Rak szyjki macicy - wcześnie wykryty można wyleczyć!

Rak szyjki macicy zbiera ogromne żniwo wśród kobiet w każdym wieku. Im szybciej zostanie rozpoznany, tym skuteczniej może być wyleczony. Dlatego kobiety powinny regularnie chodzić do lekarza ginekologa i wykonywać cytologię.

Szybka reakcja na raka

Rak szyjki macicy, podobnie jak inne choroby, potrzebuje czasu do rozwoju, ale organizm dosyć wcześnie daje nam znać, że coś jest nie tak. Najwcześniej komórki rakowe są widoczne w badaniu cytologicznym. Dlatego też regularne chodzenie do ginekologa jest naprawdę ważne. 

Szacuje się, że aż 99,99% przypadków raka szyjki macicy mogłoby zostać całkowicie wyleczonych, jeśli kobieta zgłosiłaby się do lekarza odpowiednio wcześnie. 

Rak szyjki macicy - objawy

W przypadku raka szyjki macicy objawy pojawiają się zazwyczaj wtedy, kiedy choroba jest w trochę bardziej zaawansowanym stadium. Dlatego też, kiedy się one pojawią, należy jak najszybciej udać się do ginekologa i nie czekać.

Objawy raka szyjki macicy to:

  • Krwawienie - pojawia się ono pomiędzy miesiączkami, nie musi być obfite, często jest tylko plamieniem. Pojawia się też krwawienie po stosunku.
  • Obfite miesiączki - kobiety chore na raka szyjki macicy często zauważają, że ich miesiączki są bardziej obfite i trwają dłużej.
  • Niedrożność jelit - pojawia się zaawansowanym stadium raka szyjki macicy.
  • Niewydolność nerek - problem pojawia się w zaawansowanym stadium raka, jest spowodowany zablokowanym odpływem moczu.
  • Ból miednicy - rzadki objaw raka macicy.
  • Brzydki zapach - przykry zapach wydzieliny z pochwy może wskazywać na raka szyjki macicy.

W większości przypadków rak szyjki macicy rozwija się jednak bezobjawowo, a kiedy zostaje odkryty, to jest już za późno na leczenie.

Rozpoznanie raka szyjki macicy

Najwcześniejszym sposobem na rozpoznanie jest cytologia wykonana u lekarza ginekologa. Badanie jest bezbolesne, polega na pobraniu wymazu z pochwy. Do pobrania wymazu używa się niewielkiego wacika, więc nie jest to badanie inwazyjne, może je wykonać kobieta w każdym wieku.

W przypadku występowania objawów raka badanie cytologiczne nie jest pobierane, bo mogłoby być mylące. W zamian wykonuje się biopsję. 

Do diagnostyki wykonuje się zazwyczaj badanie ultrasonograficzne, do którego korzysta się z sond, a także rezonans magnetyczny. Badanie to służy określeniu tego, jak rozległy jest rak i gdzie jest doskonale umiejscowiony.

Leczenie raka szyjki macicy

Metoda leczenia wybierana jest na podstawie stopnia zaawansowanie choroby, wieku pacjentki, wielkości guza. Lekarz wybiera jedną z kilku stosowanych metod. 

1. Leczenie chirurgiczne

Podczas operacji chirurgicznej wycina się chorobowo zmienione tkanki, a także tkanki i węzły chłonne w okolicy raka. W praktyce oznacza to usunięcie całej macicy. Taki zabieg oznacza, że pacjentka nie będzie mogła już mieć dzieci, więc nie zawsze się go przeprowadza. 

Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, to zamiast usunięcia całej macicy wraz z szyjką, wybiera się konizację szyjki macicy. Oznacza to wycięcie samej szyjki z przymaciczami. Płodność zachowuje do 70% kobiet. 

2. Radioterapia

Radioterapia może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, a także jako uzupełnienie leczenia operacyjnego. 

3. Chemioterapia

Podobnie jak radioterapia, metoda stosowana może być samodzielnie lub w połączeniu z metodą chirurgiczną. Metoda ta jest skuteczna przy unikaniu przerzutów. 

Leczenie odbywa się w szpitalu, dzięki temu pacjentka cały czas może być pod opieką lekarza.

Rak szyjki macicy a ciąża

Po leczeniu raka szyjki macicy nie zawsze możliwa jest ciąża, na co kobieta powinna być przygotowana. Czasami metoda leczenia pozostawia stałe ślady w ciele pacjentki, która mimo zachowania macicy nie jest w stanie zajść w ciążę. 

Jeśli więc planujesz założenie rodziny, koniecznie regularnie się badaj na raka szyjka macicy! 

HPV a rak szyjki macicy

HPV, czyli ludzki wirus brodawczaka, jest przyczyną dla której rozwija się rak szyjki macicy. Ten wirus ma wiele typów, a typ 16 oraz 18 są odpowiedzialne za aż 70% przypadków raka.

Szacuje się, że aż 80% kobiet w ciągu życia spotka się z HPV. Wirus przenoszony jest drogą płciową, więc ryzykowne zachowania seksualne zwiększają szansę na zachorowanie.

Czynniki ryzyka raka szyjki macicy:

  • zakażenie wirusem HPV, 
  • nałóg nikotynowy,
  • rak szyjki macicy występujący w rodzinie,
  • bakteryjne zakażenia pochwy,
  • ryzykowne zachowania seksualne, 
  • liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku,
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Rak szyjki macicy - rokowania

Ocena szans na wyzdrowienie odbywa się na podstawie oceny:

  • stanu chorej, 
  • stopnia zaawansowania raka
  • umiejscowienia guza
  • postaci histologicznej guza,
  • stanu węzłów chłonnych.

Stadia raka szyjki macicy podzielone są na szesnaście stopni, gdzie pierwszy oznacza rak ograniczony do szyjki, a stopień ostatni to występowanie przerzutów odległych.

Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, gdzie liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy rośnie, zamiast spadać. Warto wykonywać regularne badania!

To również może cię zainteresować:

Wirus HPV - wiesz jak się przed nim chronić?

Przełomowe odkrycie: szczepionka, która ratuje kobiety przed rakiem. Niestety nie jest refundowana

Brodawczak - co to jest?

Więcej o: