Wirus Chikungunya - przyczyny, objawy i leczenie zakażenia wirusem chikungunya

Wirus Chikungunya (wym. czikungunja), to wirus przenoszony przez komary, który wywołuje chorobę tropikalną zwaną gorączka chikungunya, objawia się ona m.in. zapaleniem stawów i mięśni.

Przez świat coraz częściej przechodzą epidemie dziwnej tropikalnej choroby chikungunya. Obecnie w stanie katastrofy spowodowanej tą chorobą jest wyspa Maripipi leżąca na Filipinach. Do tej pory na chorobę wywołaną tym wirusem nie ma jeszcze szczepionki.

Chikungunya: wirus i choroba, którą wywołuje

Wirus Chikungunya jest wirusem przenoszonym przez dwa niepozorne rodzaje komara. Jego nazwa pochodzi od określenia objawów choroby, którą wywołuje – w jednym z języków mieszkańców Tanzanii (chodzi o postawę ludzi cierpiących z powodu bólu stawów). To właśnie w Tanzanii po raz pierwszy (1953r.) wirus ten został opisany.

Od tamtej pory choroba ta jest określana jako tropikalną – występowała głównie w południowej Azji i wschodniej Afryce, stopniowo jednak rozprzestrzenia się na większość Azji i Afryki. Pierwszy przypadek zachorowania w Europie stwierdzono w 2007 w Rimini, natomiast w 2013 pierwsze zachorowania odnotowano w Ameryce Południowej.

Chikungunya: epidemie i skutki długotrwałe

Po pierwszych zachorowaniach w 2013, w styczniu 2014 odnotowano już 700 przypadków, a na początku 2015 zakażonych wirusem było już 1,1 milina osób w samej Ameryce Łacińskiej.

Do wybuchu największej do tej pory epidemii wirusa Chikungunya doszło na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim. Trwała ona w latach 2005-2006 i odnotowywano wtedy 25 000 nowych zachorowań tygodniowo, a szacunkowo choroba dotknęła wtedy 110 tysięcy mieszkańców wyspy.

Dr Patrick Gérardin ze Szpitala Uniwersyteckiego w Saint-Paul w Reunion przeprowadził badania, których wyniki sugerują, że zakażenia mogą być powiązane ze znacznym upośledzeniem funkcji ośrodkowego układu nerwowego.

Jak radzić sobie z ugryzieniami komarów?

Wirus Chikungunia i gorączka chikungunya: główne objawy

Objawami gorączki chikungunya są początkowo typowe objawy grypowe:

  • gorączka
  • bóle głowy
  • nudności
  • osłabienie
  • bóle stawów i mięśni
  • wysypka i świąd skóry

Gorączka i większość objawów zwykle ustępuje po kilku dniach, ale przedłużają się bóle mięśni i stawów przechodzące niekiedy w postać chroniczną zapalenia stawów.

Zapobieganie zakażeniom wirusem chikungunya i leczenie choroby

Wg szacunków zakażenie wirusem bywa śmiertelne u jednego na tysiąc chorych i podeszłym wieku. Mimo to, że ryzyko śmierci jest stosunkowo nieduże, to dolegliwości związane z przebiegiem choroby lub ryzyka chronicznego zapalenia stawów są bardzo bolesne i nieprzyjemne.

Do tej pory nie udało się znaleźć szczepionki na tego wirusa, choć intensywne prace nad nią trwają już od jakiegoś czasu. Leczenie jest leczeniem objawowym – stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak zabroniona jest aspiryna.

Zapobieganie zakażeniom ogranicza się do ochrony przed komarami - zalecane jest stosowanie środków odstraszających i odpowiedniego ubioru (więc ten wirus o dziwacznej nazwie jest kolejnym powodem, by do wakacyjnego bagażu spakować odpowiednie specyfiki), montaż moskitier i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. 

Wirus chikungunya nie jest jedynym przenoszonym przez komary:

Japońskie zapalenie mózgu

Malaria

Więcej o: