Skąd się bierze cellulit? Przyczyn może być kilka: począwszy od zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowości metabolicznych, zaburzeń mikrokrążenia, po palenie papierosów, ciążę czy stres. Nie bez znaczenia są też dieta i brak aktywności fizycznej.
Przekonanie, że cellulit pojawia się tylko w połączeniu z nadwagą i otyłością, nie jest do końca zgodne z prawdą. Bardzo często borykają się z nim także szczupłe osoby. Zdaniem specjalistów cellulit ma niemal każda kobieta, które ukończyła 25. rok życia. Co skórka pomarańczowa lubi najbardziej? Najlepszą pożywkę stanowią dla niego przede wszystkim węglowodany proste i tłuszcze nasycone. To za ich sprawą nasza tkanka tłuszczowa rozrasta się najbardziej. Zbytnie przywiązanie do soli, produktów wysokoprzetworzonych, napojów gazowanych, białego pieczywa czy słodyczy może sprzyjać tworzeniu się skórki pomarańczowej.
Zatem: co jeść by się pozbyć cellulitu?
W nowej diecie nie może zabraknąć owoców i warzyw, gdyż stanowią bogate źródło antyoksydantów takich, jak witamina C, E czy beta-karoten. Warto wzbogacić menu o pomidory, orzechy, warzywa strączkowe, ze względu na obecność potasu, który chroni przed obrzękami. Wraz ze zwiększeniem porcji błonnika (przyśpiesza metabolizm i oczyszczanie organizmu z toksyn) nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Zielona herbata i woda niegazowana to podstawa. Z kawy lepiej zrezygnować lub ograniczyć się do niezbędnego minimum (kawa wypłukuje potas).
Więcej o tym, co jeść, by pozbyć się cellulitu przeczytasz tutaj.
Sama dieta nic nie zdziała jeśli nie zaczniemy się ruszać. Każdy ruch, bez względu na to, czy wybierzemy pływanie, spacery, aerobik czy bieganie, usprawnia spowolnione krążenie. Wystarczy 40 minut każdego dnia. Regularne ćwiczenia nie tylko ułatwią walkę z cellulitem, ale i przyśpieszą przemianę materii, oczyszczanie organizmu a także pomogą uzyskać zgrabną sylwetkę i jędrniejszą skórę.
Czytaj także:
Działanie diety i aktywności fizycznej można wspomóc peelingiem wykonanym w domowym zaciszu. Czego użyć? Zamiast drogich kosmetyków można skorzystać z soli kuchennej. Wystarczy przez maksymalnie 2 minuty wmasowywać ją w te partie ciała gdzie pojawił się cellulit, następnie dokładnie spłukać skórę raz ciepłą, raz zimną wodą. Taki zabieg poprawia nie tylko mikrokrążenie, ale i przepływ limfy. Dla pań z bardziej wrażliwą skórą poleca się przygotowanie peelingu z cukru, miodu, olejku z pestek winogron i masła migdałowego. Taka mieszanka nie dość, że usprawni krążenie, to jeszcze ochroni skórę przed podrażnieniem. Warto zaopatrzyć się w specjalną, szorstką rękawicę. Działa ona tak samo jak przygotowany własnym sumptem peeling. Rękawicy warto używać przy każdego kąpieli, zwłaszcza pod chłodnym prysznicem. Gorąca woda i długie leżenie w wannie, zamiast pomagać tylko szkodzą.
Czytaj także:
Jednym z bardziej popularnych sposobów walki z cellulitem jest masaż limfatyczny. Ten szczególny rodzaj masażu stosowany jest nie tylko przy "likwidowaniu" skórki pomarańczowej. Zaleca się go, jako formę leczenia, osobom u których układ limfatyczny nie pracuje prawidłowo.
Co daje? Przyspiesza oczyszczanie organizmu, niekiedy stosuje się jako masaż wspomagający odchudzanie. Specyficzne ruchy wykonywane podczas drenażu mają niewiele wspólnego z klasycznym masażem. W tym przypadku osoba wykonująca zabieg nie tyle masuje, co "przesuwa" skórę, a co za tym idzie samą chłonkę. Najpierw się głaszcze, rozciera, a potem ugniata.
Trzeba pamiętać, że zatrzymywanie się krwi czy limfy mogą prowadzić do dużo poważniejszych problemów niż cellulit. Długotrwałe zaburzenie przepływów niejednokrotnie prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Czytaj także:
Skórka pomarańczowa to trudny przeciwnik i czasem, mimo diety i ćwiczeń, nie daje za wygraną. Na szczęście, w takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Zabiegów pomagających się pozbyć jest bardzo wiele do najczęściej wykonywanych należą m.in. mezoterapia, karboksyterapia oraz zabieg falami RF czy endermologia.
Pierwszy z nich polega na wstrzyknięciu przez lekarza środka, który poprawi krążenie (np. rutynę, wyciąg z karczocha) lub przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej (zazwyczaj sięga się po kofeinę lub karnitynę z prokainą).
Karboksyterapia to wprowadzenie w zajęte przez cellulit miejsce na skórze dwutlenku węgla. Wprowadzony z pomocą specjalnego urządzenia związek przyśpiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu.
Trzeci z zabiegów do rozbijania cellulitu wykorzystuje ultradźwięki.
Endermologia to rodzaj masażu. Używana do niego specjalna głowica z wałeczkami zasysa skórę, następnie ją masuje. Zabieg pomaga nie tylko pozbyć się cellulitu, ale i wzmacnia włókna kolagenowe.
Aby zobaczyć efekty trzeba je powtarzać. W przypadku tego ostatniego może to być nawet 10-12 sesji.
Zobacz także: