Plamienie przed okresem - przyczyny
Plamienie przed okresem budzi nasz naturalny niepokój. Co oznacza plamienie między okresami? Czy powinno nas skłaniać do wizyty u lekarza? Niewielkie plamienie w środku cyklu miesiączkowego, bezpośrednio przed i po okresie nie jest niepokojące i związane jest z wahaniami poziomu hormonów w organizmie kobiety. Jednak wszelkie odstępstwa od normy, zbyt częste plamienie, połączone czasem z dodatkowymi objawami, wymagają konsultacji z lekarzem.
Plamieniem określamy niewielką domieszkę krwi znajdującą się w wydzielinie z pochwy. Ma najczęściej brązowy kolor i pojawia się w różnych momentach cyklu miesiączkowego. Jakie są najczęstsze przyczyny plamienia?
- Plamienie przed okresem może oznaczać, że w organizmie kobiety jest za mało progesteronu - kobiecego hormonu, warunkującego zagnieżdżanie się zarodka i utrzymanie ciąży. W czasie cyklu miesiączkowego jego poziom waha się, a największe stężenie progesteronu ma miejsce tuż przed jajeczkowaniem. Jeżeli nie dochodzi wtedy do ciąży, produkcja progesteronu spada aż do pojawienia się miesiączki. Progesteron, nazywany też luteiną, jest produkowany przez ciałko żółte w jajniku oraz przez łożysko. Za wytwarzanie hormonu odpowiedzialna jest ponadto kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Plamienie przed okresem może więc oznaczać niewydolność ciałka żółtego, które produkuje niewystarczającą ilość progesteronu. Jest to tzw. niedomoga lutealna. Niewydolność ciałka żółtego może być spowodowana zmniejszoną produkcją pęcherzyków Graafa i przyspieszonym złuszczaniem się śluzówki macicy. Druga przyczyna to przedwczesne obumarcie ciałka żółtego, co również objawia się plamieniem przed okresem. Towarzyszą temu: zespół napięcia przedmiesiączkowego, ból piersi oraz zmiany w długości cyklu menstruacyjnego.
- Plamienie po okresie, przedłużające menstruację natomiast, może być oznaką zbyt niskiego poziomu estradiolu, jednego ze sterydowych hormonów płciowych.
- Plamienie w środku cyklu miesiączkowego, około 14 dni przed miesiączką, w czasie owulacji jest wynikiem mniejszej ilości estrogenu. Takie plamienie jest nieznaczne i może trwać około 3-4 dni.
- Plamienie przed okresem u kobiet po 40-tym roku życia związane jest ze zbliżającą się menopauzą i zmniejszającą się produkcją progesteronu, co jest zjawiskiem normalnym i nie powinno budzić większego niepokoju.
- Plamienia pojawiające się po menopauzie także nie są czymś niezwykłym. Organizm powoli przestaje produkować hormony i wygasza miesiączkowanie. Niepokojące są dopiero późniejsze plamienia, bo mogą być spowodowane takimi chorobami jak mięśniaki macicy, przerost endometrium, a nawet nowotwory szyjki macicy.
- Plamienie po stosunku to efekt zadrapania lub otarcia, spowodowanego najprawdopodobniej słabym nawilżeniem pochwy.
- Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej zdarzają się w pierwszych miesiącach niewielkie plamienia, które są wynikiem adaptowania się organizmu kobiety. Po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej ponownie organizm reaguje niewielkim plamieniem.
Plamienie przed okresem - kiedy powinniśmy się niepokoić?
Nasz niepokój powinno wzbudzić plamienie pojawiające się bez żadnego związku z cyklem miesiączkowym i owulacją, którym towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak: zbyt obfite i długie miesiączki, bóle brzucha, skurcze, gorączka. Takie symptomy mogą oznaczać: zapalenie przydatków, nadżerkę, różne zakażenia narządów rodnych, mięśniaki macicy i nowotwór.
Krwawienia pojawiające się po stosunku, to także objaw budzący niepokój. Może bowiem oznaczać nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy lub pochwy: endometriozę, polipy, nadżerki, torbiele, nowotwory.
Plamienie zamiast miesiączki - co to oznacza?
Czy plamienie przed okresem może być oznaką ciąży? Tak, jeżeli w terminie, w którym spodziewałyśmy się miesiączki, pojawia się tylko plamienie, może to oznaczać, że jesteśmy w ciąży. Zróbmy wtedy test ciążowy i udajmy się do lekarza. Oczywiście, plamienie zamiast miesiączki nie zawsze musi oznaczać ciąży, ale na przykład zaburzenia hormonalne lub być objawem jakiejś choroby. Ale równie dobrze może to być tzw. plamienie implantacyjne.
Na początku ciąży plamienie związane jest najczęściej z implantacją, czyli zagnieżdżaniem się zarodka w jamie macicy. Może się to zdarzać jeszcze przez 2-3 miesiące ciąży. Drugą przyczyną plamienia w I trymestrze ciąży są niedobory progesteronu. Niestety, plamienie pojawiające się w terminie miesiączki, czasem oznacza także samoistne poronienie, które może być spowodowane np. wrodzoną wadą genetyczną lub rozwojową.