Badacze stworzyli bardzo czuły system wykrywający koronawirusa w powietrzu

Prototypowe urządzenie jest już testowane w hiszpańskim szpitalu. Niezwykle czuły biosensor wykrywa cząstki wirusa w aerozolu (mgiełce oddechowej) w zatłoczonych pomieszczeniach.

Hiszpańscy naukowcy opracowali urządzenie do monitorowania obecności SARS-CoV-2 w powietrzu. Jest to efekt współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Walencji (UV) a Politechniką w Walencji (UPV). To na razie prototyp, ale twórcy mają nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem producentów sprzętu.

System monitorujący oparty został na bioczujniku o wysokiej czułości, który ma za zadanie monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. Naukowcy przekonują, że bioczujnik jest w stanie wykryć wyższe stężenia koronawirusa w aerozolu (mgiełka oddechowa) w powietrzu i może okazać się pomocny jako system wczesnego ostrzegania w środkach transportu, restauracjach, kinach, szkołach i przychodniach zdrowia.

- Opracowany przez nas system oparty jest na biosensorze, który wykorzystuje specyficzne przeciwciała mogące wykryć SARS-CoV-2 w powietrzu - tłumaczy Ángel Maquieira, współautor pomysłu.

- Badania prowadzono przy użyciu niezakaźnych cząstek wirusopodobnych (VLP) - wyjaśniają naukowcy. To cząsteczki naśladujące koronawirusa, ale niezdolne do replikacji. Zawierają cztery białka strukturalne wirusa: białko kolca (S), białko otoczki (E), białko błonowe (M) i białko nukleokapsydu (N). Nie zawierają natomiast RNA. Obecność białek natomiast pozwala na rozpoznanie cząstki przez przeciwciała swoiste dla koronawirusa.

Biosensor był jak dotąd testowany w środowisku laboratoryjnym. Wykrywał cząsteczki VLP w powietrzu w pomieszczeniach, gdy ich stężenie przekraczało pewien próg, który można uznać za niebezpieczny dla ludzi. - To bardzo obiecujący system mający ostrzegać przed zagrożeniem oraz służyć do kontroli rozprzestrzeniania się wirusa. Mógłby być używany w zatłoczonych i niebezpiecznych przestrzeniach - mówią pomysłodawcy.

Prototyp urządzenia jest teraz testowany w szpitalach w ramach współpracy z Hospital General Universitari w Castelló (Hiszpania). Przy pomocy biosensora można bezpośrednio monitorować powietrze w pomieszczeniu, urządzenie jest też łatwe w obsłudze i nie wymaga drogich części. - Obecnie nie ma na rynku konkurencyjnej technologii. Nasze urządzenie może stać się ważnym elementem walki z pandemią - uważają autorzy pracy.

Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?

Źródła: MedicalXPress.com, Asociacion RUVID

Więcej o: