przewód pokarmowy
-
Urobilinogen: normy, kiedy przeprowadza się badanie urobilinogenu
Urobilinogen to związek organiczny obecny w moczu oraz kale i nadający im kolor. Poziom urobilinogenu w moczu jest ważnym wskaźnikiem diagnostycznym. Może świadczyć o schorzeniach wątroby, o anemii hemolitycznej, albo też o kamicy żółciowej.
-
Endosonografia (EUS): jak przebiega badanie? Kiedy się je wykonuje?
Endosonografia to metoda badania układu pokarmowego, stanowiąca połączenie endoskopii i ultrasonografii. To nowoczesna metoda diagnostyczna, pozwalająca na dokładne zobrazowanie ścian przewodu pokarmowego oraz narządów przylegających. Jest pomocna...
-
Błona śluzowa przewodu pokarmowego: schorzenia, objawy, leczenie
Błona śluzowa przewodu pokarmowego pokrywa jamę ustną, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie oraz jelito grube. Pełni funkcje przede wszystkim ochronne, a w jelitach bierze udział we wchłanianiu składników odżywczych. Jest szczególnie narażona ...
-
Choroba Leśniowskiego - Crohna - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba Leśniowskiego - Crohna to zapalenie całego przewodu pokarmowego o charakterze przewlekłym. Choroba może występować w kilku odcinkach przewodu jednocześnie, a odcinki chore mogą być oddzielone częściami zmienionymi chorobowo.
-
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS)
Zespół (GBS) to nasilające się osłabienie lub porażenie mięśni zazwyczaj na skutek infekcji dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego. Jest to uszkodzenie mielinowych włókien nerwowych oraz stan zapalny nerwów.