Skręt jądra: przyczyny, objawy, leczenie

W wyniku skręcenia się jądra wraz z powrózkiem nasiennym dochodzi do zaciśnięcia odżywiających je naczyń. Jeśli w ciągu kilku godzin nie odwróci się skrętu w drodze zabiegu chirurgicznego, jądro obumiera.

Skręt jądra - co to za choroba. Objawy skrętu jądra

Skręt jądra to dolegliwość spowodowana obrotem jądra wraz z powrózkiem nasiennym dookoła własnej osi. Z powodu skręconego przewodu nasiennego dochodzi do zaburzeń w przepływie krwi. Gdy do moszny, w które znajduje się jądro, przestaje docierać krew tętnicza oraz zahamowany jest odpływ krwi żylnej, dochodzi do zaczerwienienia, obrzęku oraz nagłego napadu silnego bólu. Skręt jądra to jeden z objawów poważnej choroby jąder o nazwie zespół ostrej moszny (ang. acute scrotum syndrome).

Skręt jądra wymaga niemal natychmiastowej pomocy lekarskiej i operacji chirurgicznej. Zaburzenia w ukrwieniu jąder mogą bowiem skończyć się powikłaniami, takimi jak utrata płodności, a nawet zawałem jądra i koniecznością jego usunięcia. Szybki zabieg, nie później jednak niż kilka godzinach od wystąpienia objawów, pozwala uratować jądro zanim dojdzie do martwicy tkanek z powodu niedokrwienia.

Schorzenie dotyka najczęściej chłopców w wieku od 12-tego do 18-tego roku życia. Może jednak dotyczyć mężczyzn w każdym wieku. Zdarza się także jeszcze przed urodzeniem. Wyróżnia się dwa typy zaburzenia: skręt zewnątrzosłonkowy oraz wewnątrzosłonkowy. W pierwszym przypadku powodem jest wadliwe umocowanie osłonki pochwowej jądra.

Objawy skrętu jądra:

  • nagły i silny ból moszny
  • obrzęk moszny
  • ból brzucha
  • nudności i wymioty
  • jądro ustawione wyżej niż normalnie lub pod nietypowym kątem
  • częste oddawanie moczu
  • gorączka

Zdarza się także, że najpierw jądro się skręca, a potem odkręca, co powoduje przejściowe ataki bólu. Ten stan także wymaga wizyty u lekarza i zabiegu, aby nie dochodziło do powtórnych skrętów.

Skręt jądra - przyczyny

Nie do końca wiadomo, co wywołuje skręt jąder. Może to być cecha wrodzona, polegająca na pewnych nieprawidłowościach w budowie anatomicznej, która predysponuje do skrętu jądra. Do takich wad budowy zalicza się nieprawidłowości w osłonce jądra lub krezki jądra. Ponadto przyczyną może być tzw. jądro niezstąpione, które utkwiło w jamie brzusznej lub pachwinie.

Skręt jąder może pojawić się kilka godzin po intensywnym wysiłku, na przykład po jeździe na rowerze, a także po niewielkim urazie jąder lub podczas snu. Istotną rolę w wystąpieniu zaburzenia odgrywa także niska temperatura lub szybki wzrost jądra w okresie dojrzewania. Skłonność do skrętu jądra może być ponadto dziedziczna. Dlatego jeżeli ktoś w rodzinie miał tę przypadłość, należy zwrócić baczniejszą uwagę na swój stan.

Zobacz wideo Witamina seksapilu, czyli tokoferol. Jak działa?

Skręt jądra - diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować zaburzenie lekarz wykonuje badanie fizykalne moszny, jąder, brzucha i pachwiny. Należy poinformować lekarza o ewentualnych urazach jądra, których się doznało albo o znacznym wysiłku, które miało miejsce przeddzień. W przypadku skrętu jądra skóra moszny może być naciągnięta, a jądro ułożone nietypowo, najczęściej poprzecznie lub podciągnięte do góry. Jest bardzo wrażliwe na dotyk.

Lekarz zleca także badania obrazowe, takie jak USG Dopplera, aby zbadać przepływy krwi. Wykonuje się ponadto badanie moczu w celu wykluczenia infekcji.

Leczenie polega na operacyjnym odkręceniu jądra i powrózka nasiennego, a następnie na przymocowaniu jądra do ściany moszny specjalnymi szwami. To powinno zapobiec ponownemu skręceniu jąder w przyszłości. Zazwyczaj okazuje się, że drugie jądro także powinno zostać przymocowane. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Skręt jądra - powikłania

Nieleczony skręt jądra powoduje, że już po kilku godzinach dochodzi do jego nieodwracalnego uszkodzenia. Takie martwe już jądro musi być potem usunięte chirurgicznie, w przeciwnym wypadku jest źródłem stanów zapalnych. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń w płodności, gdy od skrętu jąder do interwencji lekarskiej upłynie kilka godzin.

Więcej o: