Lekarze w Polsce mają możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień już od początku 2016 roku, jednak od 1 grudnia 2019 to będzie ich obowiązek, informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie tylko 49 procent zaświadczeń jest wystawianych przez specjalistów w wirtualnej formie.
Jako główną przyczynę podaje się niechęć samych lekarzy do stosowania nowego rozwiązania. Według ankiety przeprowadzonej na ten temat przez ZUS aż trzy czwarte z tych, którzy jeszcze nie wystawiają e-zwolnień, czeka do 1 grudnia, aż nie będą mieli wyjścia. Oprócz tego co dziesiąty deklaruje, że zacznie to robić dopiero, kiedy zostanie powołany asystent medyczny do pomocy.
Najchętniej e-zwolnienia wystawiają specjaliści w województwie zachodniopomorskim (59,4 procent), mazowieckim (56,9 procent) i podlaskim (55,7 procent). Najrzadziej ci praktykujący w lubuskim (33 procent), lubelskim (35,5 procent) i wielkopolskim (35,9 procent).
Tymczasem, jak wylicza ministerstwo pracy, wystawianie zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej niesie ze sobą szereg korzyści - głównie dla pacjentów i ich pracodawców.
Przede wszystkim dzięki temu, że zaświadczenie automatycznie trafi do systemu, z którego korzysta zarówno służba zdrowia, jak i przedsiębiorstwa, pacjent nie będzie musiał tracić czasu na osobiste dostarczanie "papierka" do pracodawcy. Będzie za to miał dostęp on-line do danych oraz Elektronicznych Zwolnień Lekarskich przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Oprócz tego ministerstwo jako usprawnienia wymienia też:
Z perspektywy pacjenta to więc ułatwienie - wyjątkiem jest sytuacja, w której jego pracodawca nie ma dostępu do PUE ZUS. Wtedy pacjent musi wydrukować zwolnienie i osobiście przekazać je przełożonemu.
Obowiązek wystawiania zwolnień wyłącznie w formie elektronicznej miał początkowo zostać wprowadzony już w połowie tego roku, jednak ostatecznie termin został przesunięty na grudzień.
Jak czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS udostępnia zwolnienie płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na platformie PUE ZUS nie później niż dzień po tym, jak otrzyma elektroniczne zwolnienie. Pracownik także otrzymuje e-ZLA - warunkiem jest posiadanie profilu ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.
Zobacz też: