Najczęstsze powikłania po ospie

Powikłania po ospie dotyczą przede wszystkim dorosłych, u dzieci pojawiają się bardzo rzadko. Skutki uboczne choroby ograniczają się jednak nie tylko do zmian skórnych. Może się zdarzyć, że schorzenie pozostawi po sobie ślad w płucach, sercu czy układzie nerwowym.

Ospa wietrzna to choroba wirusowa wywoływana przez herpeswirusa i można go złapać niezależnie od wieku, jednak chorobę najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Infekcja przenosi się przez kontakt z chorą osobą lub drogą kropelkową. Do najbardziej charakterystycznych objawów ospy należy specyficzna wysypka na skórze, która bardzo swędzi. Jednak w pierwszej fazie ospa przypomina przeziębienie.

Zanim choroba się rozwinie na dobre, pojawia się gorączka (ewentualnie stan podgorączkowy), osłabienie, bóle głowy, brzucha, uczucie rozbicia, dreszcze. Charakterystyczna wysypka pojawia zazwyczaj 1-2 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Typowe dla ospy krostki mogą pojawić się na tułowiu, rękach, nogach, owłosionej skórze głowy, twarzy, a także błonach śluzowych (w jamie ustnej, na podniebieniu, policzkach, gardle).

Leczenie ospy jest objawowe. Stosuje się leki przeciwświądowe, przeciwgorączkowe oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Należy unikać stosowania pudrów i zasypek na zmiany skórne.

Powikłania po ospie – czy ospa jest niebezpieczna?

  • Skóra

Najczęstszymi powikłaniami po ospie są powikłania skórne. Chorzy bardzo często nie potrafią się powstrzymać i rozdrapują krostki, a stąd już prosta droga do zakażenia bakteryjnego. Rozwojowi patogenów sprzyja także brak higieny. Unikanie kąpieli ułatwia bakteriom dotarcie do organizmu. Problem może się nasilić u tych, osób, które uporczywy świąd próbują złagodzić maściami, pudrami, zasypkami czy papkami. Pod „zalepioną” skórą bakterie maja doskonałe warunki do namnażania.

Jeśli dojdzie do wtórnego nadkażenia bakteryjnego może pojawić się ropne zapalenie skóry i tkanki podskórnej, powstania ropni podskórnych, ropowicy, martwiczego zapalenia powięzi, a nawet zagrażającej życiu sepsy. Pojawienie się tego rodzaju zmian wymaga wprowadzenia antybiotykoterapii.

  • Półpasiec

Najbardziej znanym powikłaniem po ospie jest półpasiec. Przypadłość pojawia się przede wszystkim u osób, które zainfekowały się wirusem ospy, ale choroba przebiegała u nich bezobjawowo lub przechodziły ospę wietrzną w dzieciństwie. Objawy półpaśca nie są jednak tak intensywne, jak przy klasycznej ospie. Mimo że również pojawia się wysypka to zazwyczaj pojawia się ona tylko w tej części skóry, w której znajduje się jeden z nerwów czuciowych. Zmianom skórnym często towarzyszy ból i silny świąd. Wysypka może utrzymywać się nawet trzy tygodnie.

Po stwierdzeniu półpaśca, lekarz w pierwszej kolejności przepisze leki przeciwwirusowe, które mają zwalczyć wirusa i zmiany skórne (czasem zaleca się smarowanie ich specjalnym balsamem czy maścią). Bardzo ważnym elementem leczenia jest łagodzenie przewlekłego bólu. Jego łagodzenie zaczyna się od podawania leków przeciwbólowych oraz zimnych okładów. W przypadku pacjentów, u których takie leczenie nie przynosi efektów, konieczne mogą być podanie leków znieczulających ból oraz zmniejszających obrzęk.Po ustąpieniu wysypki zazwyczaj dobiera się antydepresanty, środki przeciwbólowe, kremy znieczulające, a także leki przeciwpadaczkowe – to wszystko pomaga złagodzić ból.

  • Zapalenie płuc

Najczęstszym powikłaniem po ospie u dorosłych jest zapalenie płuc. Ospowe zapalenie płuc daje o sobie znać zazwyczaj po tygodniu od wystąpienia wysypki. Choroba wywołuje gorączkę, przyspieszenie oddechu, duszności, ból w klatce piersiowej, a przede wszystkim kaszel, który w zestawieniu z ospą zawsze powinien niepokoić i sprowokować konsultację z lekarzem.

Ospowe zapalenie płuc jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do śmierci chorego. Niekiedy w przebiegu choroby dochodzi do nadkażeń bakteryjnych i rozwoju bakteryjnego zapalenia płuc. Powikłanie to dotyczy również dzieci, jednak występuje ono znacznie rzadziej niż u dorosłych.

  • Zaburzenia neurologiczne – zapalenie móżdżku po ospie

Wirus ospy może doprowadzić do zapalenia móżdżku po ospie z ataksją móżdżkową. Powikłanie to – zaraz po tych skórnych – występuje najczęściej i dotyczy przede wszystkim dzieci. Schorzenie może rozwinąć się już po kilku dniach od pojawienia się charakterystycznej dla ospy wysypki. Jak się objawia? Zapalenie móżdżku prowadzi przede wszystkim do:

  • zaburzenia równowagi,
  • drżenia,
  • wymiotów,
  • bólów głowy,
  • problemów z mówieniem,
  • kłopotów z siadaniem,
  • drgawek,
  • osłabienia.

Spośród pozostałych, znacznie rzadziej występujących powikłań, można wymienić także zapalenie wątroby, małopłytkowość (zazwyczaj przebiega bardzo łagodnie), zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów czy zespół nerczycowy (najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest utrata białka wraz z moczem).

Powikłań można jednak uniknąć dzięki odpowiedniemu i szybko wprowadzonemu leczeniu. Trzeba pamiętać, że ospa to niebezpieczna choroba. Najbardziej zagrożone są kobiety w ciąży i to właśnie one powinny bardzo uważnie obserwować swoje ciało i nie lekceważyć nawet najmniejszych odchyleń od normy. Zakażenie wirusem ospy w ich przypadku może może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet jego obumarcia.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: