Drżenie rąk: to może być objaw poważnej choroby

Drżenie rąk może mieć różne przyczyny, być chwilowe lub występować stale. W niektórych przypadkach stanowi objaw poważnej choroby np. cukrzycy czy stwardnienia rozsianego. Nie powinno się go bagatelizować, szczególnie jeśli drżenie dłoni pojawia się często i nasila się jego przebieg.

Drżenie rąk to występujące mimowolnie ruchy grup mięśni. U wielu osób występuje w sytuacjach stresujących, np. przed egzaminem czy podczas trudnej rozmowy. Drżenie rąk przypisujemy też osobom cierpiącym na chorobę alkoholową - ich dłonie często trzęsą się, gdy po długim okresie picia odstawią uzależniającą substancję. Ale to zjawisko może mieć wiele różnych przyczyn.

Drżenie rąk - przyczyny

Drżenie rąk dzieli się na kilka typów: spoczynkowe (występuje, gdy ciało znajduje się w spoczynku), statyczne (pojawia się, gdy ręce przyjmują daną pozycję, np. zostaną wyprostowane), zamiarowe (ręce zaczynają drżeć, gdy chcemy wykonać zaplanowany ruch) oraz złożone (mamy z nim do czynienia, gdy mieszają się wcześniej wymienione typy).

Drżenie rąk najczęściej ma przyczyny fizjologiczne i występuje również u osób zdrowych. Nie jest zauważalne, dopóki nie zostanie wzmocnione np. przez spożycie dużej dawki kofeiny lub silny stres. U osób, które są podatne na jego działanie, jak również cierpiących na nerwice drżenie może być bardziej widoczne. Takie osoby powinny stosować doraźne środki uspokajające, np. pić napary z melisy. Warto rozważyć też wizytę u psychologa, który pomoże znaleźć sposób na walkę z silnym napięciem psychicznym.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Inną przyczyną drżenia dłoni jest długotrwałe przyjmowanie niektóych leków, np. SSRI, cyklosporyny, metoklopamidu itp. Podobne skutki wywołuje odstawienie alkoholu około 24-72 godzin po spożyciu ostatniej dawki.

Drżenie dłoni występuje również wskutek niedoborów magnezu w organizmie. Obserwują je pacjenci z nadczynnością tarczycy, szczególnie podczas unoszenia czy prostowania rąk. Drżenie rąk bardzo często występuje u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. To również znany objaw choroby Parkinsona, choroby Wilsona. Drżenie neuropatologiczne występuje np. w przebiegu cukrzycy.

Choroba drżących rąk

Drżenie rąk może być nie tylko objawem wielu chorób, lecz także samo stanowi odrębną jednostkę chorobową. Tzw. Choroba drżących rąk to samoistne, zazwyczaj symetryczne drżenie rąk, przedramion i głowy. Występuje najczęściej w momencie, gdy chory chce użyć swoich rąk i ma spory problem z wykonaniem prostej czynności z powodu ich drżenia.

Więcej o: