-
Oparzenia: pierwsza pomoc, rodzaje, leki. Wszystko, co warto wiedzieć
Jednym z częstszych domowych urazów są oparzenia. Pierwsza pomoc w ich przypadku powinna nastąpić jak najszybciej. Sprawdzamy, co warto wiedzieć na ten temat.
-
Muzyka do snu - poprawia jakość snu i samopoczucie oraz pozytywnie wpływa na psychikę
Czy muzyka do snu może pomóc w przypadku bezsenności? Okazuje się, że tak. Odpowiednio dobrana muzyka słuchana do snu lub tuż przed snem może wpłynąć korzystnie nie tylko na nasz nastrój, ale pozwolić nam zapaść w zdrowy i regenerujący sen.
-
Muzyka relaksacyjna, która przyciąga pozytywne myśli. Co warto o niej wiedzieć?
Zdaniem badaczy muzyka relaksacyjna może zdziałać cuda. Nie od dziś wiadomo, że muzyka ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Muzyka relaksacyjna sprzyja wyciszeniu i odprężeniu, ułatwia zasypianie, dodaje pozytywnej energii.
-
Dania bardzo niskokaloryczne - gotowe pomysły na zdrowe posiłki. Nie tylko warzywa i owoce
Dania bardzo niskokaloryczne są szczególnie chętnie wybierane przez osoby będące na diecie czy chcące zrzucić zbędne kilogramy. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii jest niezwykle ważne nie tylko dla utrzymania szczupłej sylwetki, ale też ogólnie dla zdrowia.
-
Białko: produkty, które mają go najwięcej. Czy znasz je wszystkie?
Nie tylko sportowcy wiedzą o tym, jak ważne dla ludzkiego organizmu jest białko. Produkty, w których się ono znajduje, powinny się znaleźć w diecie każdego człowieka, choć są sytuacje, w których konieczna może okazać się suplementacja odżywkami wysokobiałkowymi. Sprawdzamy, jakie produkty zawierają białko.
-
Tomografia czy rezonans? Sprawdzamy, które badanie jest dokładniejsze
W przypadku metod obrazowania wiele osób zastanawia się, co jest lepsze: tomografia czy rezonans. Choć metody te różni wiele, to jednak mają kilka cech wspólnych. Sprawdzamy, co jest dokładniejsze: tomografia czy rezonans.
-
Jak pobudzić przysadkę mózgową? Sprawdź, gdzie się znajduje i za co odpowiada przysadka mózgowa
Coraz częściej poszukiwana jest odpowiedź na pytanie o to, jak pobudzić przysadkę mózgową. Sprawdzamy, czym jest przysadka, jak funkcjonuje, dlaczego jej działanie jest tak ważne dla ludzkiego organizmu i w jaki sposób pobudzić ją do pracy.
-
FNH, czyli ogniskowy rozrost guzkowy [co to jest FNH, przyczyny, leczenie, dieta]
Schorzenie o tajemniczo brzmiącej nazwie FNH, czyli ogniskowy rozrost guzkowy wątroby, dotyka głównie osoby dorosłe, zwłaszcza kobiety. Sprawdzamy, czym jest, jakie są jego przyczyny i w jaki sposób leczy się FNH.
-
Co zawiera puryny? Sprawdź, czym są puryny i czy mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu
Pytanie o to, co zawiera puryny, stawiane jest przede wszystkim przez osoby, u których stwierdzono podwyższony poziom kwasu moczowego. Sprawdzamy, czym są puryny i kiedy mogą one zagrażać ludzkiemu zdrowiu.
-
Gdzie są nerki? Sprawdź, jak i gdzie dokładnie bolą nerki i dowiedz się, jak o nie dbać
Większość osób zapytanych o to, gdzie są nerki, wskaże odcinek lędźwiowy pleców, symetrycznie po obu stronach kręgosłupa. Warto wiedzieć, jak i gdzie odczuwany jest ból tego parzystego narządu układu moczowo-płciowego, by nie zbagatelizować objawów groźnych dla naszego zdrowia chorób nerek.
-
Polifenole: co to takiego? Czy polifenole są zdrowe? Lista produktów bogatych w polifenole
Przedmiotem zainteresowania osób dbających o zdrowie są polifenole. Co to takiego? Sprawdzamy, czym są i gdzie można znaleźć substancje, które zmniejszają ryzyko chorób układu krwionośnego czy nowotworów.
-
Przejedzenie - jak sobie z nim radzić? Sprawdzone porady
Przejedzenie to przypadłość, która szczególnie często dopada nas w okresie świąt. Duże ilości smakołyków, apetyczne zapachy potraw, ciężkostrawne dania, słodycze w większych niż zwykle ilościach oraz czas spędzany przy suto zastawionym stole sprawiają, że spożywamy zbyt dużo jedzenia, z którym nasz układ trawienny nie potrafi sobie poradzić. W efekcie doświadczamy przejedzenia, które nie należy do przyjemnych.
-
Żylaki: jak leczyć? Sprawdź, z czego się biorą i jak zapobiegać żylakom
Wiele osób dotyka poważny problem, jakim są żylaki. Jak leczyć to schorzenie? Warto wiedzieć, że nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, a wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych i leczniczych może zapobiec poważnym powikłaniom.
-
Tachykardia: po alkoholu, ale i nie tylko - kiedy dochodzi do zaburzeń pracy serca?
Tachykardia po alkoholu to jeden ze skutków zdrowotnych, jakie mogą spotkać osoby nadużywające trunków. Tachykardia jest jednak schorzeniem, które dotyka wielu osób i nie zawsze musi być wywołane zażywaniem substancji psychoaktywnych. Sprawdzamy, czym jest tachykardia i jak się ją leczy.
-
Ablacja serca: co to jest? Sprawdzamy, na czym polega ablacja i jak postępować po zabiegu
W niektórych schorzeniach stosowana jest ablacja serca. Co to jest takiego? Zabieg ten uznawany jest za najskuteczniejszy, jak dotąd, sposób leczenia zaburzeń pracy serca. Akcja serca u zdrowej osoby jest miarowa, zaś zaburzenia rytmu serca mogą mieć groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. W niektórych zaburzeniach stosuje się właśnie ablację serca.
-
Onychofagia: schorzenie, które może mieć poważne skutki. Uszkodzone paznokcie to tak naprawdę najmniejszy problem
Onychofagia to nieco tajemniczy medyczny termin, który oznacza chorobliwą skłonność do obgryzania paznokci. Nie ulega wątpliwości, że obgryzione paznokcie nie wyglądają estetycznie. Okazuje się jednak, że problem jest dużo bardziej złożony, a onychofagia często wymaga specjalistycznego leczenia.
-
ACTH: hormon wpływający na poziom hormonu stresu we krwi
ACTH to skrót oznaczający hormon adrenokortykotropowy. Sprawdzamy, kiedy i w jaki sposób badany jest poziom tego hormonu, o jakich chorobach może świadczyć zbyt wysoki lub zbyt niski poziom ACTH oraz jak przygotować się do takiego badania.
-
ABCDE czerniaka, czyli popularna metoda oceniania podejrzanych zmian skórnych. Na czym polega? Podpowiadamy
ABCDE czerniaka to popularna metoda oceniania podejrzanych zmian skórnych. Niemal u każdego człowieka na skórze pojawiają się rozmaite znamiona. Warto je obserwować i wiedzieć, co powinno nas zaniepokoić. Sprawdzamy, jak rozpoznać, że na naszej skórze rozwija się czerniak.
-
Przesilenie jesienne: czy to tylko osłabienie nastroju związane z tym, co za oknem? Sprawdzamy
Przesilenie jesienne może dopaść praktycznie każdego. Sprawdzamy, kiedy mówimy o przesileniu jesiennym, czym ono jest, jakie są jego objawy, jak sobie z nim radzić oraz kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty.
-
Dlaczego jest mi ciągle zimno? Co może być tego przyczyną? [Zimne dłonie i stopy]
Jeśli należysz do osób, które często zadają pytanie "Dlaczego jest mi ciągle zimno?", być może należałoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć mu o swoich doznaniach. O ile bowiem odczuwanie chłodu zimą może zostać zbagatelizowane, o tyle ciągle towarzyszące nam, niezależnie od pory roku i temperatury otoczenia, uczucie zimna powinno być dla nas sygnałem alarmowym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.