Jak wygląda koronawirus? Dzięki pracy badaczy możemy go zobaczyć gołym okiem

Koronawirus rozprzestrzenia się coraz bardziej - nie tylko w świecie rzeczywistym. Informacji o nim nie brak również w mediach. Jak jednak wygląda ten siejący grozę wirus? Badacze przyjrzeli mu się bardzo uważnie.

SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 należy do koronawirusów. To wirusy, które należą do rodziny Coronaviridae i podrodziny Coronavirinae. Zakażają one zarówno ssaki, jak i ptaki i powodują infekcje układu oddechowego, które w przeważającej większości mają łagodny przebieg. Istnieją cztery rodzaje koronawirusa. To odpowiednio alfakoronawirusy, betakoronawirusy, gammakoronawirusy i deltakoronawirusy. SARS-CoV-2 należy właśnie do betakoronawirusów.

Skąd nazwa SARS w nazwie wirusa, zwanego potocznie pod nazwą "koronawirus z Wuhan"? Wszystko przez wysokie podobieństwo genomu nowego wirusa do znanego już genomu SARS. Jak dowodzą chińscy badacze na łamach czasopisma "Nature", podobieństwo obu wirusów wynosi 80 procent  (więcej na ten temat: Koronawirus jest w 80 procentach taki sam jak SARS. Wirusolodzy mają nadzieję, że to pomoże w walce z nowym wirusem).

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.

Jak wygląda koronawirus SARS-CoV-2? Wiemy to dzięki badaczom

Wygląd koronawirusa możemy "podziwiać" dzięki badaczom z Rocky Mountain Laboratories (RML), należącego do Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), jednej z 27 instytucji, które w USA wchodzą w skład Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Jako pierwszym na świecie udało im się zobrazować wygląd koronawirusa (niech was jednak nie zwiodą kolory - to jedynie wizualizacja, dzięki której lepiej widać cząsteczki SARS-CoV-2.

Jak dokładnie zbudowany jest koronawirus SARS-CoV-2?

Nazwa "corona", która oznacza "koronę", odnosi się do wyglądu zewnętrznego otoczki wirusa. Ma ona bowiem liczne wypustki, które przypominają właśnie wieniec lub koronę. Sam wirus jest natomiast zwykle kulisty, a średnica pojedynczej jego cząsteczki osiąga od 60 do 140 nanometrów.

Nazwa 'koronawirus' wzięła się od słowa 'corona', czyli 'korona' lub 'wieniec', które odnosi się do jego budowy zewnętrznejNazwa 'koronawirus' wzięła się od słowa 'corona', czyli 'korona' lub 'wieniec', które odnosi się do jego budowy zewnętrznej Grafika redakcji na podstawie: https://www.prosci-inc.com/covid-19/

W obrębie pojedynczej cząsteczki koronawirusa wyróżnić można:

  • Białko szczytowe (S) - to największa struktura na powierzchni wirusa, odpowiada za komunikację z receptorami na powierzchni komórki.
  • RNA - kwas rybonukleinowy, czyli materiał genetyczny wirusa (koronawirusy należą do grupy wirusów RNA z pojedynczą nicią o dodatniej polaryzacji).
  • Białko nukleokapsydu (N) - białko, które - wiążąc się z RNA - chroni je, a także uczestniczy w procesach komórkowych oraz w replikacji wirusa.
  • Białko otoczki (E) - jest to najprawdopodobniej białko transbłonowe o aktywności kanału jonowego, czyli takie, które umożliwia transport jonów pomiędzy wirusem a jego otoczeniem.
  • Białko błonowe (M) - które jest białkiem strukturalnym.
  • Białko dimeru esterazy hemaglutyniny (HE) - które ułatwia wirusowi rozprzestrzenianie się poprzez błonę śluzową (elementy budowy wirusa opracowane zostały na podstawie materiałów z tej strony>>).

Co daje nam poznanie budowy wirusa? Jak donoszą badacze, jest to szczególnie istotne w procesie tworzenia szczepionki, która zapobiegnie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się (więcej na ten temat: Gdzie jest koronawirus? Sprawdzisz to na tej mapie). Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna jako pierwsza przekazała do badań klinicznych na ludziach potencjalną szczepionkę przeciwko COVID-19. Testy I fazy będą trwały do końca kwietnia 2020 roku, wyniki badań zaś poznamy dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Potem naukowcy przejdą do kolejnych testów. Prace nad szczepionką mogą potrwać jednak dłużej - szacuje się, że nawet do półtora roku (więcej na ten temat: Szczepionka przeciw koronawirusowi. Pierwsze testy na ludziach w kwietniu).

Więcej o: