COVID-19: O tym symptomie lekarze wiedzieli. Zaskoczyło ich, że występuje u młodszych pacjentów

Uwaga na młodszych pacjentów, u których dochodzi do udaru mózgu. Może to być pierwsza oznaka, że chorują na COVID-19. Dość często zdarza się, że nie mają innych charakterystycznych objawów zakażenia - dowodzą naukowcy.

Do udaru mózgu dochodzi, gdy w wyniku zablokowania naczyń krwionośnych przez skrzep do mózgu przestaje docierać krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Od początku epidemii wśród różnorakich objawów COVID-19 zaobserwowano także skłonność do tworzenia się dużych skrzepów krwi blokujących naczynia krwionośne w wielu narządach, w tym w mózgu.

Udar jest stosunkowo częstym zjawiskiem wśród pacjentów z COVID-19 i ma niszczycielskie konsekwencje w każdym wieku

- napisali na łamach czasopisma "Neurology" naukowcy z Western University i Lawson Health Research Institute (Kanada).

Przeprowadzone przez badaczy analizy dostępnych danych z różnych krajów wykazały, że niemal dwóch pacjentów na stu hospitalizowanych z powodu COVID-19 doznaje udaru mózgu. W tej grupie aż 35 procent umiera w wyniku połączenia tych dwóch schorzeń. - Kombinacja starszego wieku, chorób współistniejących i nasilenia objawów oddechowych COVID-19 wiąże się z wyjątkowo wysoką śmiertelnością - piszą badacze.

Jedna rzecz okazała się dla badaczy niespodzianką. Niemal co drugi hospitalizowany pacjent w wieku poniżej 50 lat nie miał innych oczywistych objawów COVID-19 w momencie wystąpienia udaru.

Jednym z najbardziej zadziwiających wniosków z badania było stwierdzenie, że wielu młodszych pacjentów z udarem mózgu było tak naprawdę bezobjawowych, to znaczy że nic nie wskazywało, aby byli zakażeni. U tych pacjentów udar mózgu był pierwszym objawem COVID-19.

- mówi jeden z autorów badania dr Luciano Sposato.

- Zrozumienie zależności pomiędzy COVID-19 a udarem mózgu jest niezwykle ważne dla planowania leczenia osób zakażonych koronawirusem - mówi dalej dr Sposato. - Oznacza to, że lekarz, przyjmując do szpitala osobę poniżej pięćdziesiątego roku życia z objawami udaru mózgu, powinien rozważyć przetestowanie jej też pod kątem COVID-19. Powinno się to zrobić nawet wtedy, gdy pacjent nie ma żadnych objawów ze strony układu oddechowego.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Źródła: MedicalXPress,com, Neurology

Więcej o: