U osób, które przeżyły COVID-19, doszło do ubytku istoty szarej w mózgu

Najnowsze badania pokazują, że COVID-19 może powodować zniszczenia w istocie szarej mózgu. Chodzi o te obszary, które odpowiadają bezpośrednio za funkcjonowanie węchu i smaku. Uszkodzenia istoty szarej mają też wpływ na inne funkcje mózgu, w tym na kontrolowanie pamięci i emocji.

Badania przeprowadził zespół ekspertów - Uniwersytetu w Oxford, Imperial College, Londyn oraz National Institutes of Health, USA - korzystając z zasobów brytyjskiego Biobanku, który dysponuje zbiorem ponad 40 tys. skanów mózgu, przeprowadzonych jeszcze przed pandemią COVID-19. Z tej bazy naukowcy wyłonili grupę osób, którą zaprosili na ponowne badania mózgu.

Sporo już wiadomo na temat wpływu wirusowej infekcji na ośrodkowy układ nerwowy u hospitalizowanych pacjentów, ponieważ było to przedmiotem co najmniej kilku większych badań. Teraz naukowcy sprawdzili, jakie ślady w mózgu pozostawia łagodniejszy COVID-19. 

- Istnieją mocne dowody na patologiczny wpływ SARS-CoV-2 na mózg. Niektóre uszkodzenia mogą być konsekwencją neurotropizmu wirusowego (zdolność do zakażania w obrębie ośrodkowego układu nerwowego ściśle określonych obszarów - red.). Jak dotąd, zdecydowana większość dotychczasowych badań mózgu koncentrowała się na jakościowych, poważnych nieprawidłowościach, obserwowanych zwykle u hospitalizowanych pacjentów, umiarkowanie lub ciężko chorujących na COVID-19 - piszą naukowcy w serwisie medRxiv w niezrecenzowanym jeszcze artykule.

Dlatego teraz naukowcy skoncentrowali się na innej grupie pacjentów. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, czy zmiany w mózgu dają się zauważyć także u pacjentów łagodniej przechodzących koronawirusową infekcję. W tym celu wykorzystali strukturalne i funkcjonalne obrazy mózgu, wykonane przed i po zakażeniu oraz porównali z wynikami pozyskanymi od grupy kontrolnej (te osoby nigdy nie chorowały na COVID-19).

W sumie dokładnie przeanalizowali dane pochodzące od 782 osób, z czego 394 przechorowały COVID-19. Większość z nich przeszła infekcję łagodnie lub umiarkowanie, część nie miała żadnych objawów, a 15 osób było hospitalizowanych.

Koronawirus pozostawia ślady w mózgu nawet po łagodnej chorobie

- Zidentyfikowaliśmy znaczące ślady COVID-19 w mózgu, z utratą istoty szarej w lewym zakręcie przyhipokampowym, lewej bocznej korze oczodołowo-czołowej i lewej wyspie - piszą naukowcy. Niektóre uszkodzone obszary mózgu to te, które odpowiadają za pamięć doświadczeń i związane z nimi emocje.

Nie wiadomo jeszcze, czy uszkodzenie istoty szarej to wynik rozprzestrzenienia się wirusa do mózgu, czy też inny efekt COVID-19. Jednak nawet u osób łagodnie przechodzących COVID-19 zauważono ubytki istoty szarej mózgu w obszarach bezpośrednio związanych z układem węchowym i smakowym lub obszarów w mózgu związanych z percepcją zmysłów, takich jak węch i smak. Naukowcy zwracają ponadto uwagę, że utrata istoty szarej w obszarach związanych z pamięcią może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym wieku.

Zobacz wideo Bodnar o certyfikatach covidowych: Bardzo dobrze, że zostaną wprowadzone

Źródła: medRxiv.org, ScienceAlert.com

Więcej o: