Choroba bostońska

Choroba bostońska, nazywana też gorączką bostońską, to rzadka choroba zakaźna. Schorzenie wywoływane jest przez wirusy z grupy Coxsckie, atakuje przede wszystkim małe dzieci, a towarzyszące jej objawy bardzo często są mylone z ospą.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do grupy wirusów coxsackie zalicza się ponad sześćdziesiąt różnych patogenów. Należy do nich m.in. wirus polio oraz enterowirusy, które odpowiadają za większość zakażeń i infekcji wirusowych u ludzi. Medycyna wyróżnia dwa rodzaje wirusa - A i B. Pierwszy odpowiedzialny jest chorobę bostońską (gorączka bostońska lub zespół dłoni, stóp i ust). Drugi może prowadzić do zakaźnego zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia lub wieloukładowej choroby noworodków.

Objawy

Pierwszym objawem choroby jest wysoka gorączka (jednak nie przekracza ona 39 stopni i można ją zbić lekami przeciwgorączkowymi), która utrzymuje się od 7 do 10 dni. Następnie dłonie, stopy oraz jama ustna pokrywają się bolesnymi pęcherzami podobnymi do tych, które występują u chorych na ospę. Ich obecność w gardle znacznie utrudnia przełykanie pokarmów. U niektórych dzieci może pojawić się biegunka oraz czerwone zmiany na skórze, głównie na kończynach. W grupie ryzyka są przede wszystkim te dzieci, które przebywają w dużych skupiskach np. w przedszkolu.

Diagnoza

Towarzyszące chorobie objawy nie są jednoznaczne i bardzo często, przy rozpoznaniu choroba bostońska nie jest brana pod uwagę. Można ją potwierdzić jedynie w oparciu o badania wirusologiczne. W tym celu lekarz pobiera płyn mózgowo-rdzeniowy lub wymaz z odbytu lub gardła. Test pozwala rozpoznać i wyizolować wirusa odpowiedzialnego za wystąpienia schorzenia.

Leczenie

W większości przypadków organizm sam zwalcza infekcje. Jedyną formą leczenia jest łagodzenie objawów choroby. Najczęściej są to leki przeciwbólowe oraz obniżające gorączkę . Należy pamiętać aby dziecko przyjmowało duże ilości płynów tj. ok. 100 ml na kilogram. Aby zmniejszyć problemy z przełykaniem najlepiej podawać je przez słomkę oraz pamiętać by były w temperaturze pokojowej.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Meningokoki i sepsa - komu realnie zagrażają?

Gorączka plamista

Aktynomikoza (Promienica)

Półpasiec: czyli ospa wietrzna, reaktywacja

Neuralgia popółpascowa

Więcej o: