Kiedy się badać?
Najlepszy czas na badanie: pierwszy tydzień po miesiączce. Piersi są wtedy "w spoczynku": mniej wrażliwe na dotyk, nieobrzęknięte i możliwa jest maksymalnie obiektywna ocena ich zdrowia.
Jeśli jesteś po menopauzie, możesz badać się dowolnego dnia.
Jeśli zauważysz, że:
skonsultuj się z lekarzem. Nie tylko guzki i zgrubienia są powodem do niepokoju.
Uwaga! Samobadanie piersi to tylko jeden element profilaktyki. Nie zwalnia z regularnych mammografii i USG.
Zobacz, jak robi to Qczaj! Tak, z pomocą Izabeli Sakutovej, międzynarodowej ekspertki brafittingu, pokazuje, jak powinno wyglądać samobadanie piersi. Jest na co popatrzeć!
Do badania, które pozwala wyczuć zmiany niezauważalne dla oka, wykorzystuj tylko opuszki swoich trzech środkowych, wyprostowanych palców. To pozwala na największą precyzję.
Ruchy okrężne muszą objąć całą pierś. Dlatego zacznij od sporego koła wokół całej piersi, a potem rób coraz mniejsze okręgi, aż dojdziesz do brodawki. Nie zapomnij o dołach pachowych. Kieruj do nich palce ruchem półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego fragmentu na piersi.
Badanie powtórz na każdej z piersi, unosząc rękę za głowę. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, lewą dłonią wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Następnie zamień rękę i badaną pierś.
Czytaj także:
Naciskanie opuszkami kolejnych fragmentów piersi czasem umożliwia wykrycie zgrubień. Jeśli masz duże piersi, tę część badania łatwiej będzie wykonać na leżąco. Połóż się na plecach i unieś sutek, kierując go w stronę mostku. Łatwiej będzie dotrzeć do każdej części piersi.
Weź sutek między kciuk i palec wskazujący. Ściśnij i obserwuj czy z brodawki wycieka wydzielina. Jeśli jesteś w trakcie laktacji, to normalne, że jest. W każdej innej sytuacji: trzeba to wyjaśnić.
Pamiętaj: większość guzków i zmian ma charakter łagodny. Wydzielina może świadczyć o infekcji. Zarazem zaniedbanie takich drobnych problemów, z czasem prowadzi do poważniejszych kłopotów.
Piersi zdrowe i piękne? Które metody poprawiania jej urody działają? Jak wykorzystać własny tłuszcz dla pięknego biustu? Dr Robert Chmielewski wyjaśnia:
Dbanie o zdrowie piersi powinno być tematem całorocznym. Celem kampanii Dotykam=Wygrywam jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Od października kampania zbiera fundusze na działania, charytatywne wspierając stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie.
Do akcji dołączyły gwiazdy, które wzięły udział w nagraniu filmu nawołującego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. Wśród nich Lidia Popiel, dziennikarki: Beata Sadowska, Marzena Rogalska, Karolina Szostak, aktorki Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio oraz pierwszy mężczyzna, który stał się ambasadorem kampanii - Qczaj, a także influencerki: siostry ADiHD, Anka Dziedzic Fit Mom, Karolina Cwalina, Mum Me oraz przedstawicielki młodego pokolenia: Olciiak i Lila Janowska.
Pomysłodawczynią projektu, który jest realizowany po raz ósmy, jest Izabela Sakutova, międzynarodowa ekspertka brafittingu, specjalistka w zakresie rozmiarów D+, troszcząca się o zdrowie i komfort kobiecych piersi, wspierana przez bieliźnianą marka Panache.