- Prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 u chorych na cukrzycę nie jest większe niż u osób w populacji ogólnej - czytamy na stronie Polskiego Towarzystwo Diabetologicznego. W grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem, ile prawdopodobieństwo powikłań i gorszych rezultatów leczenia.
Jak wskazują dotychczasowe obserwacje pacjenci z cukrzycą i COVID-19 należeli do grupy najciężej dotkniętych chorobą. Jednak, mimo że chorzy na cukrzycę posiadają ogólnie większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich powikłań i zgonu, to jednak należy wiedzieć, że jeżeli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, to ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19 jest podobne to tego, jakie obserwujemy w populacji ogólnej - czytamy na stronie Towarzystwa. Ryzyko wzrasta w przypadku współistnienia innych chorób, takich jak choroby serca oraz gdy cukrzyca pozostaje nieuregulowana.
Jeżeli chodzi o COVID-19 to nie ma różnic, czy chorujemy na cukrzycę typu 1, czy typu 2. Większe ryzyko powikłań istnieje przede wszystkim u chorych ze źle kontrolowaną chorobą i wahaniami poziomu cukru.
Towarzystwo Diabetologiczne zapewnia także, że nie ma obecnie żadnych informacji od producentów leków na temat kłopotów z dostępem do insuliny oraz innych preparatów potrzebnych diabetykom. W związku z różnymi doniesieniami, pojawiającymi się w mediach na temat stosowania ACE-inhibitorów i sartanów, Towarzystwo stwierdza, że "W świetle dostępnych aktualnie informacji nie ma podstaw do modyfikacji terapii – rezygnacji z leczenia inhibitorem konwertazy lub sartanem".
Aby uniknąć zakażenia koronawirusem powinniśmy stosować się do tych samych zasad profilaktycznych, co reszta społeczeństwa. A zatem często myć ręce, odkażać najczęściej używane przedmioty, zachowywać dystans fizyczny do innych osób i unikać przebywania w miejscach publicznych oraz w większej grupie osób.
Towarzystwo Diabetologiczne radzi, aby:
W razie pojawienia się takich objawów jak gorączka, suchy kaszel, duszności należy zadzwonić do lekarza.
I na koniec Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przypomina, aby umyć ręce i oczyścić miejsce iniekcji/infuzji oraz nakłucia opuszki palca wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.