Nici liftingujące: na czym polega zabieg, jakie daje efekty?

Nici liftingujące to rodzaj zabiegu poprawiającego stan i sprężystość starzejącej się skóry bez użycia skalpela. Lifting polega na wszczepieniu pod skórę cieniutkich nici, mających za zadanie stymulować produkcję kolagenu oraz tworzyć coś w rodzaju rusztowania, na których opiera się skóra. Nici ulegają potem wchłonięciu.

Nici liftingujące - jak to działa?

Nici liftingujące to alternatywa dla operacji plastycznej, mniej inwazyjna i mniej kosztowna, chociaż i tak nie tania. Możemy za pomocą tej techniki poprawić owal twarzy i nadać większą sprężystość skórze. Ale zacznijmy od początku. Na czym polega ten zabieg, coraz częściej oferowany w gabinetach medycyny estetycznej?

Jest to operacja, w trakcie której do odpowiedniej warstwy skóry wprowadzane są specjalne nici, które mają za zadanie odpowiednio ją naciągnąć i podtrzymać oraz zmobilizować do wzmożonej produkcji włókien kolagenowych. Istnieją dwa rodzaje nici i dwa cele. Są zatem nici liftingujące oraz takie, dzięki którym można poprawić stan skóry w sposób zbliżony do mezoterapii. W tym drugim przypadku nici są gładkie i wszczepia się je wyłącznie w celu stymulowania skóry do produkcji kolagenu i do regeneracji. Natomiast nici liftingujące mają za zadanie tak podnosić skórę, aby twarz lub inna część ciała, odzyskała prawidłowy kształt.

Takie nici mają specjalną budowę. Zaopatrzone są w dwukierunkowe haczyki i ząbki, skierowane w przeróżne strony, na których "rozpina" się skórę jak na stelażu. Brzmi to trochę przerażająco, ale lekarze zapewniają, że to mało inwazyjny zabieg i z pewnością bardziej bezpieczny niż klasyczna operacja plastyczna. Nici liftingujące są też różnej grubości, tak aby można je było odpowiednio dostosować do poprawianych elementów twarzy lub ciała. Wykonane są z materiału o nazwie polidioksanon (PDO). Jest to nić, która po mniej więcej roku ulega rozpuszczeniu. To, co pozostaje w skórze po rozpadzie nici, stymuluje dalej komórki do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, w procesie zwanym neokolageneza. Z tego samego materiału wykonane są zresztą nici chirurgiczne, silne i wytrzymałe, stosowane od wielu lat w chirurgii plastycznej, gastroenterologii, urologii, ginekologii, czy też w okulistyce. Nić PDO znajduje się na bardzo cienkiej igle, którą lekarz wprowadza do odpowiedniej warstwy skóry, a następnie wciaga tam nić.

Zobacz wideo

Nici liftingujące - co można korygować? Jak wygląda zabieg?

Za pomocą nici liftingujących zmienia się kształt twarzy na linii żuchwy, a także liftinguje policzki, zmienia kształt brwi, poprawia stan skóry szyi i dekoltu, można poprawiać także piersi, brzuch, czy fragmenty pośladków i nóg.

Zabieg wszczepiania nici nie jest długi. Trwa około godziny, chyba że dotyczy wyjątkowo trudnego miejsca. Wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, aby lekarz mógł na bieżąco korygować swoją pracę i uniknąć, na przykład, wkłucia się w nerw. Nici wprowadza się za pomocą cienkich igieł, a następnie za pomocą systemu haczyków naciąga na nich skórę. Są rodzajem rusztowania dla luźnej skóry. Po zabiegu twarz pozostaje lekko obrzmiała i zaczerwieniona. Te objawy powinny zniknąć w ciągu kilkunastu godzin po zabiegu, jak zapewniają lekarze. Może się jednak zdarzyć, że konieczne stanie się przyjmowanie antybiotyków, gdy skóra zbyt długo pozostaje obrzęknięta i zaczerwieniona.

Po zabiegu koniecznie należy przestrzegać kilku zasad, w przeciwnym wypadku nici mogą się przesunąć i zniweczyć cały wysiłek. Nie wolno zatem, przez co najmniej trzy tygodnie, wykonywać zabiegów laserowych, ani też masażu miejsc, gdzie wszczepiono nici. Zabrania się także peelingu, a nawet wykonywania cięższych prac lub uprawiania intensywnego sportu.

Efekty liftingu widoczne są już po 2-3 tygodniach, chociaż pełen efekt obserwuje się dopiero po paru miesiącach, gdy skóra ułoży się na nowym rusztowaniu. Napięcie skóry utrzymuje się do 1,5 roku, po tym czasie nici się już rozpuszczają. Ale w miejscach, w których się znajdowały, pozostają zgrubienia, powstałe w wyniku pracy nad fibroblastami, czyli komórkami produkującymi kolagen. To dobrze, bo to pomaga dłużej utrzymywać skórę napiętą.

Nici liftingujące - przeciwwskazania

Nie wykonuje się tego typu zabiegów:

  • w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią
  • jeżeli istnieją problemy z krzepliwością krwi
  • w czasie przyjmowania preparatów rozrzedzających krew
  • u chorych na epilepsję
  • u osób z uszkodzoną skórą oraz ze stanami zapalnymi skóry
Więcej o: