Komar tygrysi w Polsce: jak wygląda, jakie przenosi choroby?

Komar tygrysi w Polsce 2019. Komar tygrysi jest to owad występujący pierwotnie na terenie południowo-wschodniej Azji. Według doniesień, komary tygrysie zaobserwowano w Polsce. Są to niebezpieczne owady, przenoszą około 20 wirusów groźnych chorób, w tym chorób tropikalnych. Jak rozpoznać komara tygrysiego, jak się przed nim bronić

Komary tygrysie - jak wygląda

Komary tygrysie cechują się charakterystycznymi, biało-czarnymi paskami na całym ciele, które przypominają paski tygrysie (stąd nazwa). Owady te, w zależności od warunków, w których bytują, osiągają długość od 2 do 10 mm. Są aktywne za dnia, a największą aktywność przejawiają w godzinach porannych. Samice komarów tygrysich są większe o około 20 proc. od samców i różnią się budową aparatu ssącego.

Samice komarów tygrysich atakują organizmy zwierzęce oraz ludzi poprzez przysysanie się do skóry i spijanie krwi, zaś samce żywią się sokami z roślin. Komary tygrysie składają jaja w wodzie - jaja mają około 0,5 mm średnicy, są zdolne do zimowania i nawet po przesuszeniu wracają do ponownej aktywności (wystarczy, że zanurzą się w wodzie). Okres rozwoju od jaja do owada trwa maksymalnie 12 dni.

Komary tygrysie są to owady, które najliczniej występują w południowo-wschodniej części Azji. Ze względu na swoje pochodzenie, komary tygrysie nazywane są komarami azjatyckimi, jednak bardzo szybko rozprzestrzeniają się po świecie. W latach 70-tych gatunek ten zaobserwowano na południu Europy, w 2005 roku w Holandii. W tym samym czasie obecność komarów tygrysich odnotowano w Ameryce Północnej. Owady te stanowią inwazyjny gatunek, który przenosi tzw. arbowirusy, czyli wirusy roznoszone przez stawonogi (np. kleszcze).

Czy wiesz, że skuteczny spray przeciw komarom możesz zrobić sam. O tym mówi nasz film  

Zobacz wideo

Komar tygrysi - choroby, objawy

Komary tygrysie są to niebezpieczne owady, które nazywane są wektorami, ponieważ przenoszą około 20 wirusów groźnych chorób, w tym chorób tropikalnych. Choroby, które wywołane są ukąszeniem zakażonego komara tygrysiego to m.in:

Chikungunya to choroba wirusowa występująca w Azji oraz Afryce, a w 2007 roku odnotowana w okolicach włoskiego miasta Rimini. Objawy tego schorzenia przypominają symptomy grypy (kilkudniowa gorączka, osłabienie, bóle stawów i mięśni), a towarzyszą im zmiany skórne oraz świąd. Choroba ta bywa mylona z dengą (gorączką denga), która stanowi kolejne schorzenie wywołane przez komary tygrysie.

Denga we wczesnym stadium, oprócz łagodnej gorączki nie wykazuje żadnych objawów. Z czasem, do podwyższonej temperatury dołączają bóle stawów i mięśni, a także wysypka (podobna do wysypki, charakterystycznej dla odry). W poważnych przypadkach tej choroby, denga skutkuje gorączką krwotoczną, małopłytkowością i może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

Kolejną chorobą przenoszoną przez komary tygrysie jest żółta febra. We wczesnych stadiach objawia się gorączką oraz symptomami, charakterystycznymi dla grypy. W kolejnej, toksycznej fazie schorzenia, występuje żółtaczka, uszkodzenie wątroby, ból brzucha oraz krwawe wymioty. Jest to choroba charakteryzująca się 50 proc. śmiertelnością.

Komary tygrysie w Polsce

W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, że w Polsce zaobserwowano komary tygrysie. Informacje te nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone, pomimo tego, że w 2007 roku owady zaobserwowano na terenie Niemiec. Pojawienie się komarów tygrysich w Polsce jest wysoce prawdopodobne, ponieważ, mimo, że owady te preferują ciepłe odmiany klimatu, a naukowcy szacują, że przy warunkach bytowych sprzyjających rozwojowi, komary mogą dotrzeć aż do Skandynawii.

Rozprzestrzeniają się też bardzo szybko - o ile w XX wieku w Europie oficjalnie odnotowano je w 3 krajach (Albania, Włochy i Francja), tak w pierwszej dekadzie XXI wieku potwierdzono ich występowanie w Grecji, Bośni i Hercegowinie, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czarnogórze, Monako, Chorwacji oraz Szwajcarii.

Tygrysi komar - jak się chronić

Ze względu na liczne, niebezpieczne choroby przenoszone przez komary tygrysie, w krajach, w których zaobserwowano ich występowanie, wprowadza się działania prewencyjne. W Stanach Zjednoczonych odkryto, że znaczny wpływ na ograniczenie populacji tego gatunku jest występujący naturalnie w Ameryce owad, Corethrella Appendiculata z rodziny muchówek długich. Oprócz tego, aby zapobiegać rozwojowi komarów, siedliska komarów tygrysich spryskiwane są różnorodnymi preparatami owadobójczymi, np. permetryną czy środkami zawierającymi pałeczki bakterii Bacillus thuringiensis.

Więcej o: