Gorączka Zachodniego Nilu - przyczyny, objawy, leczenie

Gorączka Zachodniego Nilu to choroba wywoływana przez wirus przenoszony przez komary. Do niedawna występowała w krajach strefy równikowej, zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Z powodu zmian klimatu Gorączka Zachodniego Nilu pojawiła się w Europie.

Gorączka Zachodniego Nilu jest bezpośrednim tłumaczeniem oryginalnej nazwy tego wirusa: West Nile Fever (WNF). Nazwa wskazuje na jego afrykańskie pochodzenie, jednak dzisiaj wirus wykrywany jest już na innych kontynentach. Nosicielami wirusa są komary. W Europie wirus wykrywany jest już zarówno w obszarach wiejskich jak i miejskich.

Skąd wzięła się Gorączka Zachodniego Nilu w Europie?

Człowiek przyczynia się do przyspieszania rozprzestrzeniania się wirusa Gorączki Zachodniego Nilu poprzez nielegalny handel zwierzętami i złe gospodarowanie odpadami m.in. gromadzenie wraków samochodów na obrzeżach aglomeracji. Takie wysypisko to idealne miejsce do wylęgu komarów, które rozmnażają się w deszczówce zebranej w starych oponach. Komary zarażane są przez żerowanie na chorych ptakach, szczególnie krukach amerykańskich i sójkach pospolitych. Człowiek i inne zwierzęta jest kolejnym żywicielem komara.

Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Wirus Gorączki Zachodniego Nilu występował pierwotnie w krajach Afryki Północnej i Środkowej - w dorzeczu Nilu, następnie rozprzestrzeniał się na Bliskim Wschodzie, w Europie Wschodniej i w Azji Zachodniej. Liczne zachorowania odnotowano w Ameryce Północnej na początku XXI wieku. W ciągu kilku lat od 1999 r. 782 osoby zmarły w USA z powodu zarażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu. W Europie w tym roku odnotowano 400 przypadków zakażeń wirusem. Na szczęście, w Polsce nie stwierdzono jeszcze zachorowania, ani zakażenia tym wirusem.

Gorączka Zachodniego Nilu - objawy u ludzi

Większość osób zarażonych wirusem Gorączki Zachodniego Nilu nie ma objawów. Tak było do lat 90-tych XX wieku od kiedy - coraz częściej - wykrywano wirusa u osób z ciężkimi chorobami neurologicznymi. Te nieliczne przypadki zarażonych zazwyczaj miały upośledzoną odporność i zarażone wirusem WNH chorowały na zapalenie opon mózgowych lub nawet doznawały paraliżu kończyn. Skutkiem zaatakowania układu nerwowego może być długotrwałe upośledzenie lub nawet zgon.

Łagodniejszy przebieg choroby przejawia się w postaci gorączki, bólów głowy, osłabienia mięśniowego, zaburzeń koncentracji. Może pojawić się wysypka grudkowa pomiędzy 5 a 12 dniem od wystąpienia pierwszych objawów.

Gorączka Zachodniego Nilu - leczenie i zapobieganie

Nie ma szczepionka dla ludzi przeciwko wirusowi Gorączki Zachodniego Nilu. Brak specyficznej terapii sprowadza się do leczenia objawowego tej choroby. Ubiór, moskitiery, siatki oraz repelenty to podstawowe atrybuty w obszarach endemicznych. 

Może Cię też zainteresować:

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska - choroba przenoszona przez kleszcze

Japońskie zapalenie mózgu

Więcej o: