Ból jąder - przyczyny, objawy, leczenie

Czy należy przejmować się bólem jąder? Jaki lekarz pomoże w schorzeniach tego rodzaju? Czy ból jąder po stosunku jest normalnym objawem?

Ból jąder – przyczyny

Niestety, ból jądra może być objawem ciężkich chorób. Część z nich prowadzi do niepłodności. Może się także zdarzyć, że dolegliwość jest wywołana pęknięciem aorty brzusznej. Czasami za ból jądra i podbrzusza odpowiada nowotwór. Ze względu na ryzyko rozwoju stanów patologicznych, zagrażających zdrowiu i życiu, utrzymujące się stany bolesności okolic intymnych należy zgłaszać lekarzowi rodzinnemu lub urologowi. 

Do najczęstszych chorób wywołujących ból jądra zalicza się:

  • zapalenie najądrza – cechujące się ostrymi lub podostrymi napadami bólu najądrza lub samych jąder. Choroba objawia się także naciekami zapalnymi moszny. Jądra są zaczerwienione i mają obrzęki. Zdarza się, że przy zapaleniu dochodzi do problemów z układem moczowym. Pacjenci mogą skarżyć się na częstomocz i bolesne oddawanie moczu. Często pojawia się także wyciek z cewki moczowej. Do zapalenia najądrza dochodzi po zarażeniu. Choroba przenosi się drogą płciową. Notuje się jednak przypadki zapaleń, które są wynikiem refluksu moczowego lub kanalików ejakulacyjnych.
  • nowotwory jąder – ból, w przypadku rozwoju nowotworu, pojawia się przy dotykaniu jąder. Rzadko występuje sam z siebie. Cechą charakterystyczną choroby jest powiększenie jąder, wyczucie guzka pod skórą oraz dyskomfort w podbrzuszu. Ponadto chory odczuwa ciężar w mosznie. Często dochodzi do obrzęku i stwardnień jądra. Należy pamiętać o tym, że rak jądra dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn (między 25 a 35 r. ż.) Zdecydowana większość zdiagnozowanych nowotworów ma charakter złośliwy. Z tego powodu konieczne jest wdrożenie zwyczaju regularnych badań jąder. Młody człowiek może dokonywać analizy samodzielnie. Palpacyjne badanie jąder jest w stanie wykazać szereg nieprawidłowości. Niestety, zwykle choroba rozwija się bezboleśnie i pacjenci trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy nowotwór już się rozwinie.
  • zapalenie jądra – dolegliwość ta często towarzyszy innym chorobom, w tym np. różyczce, śwince lub przy zakażeniach wirusami Coxsackie, parwowirusami lub echowirusami. Stan zapalny objawia się obrzękiem i bólem jądra, które jest stwardniałe i przekrwione. Poza tym choroba daje symptomy w całym organizmie. Pojawia się gorączka i dreszcze. Chory jest ogólnie osłabiony. Mogą go męczyć nudności.
  • skręt jądra – jednostronny, ciągły, silny ból, rozpoczynający się nagle bez wyraźnych przyczyn. Dodatkowym objawem jest obrzęk i zaczerwienienie moszny. Zanika odruch dźwigacza jądra. Ból może promieniować do pachwin i podbrzusza. Często pojawiają się też objawy ogólne, w tym nudności i gorączka. Zwykle choroba rozwija się u noworodków i chłopców w wieku dojrzewania. Do skrętu dochodzi w wyniku nadmiernej ruchomości jąder. Jeżeli narząd nagle zmieni położenie, wówczas może dojść do skrętu powrózka nasiennego. Co istotne, skręt jądra jest nagłym stanem, który wymaga niezwłocznej operacji.
  • przepuklina mosznowa – guz ulokowany w okolicach moszny wywołuje nieprzyjemne poczucie podciągania jądra. Niestety, narośli nie można odsunąć. Zwykle guz jest dosyć miękki i duży.
  • żylaki powrózka nasiennego -czasami przyczyną dolegliwości mogą być żylaki powrózka nasiennego. Zwykle nie wywołują one dużego bólu, mogą być jednak nieprzyjemne. Dolegliwości nasilają się podczas stania, w czasie erekcji oraz podczas aktywności fizycznej. Ból jest zwykle zlokalizowany raczej po lewej stronie. Należy podkreślić, że żylaki powrózka nasiennego mogą obniżać płodność. Leczenie opera się na chirurgicznym podwiązaniu lewej żyły jądrowej.

Sperma to nie tylko plemniki. Czy działanie przeciwdepresyjne i odmładzające to mity?

Ból jąder – inne przyczyny

Nie zawsze ból jądra i podbrzusza wiąże się z typowymi przyczynami. Niekiedy trudno zdiagnozować powód dolegliwości. Ponadto ból nie musi być związany z procesem chorobowym. Czasami wynika z innych  przyczyn. Niekiedy dolegliwości pojawiają się w wyniku nagromadzenia w osłonkach jądra płynu (tzw. wodniak jądra).

Silny ból jądra może być wywołany urazem moszny. Dotyczy to przede wszystkim osób aktywnych fizycznie. W przypadku gdy dojdzie do urazu, konieczna jest konsultacja z urologiem. Należy wykonać USG jąder – pozwoli to na wykluczenie ewentualnego pęknięcia jądra lub krwiaka.

Jądra bolą czasami po wykonaniu wazektomii. Panowie, którzy przeszli zabieg niekiedy skarżą się na dolegliwości bólowe występujące podczas stosunku, aktywności fizycznej lub przy wytrysku.

Przyczyną bólu jądra może być także kamica moczowa wywołana złogami zatrzymanymi w drogach moczowych. To częsty powód dolegliwości bólowych w okolicach lędźwi kręgosłupa. Zdarza się, że ból promieniuje w inne miejsca, w tym do jąder i do podbrzusza.

Guzkowe zapalenie tętnic to nietypowa przyczyna bólu jądra. Do objawów choroby zalicza się gorączkę, utratę masy ciała, nadciśnienie, ból w obrębie jamy brzusznej, podbrzusza i jąder. Charakterystyczne dla zapalenia tętnic są obrzęki i zmiany skórne pod postacią plamicy (guzki podskórne i wyniosłe brzegi). Choroba może doprowadzić do niedokrwienia i zawału jądra.

Martwicze zapalenie powięzi ma różne rodzaje. Jednym z najbardziej uciążliwych jest tzw. zgorzel Fourniera, czyli zmartwiające zapalenie powięzi krocza. W przebiegu choroby obserwuje się takie objawy jak: ból jądra, gorączka, zaczerwienienie, pęcherze na mosznie oraz zmiany martwicze.

Oprócz przepukliny mosznowej ból jądra może wywoływać przepuklina pachwinowa. Niekiedy ból z okolic pachwiny promieniuje na jądro. Zdarza się to często u osób, które są aktywne fizycznie. Ponadto atak może nastąpić podczas kaszlu lub przy oddawaniu stolca. Przepuklinę pachwinową leczy się operacyjnie.

Ból jąder – leczenie

Skuteczne leczenie bólu jądra to przede wszystkim określenie przyczyny powstawania dolegliwości. Jak udowodniono to powyżej – powodów pojawienia się bólu jest sporo. Zanim jednak lekarz zdiagnozuje konkretną przypadłość, warto pamiętać o podstawowych zasadach postępowania w przypadku bólu jądra. Jeżeli dojdzie do nagłego ataku, chory powinien:

  1. Przyjąć pozycję leżącą.
  2. Unieść mosznę ku górze (można wspomóc się tzw. suspensorium);
  3. Rozluźnić bieliznę osobistą, zdjąć obcisłe spodnie;
  4. Można przyłożyć do bolącego miejsca okład z kwaśnej lub czystej wody.
  5. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto sięgnąć po środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne (w przypadku wystąpienia gorączki).

To również może cię zainteresować:

Jądra - stąd ruszają plemniki. Jaka jest budowa jąder i jakie grożą im choroby?

UKŁAD PŁCIOWY MĘSKI - funkcje, budowa i najczęstsze dolegliwości

Samodzielne badanie jąder - im wcześniej, tym lepiej

Urolog: prostata* nie decyduje o naszym życiu seksualnym i nie leczą jej ziółka! [WYWIAD]

Więcej o: