Jak załatwić L4 przez internet? Czy można dostać zwolnienie lekarskie przez telefon?

Jak załatwić L4 przez internet? To pytanie trapi wiele osób, które z powodu samoizolacji mają obecnie utrudniony dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, a ich stan zdrowia zmusza do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie przez Internet. Jak je uzyskać?

Dostarczane do pracodawcy zwolnienia lekarskie przez Internet, funkcjonują już od jakiegoś czasu. Aktualnie zaś, od kilkunastu dni zewsząd słychać nawoływania do maksymalnego ograniczenia kontaktów społecznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O ile jesteśmy w stanie odmówić sobie wyjścia do restauracji, kina czy muzeum, o tyle w przypadku wizyty u lekarza, staje się to kłopotliwe.

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej podobnie jak inne instytucje, w których na co dzień przewija się wiele osób, wprowadziły maksymalne środki ostrożności, mające chronić zarówno personel jak i pacjentów przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Stąd też w przypadku, kiedy jesteśmy zmuszeni skorzystać z porady lekarza rodzinnego, powinniśmy:

  • w obliczu epidemii nie decydować samodzielnie o tym, czy pojawić się w lecznicy osobiście;
  • najpierw skontaktować się z przychodnią telefonicznie;
  • wybór pozostawić lekarzowi, który przeprowadzi wywiad telefoniczny i na tej podstawie wyda zalecenie, czy konieczna jest wizyta w placówce stacjonarnej. 

L4 przez internet

Jak załatwić L4 przez internet? Jest to możliwe między innymi dzięki temu, że od ubiegłego roku funkcjonuje w Polsce elektroniczny system przekazywania zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. W praktyce oznacza to tyle, że nie jesteśmy zmuszeni do osobistego dostarczenia dokumentów do zakładu pracy. Za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego w każdej przychodni, L4 jest bezpośrednio przekazywane drogą elektroniczną, do wszystkich zainteresowanych. Jest to nie tylko ułatwienie dla pacjenta, który nie musi w obliczu choroby martwić się formalnościami, ale też dla pracodawcy - uzyskuje on w trybie natychmiastowym informację o stanie pracownika.

L4 przez internet a koronawirus

L4 przez internet, w obecnej sytuacji, jest formą zabezpieczenia przed szerzeniem się epidemii, gdyż ogranicza w znacznym stopniu konieczność kontaktów społecznych. Zarówno Główny Inspektorat Sanitarny, jak i Ministerstwo Zdrowia zachęca pacjentów do korzystania z tele-porad czy konsultacji online u lekarzy rodzinnych oraz specjalistów i podpowiada, jak załatwić L4 przez internet. Efektem takiej konsultacji online może być wystawienie L4 online, bez wychodzenia z domu. Jeśli dany przypadek będzie wymagał konsultacji i wizyty w placówce, decyzję podejmie lekarz. 

Dla osób przewlekle chorych, potrzebujących jedynie uzyskać e-receptę na leki lub przedłużenie zwolnienia, kontakt telefoniczny jest najbezpieczniejszą i w zupełności wystarczającą formą. W przypadku, kiedy cierpimy na lekką dolegliwość i nie ma potrzeby wykonania bezpośredniego badania, porada online jest polecaną metodą kontaktu z lekarzem.

Zobacz wideo Jak zrobić maseczkę?

L4 przez telefon 

Dla osób, które nie mogą załatwić L4 przez internet, jest jeszcze inna możliwość. L4 przez telefon jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dostępu do internetu. Taki sposób jest dedykowany przede wszystkim dla ludzi starszych. Sporą część korzystających ze zwolnienia lekarskiego stanowią także kobiety w ciąży. W obecnej sytuacji wiele z nich zastanawia się, jak przebiegać będą ich wizyty kontrolne. Otóż, w każdym przypadku o wizycie indywidualnie decyduje lekarz prowadzący ciążę. Jeżeli przebiega ona bez komplikacji i do tej pory zostały wykonane niezbędne badania, istnieje duża szansa, że ginekolog odwoła wizytę i po kontakcie telefonicznym zdecyduje o przedłużeniu zwolnienia lekarskiego. W przypadku, kiedy zaistnieje potrzeba wykonania badania, wówczas z zachowaniem wszelkich środków ostrożności pacjentka zostanie umówiona do przychodni na konkretny termin.

L4 online - zwolnienie ze względu na chorobę dziecka

Z L4 online skorzystać mogą także rodzice dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia i ze względu na stan zdrowia wymagają opieki. Jeśli dziecko zachorowało i dorosły musi przejąć nad nim bezpośrednią opiekę, wtedy może skorzystać z tzw. L4 na dziecko. W obecnych warunkach, kiedy zamknięte są wszystkie placówki edukacyjne większość rodziców korzysta z zasiłku opiekuńczego przyznanego na zdrowe dzieci. 

Więcej o: