Wypełniacze - typy i zastosowania

Wkłady (wypełniacze) to materiały różnego pochodzenia, stosowane w medycynie estetycznej, wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkich igieł w powierzchniowe lub głębokie warstwy skóry, aby zwiększyć objętość tkanek miękkich (ust, kości policzkowych, blizn) lub aby poprawić kształt twarzy.
Artykuł jest częścią publikacji pochodzącej z nowej serii Biblioteki Gazety Wyborczej pt.: Wielka Encyklopedia Medyczna, którą nabyć można w Kulturalnym Sklepie lub w każdą środę w kiosku

Wkłady wchłanialne zbudowane są z substancji biokompatybilnych, wchłanialnych stopniowo, które muszą być ponownie wstrzykiwane po pewnym czasie, aby utrzymać efekt. Wkłady półstałe pozostają w tkankach na dłużej, natomiast wkłady stałe nie są w ogóle wchłaniane przez organizm. Różnice między poszczególnymi substancjami określa kilka parametrów, np.: czas trwania efektu, biokompatybilność, dolegliwości bólowe, konieczność (lub jej brak) przeprowadzenia testów alergicznych, cena. Stosowanie wkładów jest przeciwwskazane w przypadku ciąży, infekcji skóry (np. opryszczki), chorób autoimmunologicznych i alergii.Wkłady wchłanialne

Prekursorem dostępnych dzisiaj wkładów był, wprowadzony pod koniec lat sześćdziesiątych, silikon wstrzykiwany pod postacią oleju, który często powodował powstanie reakcji zapalnych typu przewlekłego i fibrozy. Obecnie jego stosowanie jest zakazane przez prawo.

Kolagen. Stosuje się kolagen krowi, otrzymywany ze zwierząt pochodzących z zamkniętych i kontrolowanych hodowli. Został wprowadzony na rynek w 1976 r. i od tego czasu dostępna jest bogata literatura naukowa na jego temat. Przed zastosowaniem należy przeprowadzić test alergologiczny. Jeżeli pojawi się reakcja alergiczna, ustanie ona wraz z całkowitym wchłonięciem kolagenu w ciągu kilku miesięcy. Jest stosowany przede wszystkim do wypełniania zmarszczek, blizn lub do zwiększania rozmiaru ust.

Kwas hialuronowy Naturalny polisacharyd, obecny we wszystkich organizmach. W skórze ludzkiej jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. Jego ilość maleje z wiekiem. Nie wzbudza reakcji alergicznej, zatem jego stosowanie jest możliwe bez testów skórnych. Jego cząsteczka przyłącza się do znacznej liczby cząsteczek wody, utrzymując nawilżenie skóry. Pozostaje w miejscu przez ograniczony czas (3-4 miesiące); na okres trwania zabiegu wpływają niektóre nawyki, np. dieta, palenie, ekspozycja na słońce i spożywanie napojów alkoholowych. Jest stosowany głównie do wygładzania zmarszczek.

Wkłady półstałe

Substancje syntetyczne w kształcie bardzo małych sfer, które zostają wszczepione głęboko w skórę lub w tkankę podskórną, gdzie pozostają przez ok. dwa lata. Są przenoszone przez wkłady organiczne, np. kolagen lub kwas hialuronowy, dlatego z czasem ulegają zniszczeniu. Stosuje się je do wypełniania głębokich zmarszczek.

Wkłady stałe

Profilowane protezy, które służą do zmiany konturów twarzy (kości policzkowych, podbródka, nosa), wytwarzane z materiału plastycznego lub teflonu.

Do umieszczenia ich w ciele konieczne jest wykonanie małych nacięć. Mogą pozostawiać krwiaki i krwawe wybroczyny przez kilka dni po umieszczeniu ich na miejscu.Czytaj także:

Lipofilling

Więcej o:
Komentarze (2)
Wypełniacze - typy i zastosowania
Zaloguj się
 • agnesgabi1

  0

  ja też miałam do czynienia z tą kliniką i potwierdzam ,że po każdorazowym wykonaniu zabiegu zawsze byłam zadowolona .Ostatnio wykonywałam zabieg wypełnienia doliny łez preparatem redensity II który mi zaproponowano.Moje dotychczasowe worki i sińce zniknęły bezpowrotnie (przynajmniej narazie :) ) super

 • czarnulek1981

  0

  gość

  Ma 41 lat , niestety w tym wieku moje policzki zaczęły opadać i nie były takie jak zawsze .Zaczęłam szukać sposobów na ten problem. Zaproponowano mi kwas hialuronowy (klinika beautymed - Dr miracki ) .Zabieg miałam wykonany w znieczuleniu ,więc nie bolał .Pewnie tez dlatego ,że lekarz wykonał go bardzo szybko i sprawnie ( widać że ma doświadczenie ) .Efekt natychmiastowy ! mam swoje policzki ! super !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX