COVID-19 na oddziale intensywnej terapii - to ryzyko objawów, które nie ustępują nawet po roku

Ciężki COVID-19, wymagający pobytu na oddziale intensywnej terapii rujnuje zdrowie na dłużej. Najnowsze badanie pokazało, że długoterminowe skutki pobytu na OIOM-ie mogą trwać nawet rok.

Więcej na temat ciężkiego COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

Pierwsze na świecie badanie długotrwałych skutków zdrowotnych wśród osób, które chorowały na COVID-19 i przeszły przez oddział intensywnej terapii, przeprowadził ośrodek medyczny Uniwersytetu Radboud (Holandia). Naukowcy odkryli, że aż 75 proc. byłych pacjentów, którzy mieli ciężki COVID-19 i w związku z tym przebywali na oddziale intensywnej terapii, doświadcza później poważnych problemów fizycznych, psychicznych i poznawczych. I to nawet rok po pobycie w szpitalu. Oparto się na danych systemu MONITOR-IC (system, który przez 5 lat monitoruje stan zdrowia osób, które przeszły przez OIT w Holandii).

Stan zdrowia byłych pacjentów oddziałów covidowych badano przy pomocy specjalnie opracowanego kwestionariusza, który miał pokazać, z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się ozdrowieńcy. Badana grupa liczyła 246 osób (176 mężczyzn i 70 kobiet). Średni wiek uczestników wyniósł 61 lat. Były to osoby, które zachorowały podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Wyniki zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie JAMA.

- W tym prospektywnym badaniu kohortowym, które obejmowało 246 pacjentów będących rok po leczeniu na OIOM-ie z powodu COVID-19, aż 74,3 proc. odczuwało negatywne objawy fizyczne, 26,2 proc. zgłosiło objawy psychiczne, a 16,2 proc. miało problemy poznawcze - piszą naukowcy.

Trudny powrót do pełnej aktywności po COVID-19

Trzy czwarte osób po ciężkim COVID-19 ma problemy zdrowotne po roku od pobytu na oddziale intensywnej opieki medycznej. Te osoby skarżą się na ubytek sił fizycznych, połowa pacjentów miesiącami odczuwa nadmierne zmęczenie. Ponadto cierpią z powodu bólu, osłabienia mięśni i duszności.

Negatywne skutki pobytu na OIOM-ie dotyczą też zdrowia psychicznego. Jedna na pięć osób, które przeszły COVID-19 na oddziale intensywnej terapii, doświadcza potem uczucia niepokoju lub ma symptomy stresu pourazowego. Co więcej, co szósty ma problemy poznawcze, takie jak kłopoty z pamięcią lub koncentracją.

To badanie pokazuje, jak niesamowicie destrukcyjny wpływ na życie byłych pacjentów z COVID-19 ma przejście przez oddział intensywnej terapii. Nawet po roku połowa z nich czuje się tak osłabiona i pozbawiona energii, że ma kłopot z powrotem do pracy

- mówi główna autorka badania Marieke Zegers z Uniwersytetu Radbout.

Świadczą o tym dane. Więcej niż połowa badanych nie była w stanie w pełni podołać obowiązkom zawodowym. Musieli albo skrócić czas pracy, albo nawet całkowicie z niej zrezygnować. Niektórzy nadal przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Źródła: JAMA, MedicalXpress.com

Więcej o: