Badaj piersi raz w miesi±cu. Przypominamy, jak prawid³owo je kontrolowaæ

Badaj±c piersi regularnie, bêdziesz je zna³a najlepiej i b³yskawicznie zauwa¿ysz ewentualne niepokoj±ce zmiany. To, w razie problemów, pozwoli na czas podj±æ skuteczne leczenie. B±d¼ modna i nowoczesna - comiesiêczne kontrole s± w dobrym stylu i ratuj± ¿ycie.
Rozmiar biustu nie ma znaczenia. To gro¼ny mit, ¿e rak ukrywa siê w du¿ych biustach Rozmiar biustu nie ma znaczenia. To gro¼ny mit, ¿e rak ukrywa siê w du¿ych biustach Marta Kondrusik

Samobadanie piersi krok po kroku (rysunki)

Zanim przeprowadzisz konkretne badanie palpacyjne, po prostu obejrzyj swoje piersi. Stañ rozebrana do pasa przed lustrem i skoncentruj siê na biu¶cie. Ogl±daj go w ró¿nych pozycjach: wyprostowana, pochylona do przodu, z rêkami do góry, opuszczonymi, na biodrach...

Kiedy siê badaæ?

Najlepszy czas na badanie: pierwszy tydzieñ po miesi±czce. Piersi s± wtedy "w spoczynku": mniej wra¿liwe na dotyk, nieobrzêkniête i mo¿liwa jest maksymalnie obiektywna ocena ich zdrowia.

Je¶li jeste¶ po menopauzie, mo¿esz badaæ siê dowolnego dnia.

Zmiany, o których trzeba powiedzieæ lekarzowi pierwszego kontaktu lub ginekologowi

Je¶li zauwa¿ysz, ¿e:

  • piersi s± nierówne, obrzêkniête, wyra¼nie zmieni³y kszta³t, wielko¶æ,
  • brodawka zmieni³a siê, np. jest wci±gniêta lub nienaturalnie wypchniêta, stercz±ca,
  • skóra na biu¶cie zaczerwieni³a siê; wyst±pi³y zgrubienia, przebarwienia, pomarszczenia,
  • z piersi wycieka p³yn (o ró¿nej barwie, ilo¶ci, konsystencji),
  • poszerzy³y siê ¿y³ki na piersiach,
  • masz obrzêk w okolicy ramienia:

skonsultuj siê z lekarzem. Nie tylko guzki i zgrubienia s± powodem do niepokoju.

Uwaga! Samobadanie piersi to tylko jeden element profilaktyki. Nie zwalnia z regularnych mammografii i USG.

Zobacz, jak robi to Qczaj! Tak, z pomoc± Izabeli Sakutovej, miêdzynarodowej ekspertki brafittingu, pokazuje, jak powinno wygl±daæ samobadanie piersi. Jest na co popatrzeæ!

Wykorzystanie samych opuszek palców do samobadania zwiêksza precyzjê Wykorzystanie samych opuszek palców do samobadania zwiêksza precyzjê Marta Kondrusik

Badanie palpacyjne - tak powinna¶ to robiæ

Do badania, które pozwala wyczuæ zmiany niezauwa¿alne dla oka, wykorzystuj tylko opuszki swoich trzech ¶rodkowych, wyprostowanych palców. To pozwala na najwiêksz± precyzjê.

Od najwiêkszego do najmniejszego - rób takie kó³ka, a niczego nie pominiesz Od najwiêkszego do najmniejszego - rób takie kó³ka, a niczego nie pominiesz Marta Kondrusik

Ruchy okrê¿ne

Ruchy okrê¿ne musz± obj±æ ca³± pier¶. Dlatego zacznij od sporego ko³a wokó³ ca³ej piersi, a potem rób coraz mniejsze okrêgi, a¿ dojdziesz do brodawki. Nie zapomnij o do³ach pachowych. Kieruj do nich palce ruchem pó³kolistym i liniowym, nie pomijaj±c ¿adnego fragmentu na piersi.

Badanie powtórz na ka¿dej z piersi, unosz±c rêkê za g³owê. Gdy prawa rêka znajduje siê za g³ow±, lew± d³oni± wykonuj badanie prawej piersi i do³u pachowego. Nastêpnie zamieñ rêkê i badan± pier¶.

Czytaj tak¿e:

Powiêkszone wêz³y ch³onne - nie panikuj, dzia³aj!

Szukaj zgrubieñ. Je¶li masz du¿e piersi, badaj siê na le¿±co Szukaj zgrubieñ. Je¶li masz du¿e piersi, badaj siê na le¿±co Marta Kondrusik

Uciskanie ca³ej piersi

Naciskanie opuszkami kolejnych fragmentów piersi czasem umo¿liwia wykrycie zgrubieñ. Je¶li masz du¿e piersi, tê czê¶æ badania ³atwiej bêdzie wykonaæ na le¿±co. Po³ó¿ siê na plecach i unie¶ sutek, kieruj±c go w stronê mostku. £atwiej bêdzie dotrzeæ do ka¿dej czê¶ci piersi.

Wydzielina z brodawki wymaga wyja¶nienia Wydzielina z brodawki wymaga wyja¶nienia Marta Kondrusik

Na koniec: kontrola brodawek

We¼ sutek miêdzy kciuk i palec wskazuj±cy. ¦ci¶nij i obserwuj czy z brodawki wycieka wydzielina. Je¶li jeste¶ w trakcie laktacji, to normalne, ¿e jest. W ka¿dej innej sytuacji: trzeba to wyja¶niæ.

Pamiêtaj: wiêkszo¶æ guzków i zmian ma charakter ³agodny. Wydzielina mo¿e ¶wiadczyæ o infekcji. Zarazem zaniedbanie takich drobnych problemów, z czasem prowadzi do powa¿niejszych k³opotów.

Piersi zdrowe i piêkne? Które metody poprawiania jej urody dzia³aj±? Jak wykorzystaæ w³asny t³uszcz dla piêknego biustu? Dr Robert Chmielewski wyja¶nia:

Fundacja buduje zdrowe nawyki u nastolatek. Jej wolontariusze edukuj± w szko³ach nastolatki na temat tego, jak dbaæ o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego pocz±tku zwyczaju regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza Fundacja buduje zdrowe nawyki u nastolatek. Jej wolontariusze edukuj± w szko³ach nastolatki na temat tego, jak dbaæ o zdrowie piersi poprzez zaszczepianie w nich od samego pocz±tku zwyczaju regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dobranego biustonosza Wsparcie na Starcie

Pa¼dziernik miesi±cem ¶wiadomo¶ci raka piersi, ale...

Dbanie o zdrowie piersi powinno byæ tematem ca³orocznym. Celem kampanii Dotykam=Wygrywam jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Od pa¼dziernika kampania zbiera fundusze na dzia³ania, charytatywne wspieraj±c stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Spo³eczny oraz fundacjê Wsparcie na Starcie.

Do akcji do³±czy³y gwiazdy, które wziê³y udzia³ w nagraniu filmu nawo³uj±cego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. W¶ród nich Lidia Popiel, dziennikarki: Beata Sadowska, Marzena Rogalska, Karolina Szostak, aktorki Daria Widawska, El¿bieta Romanowska, Aleksandra Kisio oraz pierwszy mê¿czyzna, który sta³ siê ambasadorem kampanii - Qczaj, a tak¿e influencerki: siostry ADiHD, Anka Dziedzic Fit Mom, Karolina Cwalina, Mum Me oraz przedstawicielki m³odego pokolenia: Olciiak i Lila Janowska.

Pomys³odawczyni± projektu, który jest realizowany po raz ósmy, jest Izabela Sakutova, miêdzynarodowa ekspertka brafittingu, specjalistka w zakresie rozmiarów D+, troszcz±ca siê o zdrowie i komfort kobiecych piersi, wspierana przez bieli¼nian± marka Panache.