Najlepsze sposoby na ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów mogą być zmorą ciepłych wakacyjnych wieczorów. Nawet najlepiej zorganizowany wyjazd nad mazurskie jeziora może zostać łatwo zniszczony przez nieznośne komary. Latem, podczas kupowania słodkości, jesteśmy narażeni na ukąszenia agresywnych os. Niestety, taka sytuacja jest nie tylko irytująca, ale często także niebezpieczna. Czy jest jakiś sposób by szybko pozbyć się dokuczliwego bólu?

Ukąszenia owadów - jak sobie z tym radzić?

Po pierwsze, musisz wiedzieć jaki owad cię ukąsił. Sytuacja może nie być prosta, szczególnie, gdy nie zauważyliśmy co dokładnie przeleciało nam koło nosa. Kiedy jednak od razu wiadomo, które stworzenie nas zaatakowało dalsze kroki wydają się proste.

Swędzące ślady po ukąszeniach komarów

Komary w Polsce możemy spotkać praktycznie wszędzie. Szczególnie aktywne są o  świcie i zmierzchu. Ich siedliska znajdują się najczęściej w ciemnych, chłodnych i wilgotnych miejscach. Jeśli nie chcemy spotkać ogromnej ilości natarczywych komarów najlepiej latem wieczorami unikać zbiorników wodnych. Warto wiedzieć, że to jedynie samice odpowiadają za ukąszenia, gdyż krew jest im niezbędna do złożenia jaj. Ukąszenia komarów bardzo łatwo rozpoznać. To średniej wielkości (ok. 1 cm średnicy), czerwone, swędzące bąble. Uporczywe swędzenie znakomicie łagodzą specjalne maści. Można także przyłożyć do bąbla plasterek surowego ziemniaka lub posmarować plastrem cytryny.

Uważaj na kleszcze!

Ostatnimi czasy mamy okazję obejrzeć wiele kampanii informacyjnych przestrzegających przed ukąszeniami kleszczy. Warto pamiętać, że są one nosicielami wielu groźnych chorób jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Te owady możemy spotkać wśród drzew, krzewów i traw, gdzie naturalnie występują. Kleszcze odnajdują na ciele człowieka najbardziej dogodne miejsce i wbijają się. Nie czujemy jednak samego ukłucia, gdyż w ślinie tych owadów są substancje przeciwbólowe. Gdy po przechadzce po lesie zauważymy na swoim ciele kleszcza powinniśmy jak najszybciej go usunąć. Najlepiej wykorzystać do tego pęsetę. Miejsce po ukąszeniu należy przemyć środkiem odkażającym. Jeśli okaże się, że nie udało nam się wyrwać kleszcza w całości, należy szybko zgłosić się do lekarza. 

Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Ukłucia pszczół, os i szerszeni

Kolejnym z często spotykanych owadów jest pszczoła. Ich ukąszenia są bolesne, co jest spowodowane przez toksyny, które dostają się do organizmu wraz z żądłem. Dużo bardziej niebezpieczne są jednak osy i szerszenie. W tych przypadkach ukąszeniu towarzyszy opuchlizna, która może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Opuchnięte, bolące miejsce najlepiej obłożyć lodem lub natrzeć surową cebulą. Można spróbować odkazić je alkoholem. W sytuacji, gdy została ukąszona osoba będąca alergikiem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać karetkę ratunkową.

To może cię również zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (2)
Najlepsze sposoby na ukąszenia owadów
Zaloguj się
  • monikajakimowicz2019

    0

    Nanobiotic żel . Żel łagodzący skutki ukąszeń owadów i insektów ze srebrem aXonnite®, alantoiną i rumiankiem o wzmocnionym działaniu ochronnym srebra aXonnite®. Zastosowanie żelu w miejscu ukąszenia powoduje powstanie warstwy ochronnej przed działaniem czynników zewnętrzach, co przyczynia się do złagodzenia podrażnień czy uczucia swędzenia wywołanego ukąszeniem. Składniki żelu przyczyniają się do łagodzenia zaczerwienień, obrzęków i stanów zapalnych. Preparat szybko się wchłania, nie klei się, nie pozostawia tłustych plam. Sposób użycia: niewielką ilość żelu nałożyć na uszkodzone miejsca i delikatnie rozprowadzić. Poczekać aż żel się wchłonie. Stosować od 3-6 razy dziennie w zależności od stopnia podrażnienia. Produkt zawiera nanocząstki aXonnite wytwarzane zgodnie z normą dla wyrobów medycznych ISO 13485. Pojemność: 40 ml

  • monikajakimowicz2019

    0

    Żel łagodzący skutki ukąszeń owadów i insektów ze srebrem aXonnite®, alantoiną i rumiankiem o wzmocnionym działaniu ochronnym srebra aXonnite®. Zastosowanie żelu w miejscu ukąszenia powoduje powstanie warstwy ochronnej przed działaniem czynników zewnętrzach, co przyczynia się do złagodzenia podrażnień czy uczucia swędzenia wywołanego ukąszeniem. Składniki żelu przyczyniają się do łagodzenia zaczerwienień, obrzęków i stanów zapalnych. Preparat szybko się wchłania, nie klei się, nie pozostawia tłustych plam. Sposób użycia: niewielką ilość żelu nałożyć na uszkodzone miejsca i delikatnie rozprowadzić. Poczekać aż żel się wchłonie. Stosować od 3-6 razy dziennie w zależności od stopnia podrażnienia. Produkt zawiera nanocząstki aXonnite wytwarzane zgodnie z normą dla wyrobów medycznych ISO 13485. Pojemność: 40 ml

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX