Deltakron - nowy hybrydowy wariant wirusa. Czy powinniśmy się nim martwić?

Potwierdzono pojawienie się nowego, rekombinowanego wariantu wirusa. Deltakron (lub deltamikron) ma kolce omikrona, a szkielet delty. Do tej pory odkryto kilkadziesiąt przypadków nowego, hybrydowego wariantu koronawirusa.

Więcej na temat koronawirusa i jego wariantów przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Wstępnie nazwa się go deltamikronem (tak nazywają go badacze francuscy) lub deltakronem (wersja popularna w mediach) dlatego, że łączy w sobie cechy genetyczne delty i omikronu.

Pierwszym krajem, w którym zidentyfikowano nowy wariant, była Francja. Za tym odkryciem stoi amerykański naukowiec Scott Nguen, który zauważył coś niezwykłego podczas rutynowego przeglądu zbiorów GISAID. Jest to międzynarodowa baza danych genomowych wirusów grypy i SARS-CoV-2, prowadzona od 2008 roku.

Początkowo sądził, że znaleziona "mieszanka" oznacza po prostu, że ktoś zakaził się jednocześnie dwoma wariantami wirusa. Jednak po bliższym przyjrzeniu się genomowi wirusa odkrył coś innego. Każdy wirus w badanej próbce zawierał kombinację genów z dwóch wariantów, delty i omikronu. Uznał zatem, że znalazł tak zwanego wirusa rekombinowanego. Poprosił o pomoc w śledzeniu nowego wariantu międzynarodową społeczność naukowców skupiających się wokół serwisu cov-lineages.org. Podobne mutanty zidentyfikowano niebawem w próbkach pochodzących z Holandii i Danii. 

Do hybrydy delty z omikronem podchodzono z pewnym dystansem. Zgłoszony na początku 2022 roku przez laboratorium na Cyprze "deltakron" okazał się być wynikiem laboratoryjnej pomyłki. Badane próbki były po prostu zanieczyszczone.

A jednak deltakron istnieje

We Francji pracami nad hybrydą zajęli się wirusolodzy z Instytutu Pasteura w Paryżu pod kierunkiem dr Etienne Simon-Loriera. Ich praca zaowocowała odkryciem kolejnych próbek zawierających zrekombinowanego wirusa. Po zdobyciu zamrożonej próbki naukowcy "wyhodowali" nowe okazy, zsekwencjonowali i 8 marca opublikowali genom zmutowanego koronawirusa w bazie GISAID.

- Jest potwierdzenie rekombinantu AY.4/BA.1 wykrytego po raz pierwszy we Francji (...). Ten zrekombinowany wirus, zidentyfikowany w kilku regionach Francji przez konsorcjum EMERGEN, krąży od początku stycznia 2022 r., a genomy o podobnym profilu znaleziono również w Danii i Holandii - informuje GISAID.

Z kolei Reuter podał, że dwa przypadki deltakronu zostały wychwycone także w Stanach Zjednoczonych. Dr Nguyen wraz z zespołem przeszukuje obecnie amerykańskie bazy danych genomowych w poszukiwaniu nowego wariantu.

Naukowcy z IHU Mediterranee Infection w Marsylii (Francja) opublikowali tymczasem wstępne, niezrecenzowane jeszcze wyniki badań nad deltamikronem na serwerze medRxiv.org.

Zobacz wideo Leszczyna: Każdy pomysł, żeby zdynamizować szczepienia jest dobry

Eksperci uspokajają: nie ma powodu do paniki

Deltakron jest niezwykle rzadki i nie ma zapewne wielkiego potencjału do rozprzestrzeniania się, skoro krąży od stycznia bez większych "sukcesów". Jak wygląda? Jest bardziej podobny do omikrona, z którego przejął geny kodujące kolec wirusa (białko S), reszta jego genomu to delta.

Ponieważ z zewnątrz deltakron wygląda jak omikron (ma prawie takie same kolce), naukowcy uważają, że nasz układ immunologicznych prawdopodobnie ich nie odróżni i na infekcję będzie reagował podobnie. Zatem, jeśli mamy przeciwciała anty-SARS-CoV-2, nabyte czy to dzięki szczepionce, czy po przechorowaniu COVID-19, będą działać, gdy trafią na nowego rekombinowanego wirusa.

Niektórzy eksperci, w tym dr Nguen, sądzą też, że deltakron, podobnie jak omikron, wywołuje podobne objawy. Przypomnijmy, że omikron atakuje, i to bardzo skutecznie, górne drogi oddechowe, ale w mniejszym stopniu płuca.

Na razie jednak to wszystko są przypuszczenia. Rekombinowany wirus pojawił się tak niedawno, że naukowcy nie zdążyli go jeszcze porządnie zbadać. Deltakron, czyli rekombinant AY.4/BA.1, zmieni też prawdopodobnie nazwę na XD, zgodnie z formalnymi zasadami nazywania nowych linii wirusów.

Źródła: The Guardian, The New York Times, GISAID, medRxiv.org

Więcej o: