Herpeswirusy (łac. Herpesviridae) to rodzina około 100 wirusów. 8 z nich jest groźnych dla ludzi. Oznacza się je literami HHV (od ang. human herpesvirus) i cyframi od 1 do 8 oraz osobnymi nazwami (np. HHV-3 to Varicella zoster virus, czyli VZV). Ludzkie herpeswirusy to:
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Herpeswirus HHV-3 to wirus ospy wietrznej i półpaśca; skrót VZV pochodzi od łacińskiego Varicella zoster virus. Podczas gdy zdecydowana większość z nas przechodzi przez ospę wietrzną, półpasiec dotyka 20 procent populacji. Po przejściu ospy wietrznej wirus pozostaje w organizmie człowieka w stanie latencji, czyli uśpienia. Na skutek obniżonej odporności (spowodowanej inną chorobą czy, na przykład, podeszłym wiekiem) wirus VZV może się uaktywnić i wywołać półpaśca.
Wirus rozprzestrzenia się zarówno drogą kropelkową, jak i przez dotyk. Wirusem VZV zarażają głównie osoby z ospą wietrzną. Do zakażenia VZV po kontakcie z osobą chorą na półpasiec dochodzi o wiele rzadziej. Uwaga! Od osoby z półpaścem nie można zarazić się samym półpaścem. Rozwój półpaśca to zakażenie wewnętrzne, reaktywacja dawno uśpionego wirusa. Oznacza to, że chory na półpasiec nie stanowi wirusowego zagrożenia dla osób, które przeszły ospę wietrzną.
Zakażeniu wirusem ospy wietrznej i półpaśca można przeciwdziałać szczepionką. W Polsce należy ona do szczepień zalecanych (ale nie obowiązkowych - nie jest bezpłatna). Zaleca się ją, ponieważ ospa wietrzna może przybrać różne postaci, od łagodnej do bardzo ciężkiej, a także skutkować poważnymi powikłaniami. Obowiązkowe szczepienia przeciwko VZV robi się osobom z grup ryzyka. Są to dzieci chore na białaczkę lub chłoniaka oraz osoby zakażone wirusem HIV.
Ospa wietrzna u dziecka - jak sobie z nią radzić?