Krzywa cukrowa - kiedy wykonuje się test? Jak przygotować się do badania?

Krzywa cukrowa to doustny test obciążenia glukozą. Dzięki takiemu badaniu możemy potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę. Co pokazuje krzywa cukrowa? Na czym polega takie badanie? Podpowiadamy.

Krzywa cukrowa, czyli badanie stężenia glukozy

Krzywa cukrowa to badania, na które muszą być przygotowane wszystkie kobiety w ciąży. W ten sposób można zdiagnozować u nich cukrzycę ciążową, która nieleczona prowadzi do niebezpiecznych powikłań. Inna nazwa badania, z którą możemy się spotkać, to krzywa glikemiczna.

W trakcie testu oznacza się stężenie glukozy w dwóch sytuacjach - na czczo i po spożyciu glukozy. Wynik dodatni jest sygnałem, by skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Szacuje się, że cukrzyca ciążowa może dotyczyć od 8 do 12 proc. kobiet w ciąży.

Krzywa cukrowa w ciąży

Test obciążenia glukozą wykonuje się zwykle między 24. a 28. tygodniem ciąży. Można wykonać go także wcześniej. Robi się to zwłaszcza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów lub, gdy w rodzinie kobiety było wiele przypadków zachorowań na cukrzycę. Skierowanie na badanie wydaje lekarz prowadzący ciążę.

Dla wielu kobiet wiadomość o tym, że mają cukrzycę ciążową jest nie tylko zaskoczeniem, ale także sporym zmartwieniem. Martwią się nie tylko o swoje zdrowie, ale także o rozwijające się w nich dziecko.

- W ciąży pozwalałam sobie na więcej niż zwykle. Miałam różne zachcianki, nie miałam ochoty na żadne sporty. Nie byłam jednak otyła. Przed ciążą nigdy nie miałam problemów z cukrem. Dlatego, gdy w 26. tygodniu ciąży dowiedziałam się, że mam cukrzycę ciążową, byłam przerażona. W ogóle się tego nie spodziewałam! Bałam się, że będę się z tym zmagała już całe życie, a miałam wówczas dopiero 27 lat - opowiada Magda, która kilka lat temu usłyszała taką diagnozę.

Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Cukrzyca ciążowa - to nie wyrok

Historia Magdy ma jedna pozytywne zakończenie. Po urodzeniu córeczki po cukrzycy nie został nawet ślad. - Teraz wiem, że gdy będę w kolejnej ciąży, od samego początku muszę kontrolować poziom cukru we krwi - mówi Magda. - Mój przykład powinien być pocieszeniem dla innych kobiet. Dodatni wynik w trakcie testu krzywej cukrowej, nie oznacza wcale, że przez całe życie będziemy musiały zmagać się z cukrzycą - dodaje.

Krzywa cukrowa wskazała cukrzycę? Nie martw się! Historie kobiet, które przez to przeszły >>

Krzywa cukrowa - normy i wyniki

Jak przebiega takie badanie? Musimy zakupić w aptece glukozę (75 g). Kobieta powinna zgłosić się na nie do przychodni na czczo .Badanie wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej. W jaki sposób pobierane są trzy próbki krwi?

  • Pierwsza - przed wypiciem glukozy.
  • Druga - po godzinie od wypicia glukozy.
  • Trzecia - dwie godziny po wypiciu glukozy.

Jak interpretować wyniki testu krzywej cukrowej? W sytuacji, jeśli poziom glukozy po jej spożyciu znacznie wzrośnie i utrzyma się przez 2 godziny na wysokim poziomie, może to oznaczać cukrzycę ciążową. W takiej sytuacji obowiązkowo należy zgłosić się do lekarza diabetologa. 

Krzywa cukrowa - jak się przygotować?

Krzywa cukrowa to badanie, które wykonuje się na czczo. To podstawowa zasada, której nie możemy lekceważyć. Nawet niewielka ilość spożytego pokarmu może zafałszować wynik badania. Kolejna ważna kwestia to czas. Musimy być przygotowane na to, że test potrwa w sumie około trzech godzin. W przerwach między przyjęciami próbek glukozy nie powinnyśmy się ruszać. Wysiłek fizyczny także może wpłynąć na wynik badania. Zalecany jest więc odpoczynek w przychodni (np. z książką lub gazetą).

Cukrzyca w ciąży i krzywa cukrowa - o tym pamiętaj

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja węglowodanów, która zostaje po raz pierwszy zdiagnozowana w okresie ciąży. Do jej rozwoju przyczynia się działanie hormonów ciążowych obciążonych przez komórki beta trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. Schorzenie to może przyczynić się do powikłań w trakcie ciąży i porodu. Dlatego po diagnozie konieczna jest szybka konsultacja z diabetologiem. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Krzywa cukrowa to test wykonywany u ciężarnych najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży.
  • Badanie wykonuje się na czczo.
  • Między przyjęciami próbek glukozy nie powinniśmy się ruszać. 
  • Zawyżony wynik jest sygnałem do tego, by zgłosić się do diabetologa.
  • Cukrzyca ciążowa nie skazuje nas wcale na cukrzycę do końca życia.

Zobacz także:

Więcej o: