Badania plemników (spermy) - kiedy i dlaczego należy je wykonać?

Badanie nasienia pozwala przede wszystkim określić jakość oraz ilość plemników. Zalecane jest ono przede wszystkim przy diagnozowaniu przyczyn niepłodności, ale nie tylko. Dokładna ocena nasienia pozwala rozpoznać m.in. stan zapalny (przemawia za tym obecność leukocytów) oraz rozpoznać schorzenie autoimmunizacyjne (więcej niż 20 proc. plemników jest pokrytych przeciwciałami, które działają plemnikobójczo).

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Samo badanie jest bardzo proste i tanie, niestety bardzo często zdarza się, że lęk i wstyd są na tyle duże, że oddanie niewielkiej próbki nasienia staje się sporym kłopotem. Aby ułatwić panom zadanie oferuje się (niekiedy także ich partnerkom) pomoc psychologa . Dodatkowo większość przychodni czy klinik, w których sprawdza się jakość plemników znajduje się specjalnie przygotowany pokój, który ma pomóc w dostarczeniu materiału do testów. W niektórych punktach i szczególnie zestresowanym mężczyzną pozwala się "pobrać" próbkę w domu i następnie dostarczyć ją do placówki.

Zobacz wideo

Za nim jednak nasienie trafi do laboratorium, panowie chcący wykonać badanie muszą pamiętać, że materiału nie pobiera się w trakcie antybiotykoterapii (musi minąć co najmniej 10 dni), przy stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (minimum 3 dni). Jeśli wystąpiły objawy grypy wirusowej należy odczekać 7 dni od chwili ustąpienia wszystkich objawów. Konieczne jest także zachowanie 3-5 dniowej abstynencji seksualnej, a także rezygnacja z alkoholu .

Badanie? Ale po co?

Pobrana lub dostarczona przez pacjenta próbka nasienia pozwala potwierdzić lub wykluczyć:

- oligozoospermię, czyli zbyt małą ilość plemników w ejakulacie (jednorazowa dawka spermy podczas wytrysku), można o niej mówić gdy ich liczba nie przekracza lub jest mniejsza niż 20 milionów w mililitrze

- asthenozoospermię - nieprawidłową ruchliwość plemników ,

- teratozoospermię: nieprawidłową budowę plemników,

- azoospermię - całkowity brak plemników w ejakulacie (więc informacji o schorzeniu znajdziesz tutaj )

- hipospermię - tj. nieprawidłową objętość ejakulatu (poniżej 2,0 ml).

- aspermię, czyli brak ejakulatu

Tylko spokojnie

Przy nieprawidłowym wyniku badania zleca się powtórzenie badania po upływie trzech miesięcy. Dopiero gdy kolejne testy wykażą nieprawidłowości zleca się dodatkową diagnostykę. Zazwyczaj są to testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder oraz leczenie pod kontrolą lekarza androloga.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Leukocytospermia

Mężczyzno, jesz tłusto? Prawdopodobnie wytwarzasz nawet 30 milionów plemników mniej

Czas niepłodności

Penis - jak to działa

Odwracalna antykoncepcja dla panów? Ultradźwiękami w plemniki

"> Badanie nasienia

Więcej o: