Przyjmowanie leków przez osoby starsze

Zasadniczo leki służą zdrowiu, ale nieodpowiednio dobrane, stosowane czy łączone, mogą same stanowić poważne zagrożenie dla pacjenta. Dowiedz się, jak uniknąć najczęstszych błędów.
W miarę starzenia się rośnie liczba przyjmowanych przez nas leków. Pozwalają one leczyć, łagodzić objawy chorób, oddalają konieczność stosowania inwazyjnych metod leczenia, takich jak operacje chirurgiczne. Leki te, poprzez znoszenie bólu i dolegliwości chorób przewlekłych podnoszą jakość życia. Przyjmowanie lekarstw obarczone jest jednak ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych, obniżających komfort lub nawet zmuszających chorych do pobytu w szpitalu. Dlatego też należy zapoznać się z zasadami bezpiecznego przyjmowania leków.Poniżej praktyczne porady jak uniknąć najczęstszych błędów przy zażywaniu leków:

1. Zapytaj swojego lekarza, pielęgniarkę lub farmaceutę o:

- nazwy leków,

- wskazania do ich bezpiecznego stosowania,

- ilość i częstotliwość zażywania,

- środki bezpieczeństwa (w tym sposób przechowywania),

- możliwe działania uboczne i jak postępować, gdyby do nich doszło.

2. Kiedy otrzymasz nowy lek, nawet o działaniu podobnym do wcześniej przyjmowanego, upewnij się, że otrzymałeś wszelkie informacje o nim.

3. Zanim lekarz wypisze ci nowy lek, przypomnij mu o twoich alergiach.

4. Przygotuj i pokaż lekarzowi (koniecznie na pierwszej wizycie i zawsze, gdy lista się zmieni), pielęgniarce lub farmaceucie pełną listę leków, które przyjmujesz, zarówno leki na receptę jak i te, zakupione bez przepisu lekarza.

6. Sprawdź, czy przechowywane w domu leki są nadal ważne, czy lekarz nie zalecił ich odstawienia. Nie przechowuj niepotrzebnych leków! Przeterminowane leki wyrzuć do specjalnych pojemników przeznaczonych do ich utylizacji, znajdujących się w większości aptek.

7. Jeśli lekarz zapisał ci leki w płynie, to poproś farmaceutę, by zaprezentował ci sposób odmierzania zapisanej przez lekarza dawki.

8. Jeśli masz kłopot z połykaniem leków, zgłoś ten problem lekarzowi - nie każde lekarstwo można rozdrobnić lub rozpuścić.

9. Staraj się by twoim leczeniem zajmował się stały zespół leczniczy.

10. Będąc w szpitalu:

- upewnij się czy twoje dane w historii choroby, czy karcie gorączkowej są poprawne,

- przyglądaj się podawanym ci lekom i za każdym razem pytaj, co dostajesz i wyjaśniaj wątpliwości.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać u swojego lekarza, pielęgniarki i farmaceuty.

Bezpieczeństwo osoby starszej bywa zagrożone, kiedy stosuje leki bez zalecenia, gdy zapomni o regularnym ich stosowaniu lub pomyli dawkę. Szczególna rola opiekuna domowej opieki polega na kontroli seniora, aby nie przyjął podwójnej dawki leku lub nie zapomniał o ich przyjęciu. Obydwoje są współodpowiedzialni za bezpieczne stosowanie leków. Poważnym problemem jest również właściwy skład zapisanych przez lekarza leków, kupowanych przez chorych z nieznanych źródeł, na przykład na bazarach czy w osiedlowych sklepach. Pomyłki przy stosowaniu leków mogą być także skutkiem nieczytelnego pisma wystawiającego zlecenie, błędnie obliczonej dawki, niewłaściwej komunikacji między lekarzem a pacjentem, nieczytelnych i niezrozumiałych ulotek i informacji medycznych. Problemem może być także złe zrozumienie informacji dołączonych do preparatów medycznych. Kłopoty pojawiające się u pacjenta mogą również wynikać z interakcji bądź łączenia kilku leków - w tym dostępnych bez recepty.

Do zadań lekarzy należy m.in. przepisywanie recept, natomiast farmaceuci mogą doradzić przy zakupie leków dostępnych bez recepty lekarskiej tzw. OTC (ang. Over-the-counter drugs) lub zaproponować ich zamienniki. Pielęgniarka, podajac leki zlecone przez lekarza, powinna poinformować pacjenta o możliwych działaniach niepożądanych. Pracownicy służby zdrowia są cennym źródłem informacji i porad nie tylko dla ludzi starszych, ale także dla ich opiekunów.

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia problemów związanych z przyjmowaniem leków przez seniorów jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i wzajemna wymiana informacji.

Musimy pamiętać, że zarówno senior, jaki i jego opiekun biorą udział w leczeniu, toteż zgłaszanie wszelkich problemów, błędów i nieprawidłowości będących skutkiem przyjmowania dużej ilości leków, pomoże lekarzowi w natychmiastowej reakcji przeciwko działaniu ubocznemu leków i doborze prawidłowej terapii.Tekst: House Domowa Opieka

Więcej o:
Komentarze (1)
Przyjmowanie leków przez osoby starsze
Zaloguj się
  • dan.paw.82

    0

    Naszej babci zdarzyło się kiedyś zapomnieć o lekach, kilka razy mogło to się skończyć tragicznie. Nie mogliśmy aż tak ryzykować, dlatego postanowiliśmy zatrudnić opiekunkę, zaufaliśmy Gold Care, bo ma dobre opinie. Od teraz jesteśmy spokojni, bo wiemy, że nasza babcia jest w dobrych rękach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX