"Covidowy język" może być objawem zakażenia. Szczegóły hiszpańskich badań

Opuchnięty język pokryty krostami lub guzami i owrzodzeniami, z widocznymi przebarwieniami - to mogą być oznaki zakażenia koronawirusem. Obserwacje prowadzono w jednym ze szpitali polowych w Madrycie.

"Covidowy język"

Niemal połowa pacjentów leczonych na COVID-19 w hiszpańskim szpitalu, miała różnego typu objawy skórno-śluzówkowe. Lekarze zwracają uwagę na zmiany widoczne na języku. To może być istotna wskazówka, że doszło do zakażenia koronawirusem. 

Hiszpańscy lekarze opisali objawy dermatologiczne widoczne u 666 chorych na COVID-19 pacjentów przechodzących łagodne lub umiarkowane zapalenie płuc. Średni wiek badanych to około 57 lat, wśród nich 58 procent stanowiły kobiety. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "British Journal of Dermatology".

Oprócz zmian w wyglądzie języka chorzy doświadczali utraty smaku, co od dawna uważane jest za jeden z charakterystycznych objawów COVID-19. Pacjenci cierpieli z powodu opuchlizny języka, u wielu chorych widoczne były także pewne zmiany na powierzchni języka. U części pacjentów pojawiły się owrzodzenia w jamie ustnej, niektórzy mieli niewielkie guzy lub wgłębienia na języku, a niewielki odsetek chorych skarżył się na uczucie pieczenia w ustach. Obserwowano także zmiany w zabarwieniu języka.

- Ogółem u niemal 46 procent naszych pacjentów zauważyliśmy przynajmniej jeden (lub więcej) objaw śluzówkowo-skórny. Zmiany w jamie ustnej stwierdzono w 26 proc. przypadków, w tym przejściowe zapalenie brodawek języka, zapalenie języka  z wgłębieniami bocznymi, aftowe zapalenie jamy ustnej. Uczucie pieczenia zgłaszało 5 proc. pacjentów, chorobie często towarzyszyły zaburzenia smaku - piszą hiszpańscy lekarze. 

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów

Dermatologiczne objawy COVID-19

U chorych na COVID-19 lekarze zaobserwowali także kilka objawów dermatologicznych, koncentrujących się na powierzchni skóry dłoni oraz na podeszwach stóp. Około 40 proc. pacjentów skarżyło się na pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie się skóry rąk i stóp lub czerwonawo-brązowe plamki na ich powierzchni. Chorzy na COVID-19 miewają także zaczerwienione i opuchnięte końcówki palców rąk i nóg. 

Ponadto zdarzali się pacjenci z pokrzywką, wysypką i pęcherzykowatymi wykwitami na skórze. Lekarze zwracają uwagę, że wykwity pęcherzykowate były zauważalne przede wszystkim na początku zakażenia, natomiast wysypka czy pokrzywka - na każdym etapie choroby. Pokrzywka i wykwity były też częstsze u młodszych pacjentów.

Kłopoty skórne dosięgają ponadto osoby, które skarżą się na tzw. "długi covid", czyli objawy, które ciągną się tygodniami po tym, jak pokonali wirusa. Niestety, jak dotąd nie wiadomo dokładnie, skąd te objawy się biorą i jak je leczyć.

Autorzy badania zastrzegają, że ich obserwacje nie objęły ciężko chorych na COVID-19, zatem nie wiadomo, na ile "covidowy język" i inne objawy skórno-śluzówkowe dotyczą wszystkich zakażonych. Hiszpańscy lekarze dodają, że zmiany na języku zdarzają się także przy innych infekcjach wirusowych, a w przypadku COVID-19 nie ma jeszcze zbyt wielu badań na ten temat.

Źródła: British Journal of Dermatology, Business Insider

Więcej o: