Zmiany nowotworowe w kościach najczęściej pojawiają się w obrębie szkieletu osiowego, czyli kręgosłupa, żeber, łopatek, barków i miednicy. Znacznie rzadziej zmiany rozwijają się w kościach długich (udowej lub ramiennej), bardzo rzadko w dalszych kościach kończyny dolnej i górnej. Dodatkowo dzieli się je na trzy typy:
Każdy z tych typów raka ma charakterystyczny „wygląd” w badaniu obrazowym. To rozróżnienie ma szczególe znacznie, zwłaszcza przy nowotworach wtórnych, pozwala ono lekarzowi określić gdzie w pierwszej kolejności pojawiła się zmiana i tam nakierować leczenie.
Do najbardziej charakterystycznych objawów raka kości należą:
Dodatkowo choroba nowotworowa może powodować:
Trzeba jednak pamiętać, że takie dolegliwości, które pojawiają się przy wielu innych nowotworach, ale nie tylko. Dlatego tak ważna jest bardzo dokładna analiza i odpowiednia diagnostyka. Jednak ich równoczesne wystąpienie powinno sprowokować wizytę u lekarza.
W przypadku pacjentów, u których podejrzewa się raka kości konieczne są badania obrazowe. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie rentgenowskiego obszaru, w którym kumuluje się ból.
Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie pozytonowej elektronografii transmisyjnej (PET), która określi, czy w kośćcu pacjenta znajdują się inne podejrzane zmiany. W niektórych przypadkach potrzebne jest przeprowadzenie badania tomograficznego (TK) lub rezonansu magnetycznego (MRI).
W leczenie raka kości, które w większość przypadków są przerzutami i towarzyszą innej chorobie nowotworowej, stosuje się leki wpływające na metabolizm kości. Należą do nich popularne bifosfoniany, hamujące mnożenie się komórek nowotworowych i zapobiegające tworzeniu się nowych naczyń w obrębie guza. Podawane są chorym gdy przerzutom do kości towarzyszy ból lub inne niekorzystne objawy (złamanie, hiperkalcemia). Najlepiej sprawdzają się w przerzutach osteoklastycznych.
Innym rozwiązaniem - równe skutecznym może być radioterapia. U 2/3 napromienianych chorych występuje znacząca poprawa, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się dość długo. W sytuacji gdy przerzuty pojawiają się w obrębie kręgosłupa i zaczną uciskać na rdzeń kręgowy wywołując objawy (np. porażenie części ciała, osłabienie mięśni), konieczna jest natychmiastowa interwencję neurochirurgiczną. Po niej następuje radioterapia.