Bez niego nie byłoby KultURO. Profesor Piotr Chłosta jest ucieleśnieniem idei festiwalu i jego pomysłodawcą. Z jednej strony: wybitny urolog, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.* Z drugiej: frontmen zespołu EndoPower. Na zdjęciach w naszej galerii u góry artykułu: prof. Chłosta z Markiem Piekarczykiem wymiatają na koncercie finałowym festiwalu, dalej profesor: z zespołem rockowym, przy stole operacyjnym, wreszcie oficjalnie w pracy, w szpitalu. W przypadku prof. Chłosty określenie: "człowiek orkiestra" nabiera dopiero szerokiego wymiaru.
Idea festiwalu jest dość prosta. Przy okazji koncertów, prelekcji i innych wydarzeń kulturalnych, specjaliści zachęcają do troski o zdrowie urologiczne. Integralna część wydarzenia, a zarazem najważniejsza, to Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.
Podsumowując zakończony dzień otwarty i koncerty, profesor Chłosta poinformował, że tym razem na badania przyjęto ponad 120 osób. U 15 proc. stwierdzono konieczność leczenia. Wykryto zaawansowanego raka stercza u czterech mężczyzn i guzy pęcherza u pięciu osób (kobiet i mężczyzn). U pozostałych diagnozowanych - choroby o potencjale łagodnym.
Efekt edukacyjny trudno wycenić. Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi: "Dla taty". Część wydarzenia jest adresowana do dzieci i jeszcze trwa. W krakowskich szkołach średnich specjaliści urologii prowadzą lekcje, podczas których tłumaczą, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę. Dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny. Organizatorzy KultURO wierzą w moc niespożytej energii i silnych wpływów dzieci. To musi wysłać ich rodziców do lekarza.
Zainteresowani wydarzeniem nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, sami uczniowie bądź mogą zapisywać się na lekcje prozdrowotne przez e-mail: kulturo@urodzenizdrowi.pl do 10 października 2021. Zgłoszenia do konkursu plastycznego są przyjmowane do 15 października, szczegóły na stronie: www.kulturo.eu
Finałowy, bezpłatny koncert festiwalu w klubie muzycznym Forty Kleparz jak zwykle był niezwykły, głównie za sprawą gospodarza wieczoru zespołu EndoPower. W składzie kapeli jest trzech profesorów urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Łączy ich nie tylko zawodowa pasja, ale też muzyka.
W imprezie udział wzięli także Janusz Grzywacz, twórca legendarnego zespołu "Laboratorium", zespół Skaldowie oraz Marek Piekarczyk.
Prof. Piotr Chłosta:
Tematy urologiczne są trudne, próbujemy je od wielu lat odczarować, stąd kiedyś powstał pomysł na koncert. Każda okazja jest dobra, aby zachęcać do badań profilaktycznych.
Festiwal KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii, promującej profilaktykę urologiczną.
Liczba zachorowań na raka pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego będzie rosła. Ludzie żyją coraz dłużej, a zapadalność na te choroby wzrasta z wiekiem.
W 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. Eksperci w pismach medycznych podają, że do 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona przypadków śmiertelnych.
Nowotwór prostaty jest aktualnie drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.
Badanie prostaty nie jest przyjemne, zarówno dla lekarza jak i pacjenta, natomiast jest konieczne u każdego mężczyzny po 50. roku życia i bezwzględnie konieczne u mężczyzny po 40. roku życia, u którego w rodzinie stwierdzono występowanie raka gruczołu krokowego. Zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do nas w odpowiednim czasie
- przypomina prof. Piotr Chłosta.
* Prof. zw. dr hab. med. Piotr L. Chłosta jest kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU). Głównymi kierunkami zainteresowań naukowych i zawodowych prof. P. Chłosty są: urologia onkologiczna, endourologia, urologia laparoskopwa oraz nauczanie urologii. Jest autorem lub współautorem ponad 250 prac naukowych, opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i za granicą, redaktorem i współautorem pierwszego w Polsce Atlasu Laparoskopii Urologicznej. Wprowadził do rodzimej urologii szereg nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia operacyjnego.
Wykonał pierwszy w Polsce (i jako jeden z pierwszych urologów na świecie) laparoskopowe wycięcie zaotrzewnowych węzłów chłonnych u chorych na przerzutowego raka jądra. Jako pierwszy w Polsce wytworzył zastępczy pęcherz jelitowy wyłącznie laparoskopowo oraz wykonał jako pierwszy urolog na świecie operację wszczepienia sztucznego zwieracza wokoło cewki sterczowej u mężczyzny metodą laparoskopii. Jest członkiem rad naukowych wielu krajowych i zagranicznych czasopism recenzowanych raz członkiem wielu towarzystw naukowych. Dyrektor Festiwalu KultURO, współzałożyciel i gitarzysta zespołu rockowego EndoPower.