Żebra - co warto o nich wiedzieć?

Żebra to elementy układu kostnego człowieka, które ochraniają przed urazami organy wewnętrzne. Mimo że pełnią funkcję ochronną, łatwo mogą ulec urazom, w szczególności wskutek nieszczęśliwego upadku lub podczas wykonywania pierwszej pomocy. Najczęściej występujące urazy to stłuczenia oraz złamanie żebra, które nieleczone mogą doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Bywa również, że żebra nie zostaną wykształcone w odpowiedni sposób. W jaki sposób rozpoznać nieprawidłowości i co zrobić, gdy coś nas zaniepokoi?

Żebra człowieka 

Człowiek ma 12 par żeber, które tworzą klatkę piersiową chroniącą organy wewnętrzne, takie jak serce i płuca. Każde żebro ma kształt półkola i zbudowane jest z trzech części: trzonu, szyki i głowy, która spala żebra z kręgosłupem. 

Rodzaje żeber: 

  • żebra prawdziwe - siedem pierwszych żeber od góry klatki piersiowej. Łączą się one z mostkiem chrząstką żebrową,
  • żebra rzekome - pozostałych pięć żeber. Żebra rzekome także łącza się z mostkiem, jednak nie tak, jak w przypadku prawdziwych. Tutaj za połączenie odpowiada łuk żebrowy. Dwa spośród żeber rzekomych, jedenaste i dwunaste, nazywane są wolnymi, ponieważ jako jedyne nie mają one połączenia z mostkiem. 

Złamanie żebra - jak rozpoznać złamanie żebra i odróżnić je od stłuczenia?

Żebra człowieka łatwo mogą ulegać urazom wskutek niefortunnego upadku lub ucisku szczególnie podczas akcji reanimacyjnej. Najbardziej na uszkodzenia żeber narażone są osoby starsze, jednak nie tylko. Warto także wiedzieć, że nie każdy uraz oznacza złamanie. Najczęściej przyczyna bólu są stłuczone żebra, które pomylić ze złamaniem. 

Objawy stłuczonych żeber: 

  • ból, który nasila się przy oddychaniu oraz przy dotknięciu wrażliwego miejsca,
  • duszność,
  • zwiększanie się intensywności bólu podczas poruszania się,
  • ostry, stały ból w okolicy żebra,
  • widoczny siniak, który pojawia się w miejscu stłuczenia. 

Bolące żebra mogą wskazywać na stłuczenie, jednak równie prawdopodobne jest złamanie, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia urazu. 

Złamane żebra - objawy: 

Objawy połamanych żeber są podobne do objawów stłuczenia, jednak w tym wypadku pojawia się dodatkowo stan zapalny, a ból jest ostrzejszy. 

Złamanie żebra - leczenie 

By zdiagnozować złamane żebra, lekarz wykonuje radiologiczne badanie klatki piersiowej. Ma ono na celu sprawdzenie, czy doszło do przerwania ciągłości kości, co pozwala wyeliminować lub potwierdzić stłuczenie. Konieczne jest również sprawdzenie, czy występuje krwotok z klatki piersiowej, a także odma opłucnowa, będąca częstym powikłaniem złamań. W wypadku wystąpienia odmy, niezbędne jest wykonanie drenażu klatki piersiowej oraz sztucznej wentylacji. Jeśli natomiast powikłań nie stwierdzono, leczenie sprowadza się do podania leków przeciwbólowych oraz założenia opaski uciskowej. 

Wystające żebra u niemowlaka 

Wystające żebra mogą być jednym z objawów krzywicy. Można je zaobserwować u niemowląt oraz u dzieci w wieku do dwóch lat. Za występowanie tego typu deformacji u dzieci odpowiada niedobór witaminy D. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, a jej brak w organizmie sprawia, że spada również poziom wapnia. W wyniku tego organizm sięga do rezerw zawartych w kościach, co w konsekwencji prowadzi do ich odwapnienia. By tego problemu uniknąć, warto jak najwcześniej podawać dziecku preparaty zawierające te witaminę.

Krzywica - objawy 

Wystające żebra to nie jedyny potencjalny objaw krzywicy. Inne to: 

  • spłaszczenie czaszki, 
  • nieprawidłowy rozwój kolan, które przyjmują kształt litery X lub O, 
  • niewielki obwód klatki piersiowej,
  • płaskostopie, widoczne gdy dziecko rozpoczyna stawianie swoich pierwszych kroków. 

Jak zdiagnozować krzywicę i jak ją leczyć?

Do zdiagnozowania krzywicy u dziecka niezbędne jest wykonanie badania krwi oraz RTG klatki piersiowej. Leczenie polega natomiast przede wszystkim na dostarczaniu do organizmu odpowiedniej dawki witaminy D3, jak również zachowaniu odpowiednio urozmaiconej diety bogatej w tłuszcze. Efekty można zauważyć już po kilku miesiącach.

To również może cię zainteresować:

UKŁAD KOSTNY I STAWY - budowa, funkcje i najczęstsze schorzenia

Osteopenia, czyli o krok od osteoporozy

Witamina D - prawie jak hormon

Więcej o: