Ruch fizyczny to jeden z warunków utrzymania zdrowia i to na każdym etapie życia. O tym, jak ważna jest aktywność fizyczna świadczy chociażby to, że znalazła się w centrum zainteresowania Światowej Organizacji Zdrowia.
WHO opracowało zalecenia, dotyczące aktywności fizycznej, które są optymalne dla utrzymania zdrowia. Minimalny ruch powinien zatem wglądać następująco:
Nie ma wątpliwości, że serce potrzebuje regularnego treningu. Staje się wtedy bardziej wytrzymałe, zwiększa się jego wydolność, poprawia krążenie. W czasie wysiłku rozszerzają się naczynia krwionośne, co pomaga w przepływie krwi i w odpowiednim dotlenieniu organizmu. Lekarze przypominają, że już dwie godziny tygodniowo ćwiczeń zmniejszają o połowę ryzyko wystąpienia chorób serca. Ćwicząc codziennie po pół godziny poprawiamy ten wskaźnik aż do 60 proc.
Okazuje się, aby zdrowo ćwiczyć trzeba wiedzieć jak. Zacznijmy od tego, że wykonywane ćwiczenia muszą być dobrane do naszego wieku, aktualnej kondycji i stanu zdrowia. Intensywny trening, który przysłuży się młodej osobie i przyniesie jej same korzyści, dla osoby po pięćdziesiątym roku życia może być zabójczy.
Jakie zatem ćwiczenia lubi nasze serce? Przede wszystkim regularne i umiarkowane, a przy tym odpowiednio dynamiczne. I, co ważne, mają to być ćwiczenia, które sprawią nam przyjemność. I, jeszcze ważniejsze, należy zmieniać co jakiś czas rodzaj aktywności fizycznej. Urozmaicenie ćwiczeń oznacza, że nie zapomnimy o jakiejś partii mięśni, da nam też możliwość poznawania nowych sposobów na aktywność.
Spróbujmy zatem jak nam się spodobają:
WHO mówi o tym, aby dziennie przejść około 10 tys. kroków. Jak to zrobić? Czy to możliwe? Oczywiście, że tak, jeżeli zapamiętamy kilka prostych zasad:
Nadmierny wysiłek nie ma dobroczynnego wpływu na serce. I tak, na przykład, kulturystyka, intensywne ćwiczenia na siłowni, owszem, wyrabiają nasze mięśnie, powiększają ich masę, nie są jednak przyjazne dla serca. Podobnie jak podnoszenie ciężarów. Mogą nawet doprowadzić do przerostu mięśnia sercowego i nadciśnienia. Dlatego ćwiczenia na siłowni powinny być połączone z innymi rodzajami ćwiczeń, na przykład na bieżni czy na stepperze. No i należy pamiętać o rozgrzewce, aby organizm, w tym serce, zdążyło się przygotować do intensywniejszej pracy.
Aktywność fizyczna w przypadku osób z chorobami serca jest wręcz wskazana. Chodzi tutaj, rzecz jasna, o umiarkowany ruch, który może pomagać nie tylko w rekonwalescencji, ale także zapobiegać pogłębianiu się schorzeń. Wiadomo, że właściwie dobrany wysiłek powoduje, że pozbywamy się "złego" cholesterolu LDL, że dotleniamy organizm i pomagamy sercu w sprawniejszym dostarczaniu składników odżywczych do tkanek. Umiarkowany sport to dobre lekarstwo na nadciśnienie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń porozmawiajmy ze swoim lekarzem, aby podpowiedział nam, jaki wysiłek byłby wskazany i na co możemy sobie pozwolić. A także, na co zwracać uwagę, obserwując reakcje organizmu na ćwiczenia.