, a nawet alergie. Aby zdiagnozować problem, koniecznie trzeba odwiedzić lekarza. Pomocne w walce z suchością pochwy są globulki oraz żele intymne.

Suchość pochwy - wiele przyczyn

Suchość pochwy, znacznie utrudniająca życie seksualne i będąca powodem krępujących sytuacji, to wcale nie tak rzadki problem. Dotyczy głównie kobiet w okresie menopauzy, ponieważ wynika bezpośrednio z niedoboru estrogenów. A to w tym okresie jego produkcja powoli zanika. Ale i wcześniej bywają w życiu kobiety momenty, gdy produkcja estrogenów spada i pojawiają się problemy z nawilżeniem pochwy. Suchość pochwy odczuwamy przecież tuż przed miesiączką, a także w czasie ciąży, czy też w okresie karmienia piersią.

Do suchości pochwy może dojść także po serii nawracających infekcji intymnych, a także w wyniku przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wszelkie kuracje hormonalne, które związane są z produkcją estrogenów, powodują zmiany w nawilżeniu pochwy. Co więcej, nawet niektóre leki na alergię mogą negatywnie wpłynąć na stan pochwy. Jak już jesteśmy przy lekach, to trzeba też wspomnieć o lekach na nadciśnienie, o antydepresantach, czy też o środkach moczopędnych, które obniżają libido.  Nie mówiąc już o kuracji antybiotykowej, która zubaża florę bakteryjną, czy o niszczącej chemioterapii.

Ponadto, takie choroby jak cukrzyca i niewydolność nerek, a nawet uczulenie na składniki tamponów czy też wkładek higienicznych oraz alergia na proszki do prania i środki czystości, bywają przyczyną suchości pochwy. Jak widać więc, winowajców takiego stanu rzeczy, może być naprawdę wielu.

Suchość pochwy - jakie są objawy?

Suchość pochwy przeszkadza kobietom na co dzień, wywołując nieprzyjemne uczucia swędzenia, szczypania lub pieczenia narządów płciowych. Suchość pochwy to także niebagatelny powód kłopotów w czasie współżycia. W skrajnych przypadkach uniemożliwia nawet odbycie stosunku. Wywołuje ból podczas kontaktów seksualnych, jest przyczyną krwawienia po stosunku, spowodowanego podrażnieniem i obtarciem błony śluzowej pochwy. Kobieta odczuwa też ból i pieczenie sromu, świąt oraz inne nieprzyjemne objawy. Obtarta pochwa to otwarte wrota dla infekcji bakteryjnych i grzybicznych. Problem więc nie jest bagatelny.

Zobacz wideo

Suchość pochwy - co może nam pomóc?

Na początek oczywistość: trzeba poznać przyczynę suchości pochwy i dopiero wtedy szukać lekarstwa. Sprawa jest prosta, gdy chodzi o menopauzę. To zjawisko stare jak świat, więc znanych jest wiele sposobów radzenia sobie z dyskomfortem. Po pierwsze, można poddać się hormonalnej terapii zastępczej. Jej celem jest zwiększenie produkcji estrogenów, zatem bezpośrednia przyczyna suchości pochwy byłaby wyeliminowana. Ponadto istnieją środki dostępne bez recepty, np. globulki dopochwowe, które mogą wtedy pomóc.

Globulki dopochwowe zmniejszają odczucie suchości w pochwie na dłużej i są dedykowane kobietom w okresie menopauzy oraz w przypadku atrofii pochwy. Eliminują świąd i zmniejszają obrzęki i zaczerwienienia sromu. Pomagają też po porodzie oraz przy kuracji hormonalnej. Globulki dopochwowe zawierają kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz wyciągi z ziół. Zazwyczaj stosuje się je przez tydzień,więc niedużo trzeba, aby sobie pomóc.

Suchość pochwy, spowodowana zażywaniem środków antykoncepcyjnych, powinna minąć po kilku miesiącach, gdy organizm przyzwyczai się już do tabletek. Jeśli uboczne skutki nie miną lekarz może nam zalecić nowy środek lub inny sposób zabezpieczania się przed ciążą. Natomiast suchość pochwy po ciąży znika w naturalny sposób po kilku miesiącach.

Mamy jeszcze do dyspozycji intymne żele, czyli lubrykanty. Stosuje się je bezpośrednio przed stosunkiem albo w trakcie, a dla niektórych są ciekawym urozmaiceniem życia seksualnego. Bo też oferta tych środków jest szeroka i ciekawa. W aptekach można dostać bezzapachowe i bezbarwne lubrykanty na bazie wody, które łatwo się zmywają i nie powodują uczuleń. Niektóre rodzaje mają nawet właściwości przeciwzapalne.

Lubrykanty zapachowe są ciekawe, ale mogą zawierać cukier, zatem warto przeczytać dokładnie etykietę. Natomiast lubrykanty silikonowe mają tę zaletę, że znakomicie nawilżają, ale trudniej jest je zmyć. Lubrykanty stymulujące natomiast mają dodatkowo i uwrażliwiać strefy intymne.

Więcej o: