Badaj piersi raz w miesiącu. Przypominamy, jak prawidłowo je kontrolować

Badając piersi regularnie, będziesz je znała najlepiej i błyskawicznie zauważysz ewentualne niepokojące zmiany. To, w razie problemów, pozwoli na czas podjąć skuteczne leczenie. Bądź modna i nowoczesna - comiesięczne kontrole są w dobrym stylu i ratują życie.
Rozmiar biustu nie ma znaczenia. To groźny mit, że rak ukrywa się w dużych biustach Rozmiar biustu nie ma znaczenia. To groźny mit, że rak ukrywa się w dużych biustach Marta Kondrusik

Samobadanie piersi krok po kroku (rysunki)

Zanim przeprowadzisz konkretne badanie palpacyjne, po prostu obejrzyj swoje piersi. Stań rozebrana do pasa przed lustrem i skoncentruj się na biuście. Oglądaj go w różnych pozycjach: wyprostowana, pochylona do przodu, z rękami do góry, opuszczonymi, na biodrach...

Kiedy się badać?

Najlepszy czas na badanie: pierwszy tydzień po miesiączce. Piersi są wtedy "w spoczynku": mniej wrażliwe na dotyk, nieobrzęknięte i możliwa jest maksymalnie obiektywna ocena ich zdrowia.

Jeśli jesteś po menopauzie, możesz badać się dowolnego dnia.

Zmiany, o których trzeba powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu lub ginekologowi

Jeśli zauważysz, że:

  • piersi są nierówne, obrzęknięte, wyraźnie zmieniły kształt, wielkość,
  • brodawka zmieniła się, np. jest wciągnięta lub nienaturalnie wypchnięta, stercząca,
  • skóra na biuście zaczerwieniła się; wystąpiły zgrubienia, przebarwienia, pomarszczenia,
  • z piersi wycieka płyn (o różnej barwie, ilości, konsystencji),
  • poszerzyły się żyłki na piersiach,
  • masz obrzęk w okolicy ramienia:

skonsultuj się z lekarzem. Nie tylko guzki i zgrubienia są powodem do niepokoju.

Uwaga! Samobadanie piersi to tylko jeden element profilaktyki. Nie zwalnia z regularnych mammografii i USG.

Zobacz, jak robi to Qczaj! Tak, z pomocą Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu, pokazuje, jak powinno wyglądać samobadanie piersi. Jest na co popatrzeć!

Wykorzystanie samych opuszek palców do samobadania zwiększa precyzję Wykorzystanie samych opuszek palców do samobadania zwiększa precyzję Marta Kondrusik

Badanie palpacyjne - tak powinnaś to robić

Do badania, które pozwala wyczuć zmiany niezauważalne dla oka, wykorzystuj tylko opuszki swoich trzech środkowych, wyprostowanych palców. To pozwala na największą precyzję.

Od największego do najmniejszego - rób takie kółka, a niczego nie pominiesz Od największego do najmniejszego - rób takie kółka, a niczego nie pominiesz Marta Kondrusik

Ruchy okrężne

Ruchy okrężne muszą objąć całą pierś. Dlatego zacznij od sporego koła wokół całej piersi, a potem rób coraz mniejsze okręgi, aż dojdziesz do brodawki. Nie zapomnij o dołach pachowych. Kieruj do nich palce ruchem półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego fragmentu na piersi.

Badanie powtórz na każdej z piersi, unosząc rękę za głowę. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, lewą dłonią wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Następnie zamień rękę i badaną pierś.

Czytaj także:

Powiększone węzły chłonne - nie panikuj, działaj!

Szukaj zgrubień. Jeśli masz duże piersi, badaj się na leżąco Szukaj zgrubień. Jeśli masz duże piersi, badaj się na leżąco Marta Kondrusik

Uciskanie całej piersi

Naciskanie opuszkami kolejnych fragmentów piersi czasem umożliwia wykrycie zgrubień. Jeśli masz duże piersi, tę część badania łatwiej będzie wykonać na leżąco. Połóż się na plecach i unieś sutek, kierując go w stronę mostku. Łatwiej będzie dotrzeć do każdej części piersi.

Wydzielina z brodawki wymaga wyjaśnienia Wydzielina z brodawki wymaga wyjaśnienia Marta Kondrusik

Na koniec: kontrola brodawek

Weź sutek między kciuk i palec wskazujący. Ściśnij i obserwuj czy z brodawki wycieka wydzielina. Jeśli jesteś w trakcie laktacji, to normalne, że jest. W każdej innej sytuacji: trzeba to wyjaśnić.

Pamiętaj: większość guzków i zmian ma charakter łagodny. Wydzielina może świadczyć o infekcji. Zarazem zaniedbanie takich drobnych problemów, z czasem prowadzi do poważniejszych kłopotów.

Piersi zdrowe i piękne? Które metody poprawiania jej urody działają? Jak wykorzystać własny tłuszcz dla pięknego biustu? Dr Robert Chmielewski wyjaśnia:

Fundacja buduje zdrowe nawyki u nastolatek. Jej wolontariusze edukują w szkołach nastolatki na temat tego, jak dbać o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego początku zwyczaju regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza Fundacja buduje zdrowe nawyki u nastolatek. Jej wolontariusze edukują w szkołach nastolatki na temat tego, jak dbać o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego początku zwyczaju regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza Wsparcie na Starcie

Październik miesiącem świadomości raka piersi, ale...

Dbanie o zdrowie piersi powinno być tematem całorocznym. Celem kampanii Dotykam=Wygrywam jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Od października kampania zbiera fundusze na działania, charytatywne wspierając stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie.

Do akcji dołączyły gwiazdy, które wzięły udział w nagraniu filmu nawołującego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. Wśród nich Lidia Popiel, dziennikarki: Beata Sadowska, Marzena Rogalska, Karolina Szostak, aktorki Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio oraz pierwszy mężczyzna, który stał się ambasadorem kampanii - Qczaj, a także influencerki: siostry ADiHD, Anka Dziedzic Fit Mom, Karolina Cwalina, Mum Me oraz przedstawicielki młodego pokolenia: Olciiak i Lila Janowska.

Pomysłodawczynią projektu, który jest realizowany po raz ósmy, jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu, specjalistka w zakresie rozmiarów D+, troszcząca się o zdrowie i komfort kobiecych piersi, wspierana przez bieliźnianą marka Panache.

Więcej o: