Rak gardła zazwyczaj nazywany jest brodawczakami. Zmiany mogą występować pojedynczo jak i tworzyć duże skupiska. Rak gardła może być powodowany także przez naczyniowłókniaki - najczęściej dotyka on mężczyzn.
Objawy raka gardła to:
Objawy te spowodowane są przez wygląd i umiejscowienie raka. W zależności od miejsca, w którym się on wytworzył, mogą być mniej lub bardziej intensywne.
Najczęściej rak gardła umieszczony jest:
Guzki przy raku gardła są płaskie, oble i lekko wydłużone. Pojawiają się pod błoną śluzową, więc nie są ani zaczerwienione, ani nie odróżniają się kolorystycznie od zdrowej błony śluzowej.
Większość pacjentów zauważa guzki dopiero w momencie, kiedy dają one wyraźne objawy i na przykład zaburzają mowę albo przełykanie. W przypadku zaawansowanego raka gardła może dojść do poważnych uszczerbków w słuchu czy niedrożności nosa.
Na szczęście zmiany w gardle rzadko są złośliwe, dlatego nawet jeśli rak gardła zostanie późno rozpoznany, to istnieją spore szanse na wyleczenie. Problemem jest to, że rak gardła często nawraca.
Zmiany w gardle chorego mogą też mieć charakter złośliwy. Rak może występować wtedy zarówno w obrębie górnej, jak i dolnej oraz środkowej części gardła.
Złośliwy rak gardła ma duże ryzyko przerzutów, szczególnie narażone na przerzuty są:
Złośliwa odmiana raka pojawia się najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia. Jest on jednak rozpoznawany zarówno u osób dorosłych i palących, jak i u młodych i nie sięgających po papierosy.
Złośliwe zmiany są groźne, wczesne rozpoznanie pozwala jednak pozbyć się ich przed przerzutami.
Leczeniem raka gardła zajmują się laryngolodzy oraz chirurdzy szczękowo-twarzowi. Rozpoznanie obejmuje:
Biopsja raka gardła jest wykonywana bardzo rzadko, bo ze względu na swoją budowę brodawczaki mocno krwawią.
Leczenie dobierane jest do stanu pacjenta, wielkości i zakresu zmian w gardle. Rak gardła zazwyczaj leczony jest chirurgicznie oraz przy pomocy radioterapii.
Leczenie chirurgiczne zazwyczaj wybierane jest u pacjentów, u których zmiany pojawiły się po raz pierwszy, a także u osób, u których zmiany są rozległe.
Przed operacją, przez okres kilku tygodni, pacjent musi przyjmować leki, które zmniejszą utratę krwi podczas zabiegu. Jest to bardzo ważne, bowiem rak gardła mocno krwawi.
Radioterapia polega na naświetlaniu komórek tak, aby doprowadzić do obumarcia komórek rakowych. W leczeniu raka gardła jest stosowana wtedy, kiedy rak jest umiejscowiony w trudno dostępnym miejscu, a operacja mogłaby być ryzykowna. Stosuje się ją też w sytuacji, kiedy rak powoduje przerzuty.
Radioterapia jest zazwyczaj stosowana u osób, które wcześniej już cierpiały na raka gardła, a guzy powróciły.
Rak gardła nie jest dziedziczny, więc nawet jeśli w rodzinie ma się kogoś chorego na raka gardła, to nie oznacza to zwiększone ryzyka zachorowania. Są jednak czynniki, które wpływają na większą zachorowalność.
Palenie
Palenie papierosów, zarówno czynne, jak i bierne, zwiększa szansę na zachorowanie raka gardła.
Alkohol
Regularne spożywanie alkoholu również wpływa na zwiększenie niebezpieczeństwa raka gardła.
Dieta
Właściwa, odpowiednio zbilansowana dieta jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Dieta uboga w składniki mineralne, witaminy, a bogata w sól podnosi ryzyko zachorowania na nowotwór.
Przewlekłe choroby gardła
Częste lub przewlekłe choroby gardła są przyczyną zwiększonego ryzyka raka gardła.
Praca z chemikaliami
Opary chemikaliów, szczególnie wtedy, kiedy jest się na nie narażonym codzienni, mogą wpłynąć na pojawienie się raka gardła.
Grupa ryzyka
Grupą, która powinna częściej kontrolować stan swojego gardła są mężczyźni po 40. roku życia, szczególnie palący, pijący alkohol lub pracujący z chemikaliami. Mężczyźni chorują na raka gardła o wiele częściej niż kobiety.
Nowotwór gardła może jednak pojawić się u każdej grupy wiekowej. Narażone są młode osoby aktywne seksualnie, ponieważ rak gardła często ma związek z zarażaniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.
To również może cię zainteresować:
Rak - co to jest, jak powstaje i dlaczego nowotwór to nie zawsze rak?