Dwa nowe badania nie potwierdziły tezy, że witamina D chroni przed koronawirusem

Suplementy z witaminą D wydawały się łatwym i oczywistym sposobem na chronienie się przed COVID-19. Istnieją bowiem pośrednie dowody na korzystny wpływ tej witaminy na układ odpornościowy przy infekcjach dróg oddechowych. Jednak najnowsze badania nie wykazały bezpośredniego związku pomiędzy poziomem witaminy D a zakażeniami czy wynikami leczenia COVID-19.

Nie potwierdzono bezpośredniego związku między witaminą D a COVID-19

Korelacja pomiędzy witaminą D a COVID-19 była przedmiotem badań naukowych już kilkakrotnie. Dwa artykuły ostatnio opublikowane na serwerze medRxiv (jeszcze niezrecenzowane) zdają się przynosić rozstrzygające dowody: naukowcy nie znaleźli bezpośrednich powiązań pomiędzy niedoborem witaminy D a przebiegiem COVID-19.

Międzynarodowy zespół badaczy z Kanady, Włoch, Izraela i Wielkiej Brytanii przeanalizował bazę danych medycznych setek tysięcy osób. Naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie, czy podawanie witaminy D może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawowego lub ciężkiego COVID-19. Skoncentrowali się na osobach, które mają genetyczne skłonności do niedoborów tej witaminy niezależnie od wieku czy istniejących schorzeń.

- Korzystaliśmy z randomizacji mendlowskiej (rodzaj metody badawczej - red.) i nie znaleźliśmy dowodów na to, że suplementacja witaminy D w populacji ogólnej poprawia wyniki COVID-19. Zatem, mimo zachęcających wyników badań obserwacyjnych, o których czytaliśmy w poprzednich miesiącach, korzyści z przyjmowania suplementów z witaminą D w celu zapobiegania infekcji lub łagodzenia przebiegu COVID-19 nie zostały potwierdzone - napisali autorzy badań.

Także kolejne badanie opublikowane na medRxiv przynosi podobne wnioski. Badacze z Uniwersytetu Arystotelesa (Grecja) porównali dane dotyczące niedoborów witaminy D w 24 europejskich krajach z liczbą zakażeń COVID-19, wyzdrowień oraz śmiertelnością. Przyjrzano się całej populacji, a nie tylko wybranym grupom, takim jak pensjonariusze domów opieki lub określona grupa etniczna.

- Wyniki naszych badań nie wskazują, aby w krajach europejskich istniała istotna korelacja pomiędzy niedoborem witaminy D a liczbą zakażeń COVID-19, wyzdrowieniem lub śmiertelnością związaną z koronawirusem - mówi główny autor badania, dr Michael Chourdakis.

Zobacz wideo Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Brać witaminę D czy nie?

- Ogólnie rzecz biorąc, witamina D odgrywa pewną rolę we wspomaganiu odpowiedzi immunologicznej na infekcje dróg oddechowych, dlatego intuicyjnie wydaje się, że jej suplementowanie może pomóc także przy COVID-19. Ale przeprowadzone wcześniej badania dotyczące roli witaminy D w przebiegu COVID-19 nie są wystarczająco solidne - wyjaśniają brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma "The BMJ". Postulują prowadzenie kolejnych eksperymentów.

- Ważne jest, aby ludzie nie poczuli się fałszywie uspokojeni suplementowaniem witaminy D, a wytyczne muszą podkreślać znaczenie higieny rąk, zakrywania twarzy, dystansu fizycznego i szczepień przeciw COVID-19 - podkreślają autorzy artykułu.

Eksperci podkreślają, że w naszej szerokości geograficznej wielu z nas powinno suplementować witaminę D od października do marca. Odpowiedź na pytanie, w jakich ilościach, może dać lekarz po zbadaniu poziomu witamy D3 we krwi. Migranci pochodzący z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej powinni zażywać witaminę D przez cały rok. 

Jednak ważne jest umiarkowanie. Nadużywanie suplementów z witaminą D może mieć opłakane skutki. Zbyt duże stężenie tego związku w organizmie zaburza gospodarkę wapniowo-fosforanową, co może nam zrujnować zdrowie. Najlepszymi źródłami witaminy D pozostają słońce (spacery) oraz żywność, w tym tłuste ryby morskie, czerwone mięso, żółtko jaj, a także produkty wzbogacane witaminami, na przykład płatki śniadaniowe.

Obecnie prowadzone są kolejne badania nad rolą witaminy D w zapobieganiu COVID-19 i zmniejszaniu ciężkości choroby. Naukowcy z Queen Mary University w Londynie mają nadzieję na ostatecznie rozwianie wątpliwości.

Źródła: The Guardian, medRxiv.org, medRxiv.org, bmj.com

Więcej o: