Cytryniec chiński (schisandra chinensis) - ta bardzo ozdobna roślina pochodząca z Dalekiego Wschodu, naturalnie występuje w Rosji i w Chinach. Ma elastyczną, oplatającą pnie drzew łodygę, która osiąga wysokość do 15 m. Jej białe lub kremowe kwiaty zwisają na długich szypułkach i wydzielają bardzo ładny zapach. Owoce zaś to soczyste, mocno czerwone jagody nazywane przez Chińczyków "wu-wei-zi - owoc o pięciu smakach": słodka okrywa, kwaśny miąższ, cierpkie i gorzkie nasiona i słonawy wyciąg z nasion.
Jest to bardzo wdzięczna roślina do uprawy w ogrodzie. Ma dekoracyjne liście, więc wygląda okazale przez cały okres wegetacji, nabiera urody na przełomie maja i czerwca, kiedy pojawiają się kwiaty i bardzo atrakcyjnie wygląda we wrześniu kiedy owocuje na kiściach szkarłatnymi jagodami. Przy tym jest mrozoodporna, wytrzymuje temperatury nawet do -40 stopni C.
Surowcem zielarskim cytryńca chińskiego są owoce i nasiona. W nich stwierdzono takie związki biologicznie czynne jak:
Cytryniec chiński polecany jest przede wszystkim jako środek uspokajający i zmniejszający stres. Z powodzeniem można stosować preparaty z cytryńca chińskiego przy niedokrwistości, chorobach płuc czy wątroby, depresji, senności, znużeniu psychicznym i zmęczeniu fizycznym. Zawarte w cytryńcu związki pomagają obniżyć ilość cholesterolu we krwi i regulują poziom cukru, a także działają przeciwkrwotocznie.
Olejki eteryczne pozyskiwane z cytryńca chińskiego wykorzystuje się do produkcji perfum, a kremy na bazie cytryńca są popularne ze względu na swoje ujędrniające i regenerujące właściwości.
Owoce cytryńca można spożywać na wiele sposobów. Można jeść surowe, świeże owoce, ale też suszone jagody traktować jako przekąskę lub zaparzone wrzątkiem jako napar. Świetne są dżemy i konfitury z owoców cytryńca. Jako dodatek smakowy do win stosowany jest sok z owoców tej rośliny, można też sporządzić napar z kory i liści - z powodzeniem zastąpi herbatę.
Wprawdzie nie stwierdzono, aby cytryniec chiński wywoływał skutki uboczne, jednak nie zaleca się stosowania go przez kobiety w ciąży. Nie jest też wskazany dla osób z nadciśnieniem oraz mającym kłopoty z zasypianiem czy bezsennością. Osoby chore na serce albo nadpobudliwe powinny stosowanie cytryńca chińskiego uzgodnić z lekarzem.