Wędrujące jądro u dziecka i dorosłego: przyczyny, leczenie

Wędrujące jądro u dziecka to rodzaj wnętrostwa, w którym gonada ma tendencję do cofania się do kanału pachwinowego. Zdarza się to u małych dzieci i w większości przypadków udaje się bez problemów sprowadzić jądro z powrotem do moszny.

Wędrujące jądro u dziecka i u dorosłego - co to jest?

Wędrujące jądro to rodzaj wnętrostwa, czyli wady rozwojowej u noworodków, polegającej na niezstąpieniu jądra do moszny. Wtedy jądro zatrzymuje się w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym. Wnętrostwo dotyka jednego jądra, ale zdarza się także, że dotyczy obu. Problem spotyka się u około 4 proc. noworodków płci męskiej. Zwykle wszystko wraca do normy około trzeciego miesiąca życia. Jeżeli po tym terminie jądro nie zstąpi i pozostanie w jamie brzusznej, potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty dziecięcego, najlepiej u urologa.

Jądro zwykle znajduje się prawidłowo umieszczone w mosznie. Zdarza się jednak, że pod wpływem różnych czynników dochodzi do przemieszczenia się jądra do kanału pachwinowego, a nawet do jamy brzusznej. Podczas badania dziecka lekarz może wyczuć wędrujące jądro w pachwinie i delikatnie sprowadzić je do moszny. Spotyka się także inne rodzaje wnętrostwa: jądro przemieszczone i wnętrostwo brzuszne, a także jądro kanałowe, czyli sytuacja, gdy jądro jest wyczuwalne w kanale pachwinowym, ale nie udaje się go sprowadzić do moszny. W takim przypadku konieczna staje się operacja.

Wędrujące jądro u dorosłego natomiast to rzadki przypadek. Może się zdarzyć w czasie wielkiego wysiłku fizycznego lub w czasie wzwodu. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Wędrujące jądro u dziecka - przyczyny

Jak to się dzieje, że jądro zaczyna się przemieszczać? Zwykle u zrelaksowanego lub śpiącego dziecka jądro spoczywa w mosznie. Pod wpływem nagłego impulsu, zdenerwowania, czy wychłodzenia dziecka, jądro cofa się do kanału pachwinowego. Może się także zdarzyć, że ten proces wywoła większa aktywność fizyczna dziecka.

Wędrujące jądro spotyka się u dzieci urodzonych przedwcześnie, z niską wagą urodzeniową. Jako przyczynę podaje się niedojrzałość jąder. Także zaburzenia hormonalne u matki w okresie ciąży są czasem odpowiedzialne za wnętrostwo. Do problemu przyczynić się może ponadto nieprawidłowa budowa jajowodu. Czasami wędrujące jądro pojawia się w wyniku urazu, którego doznało dziecko.

Jądro jest wciągane do kanału pachwinowego w wyniku wzmożonej aktywności mięśnia dźwigacza jądra. Dochodzi wtedy do cofania się jądra, czemu sprzyja jego niewielki rozmiar oraz długość i elastyczność nasieniowodów.

Wędrujące jądro u dziecka i u dorosłego - skutki

Wnętrostwo może skończyć się bezpłodnością. Jądro, znajdujące się w brzuchu, jest przegrzane. Do wytworzenia plemników potrzebna jest nieco niższa temperatura, o około 2 stopnie Celsjusza, więc niezstąpione jądro nie może pełnić swojej funkcji. Najgroźniejsze jest to, że w takich niezstąpionych jądrach często rozwija się rak, zwany nasieniakiem. Ocenia się, że 10 proc. przypadków tej choroby zaczyna się właśnie w jądrze znajdującym się wewnątrz brzucha.

Zobacz wideo

Wędrujące jądro u dziecka - diagnostyka i leczenie

U małego dziecka rodzicie dość łatwo zauważają nieprawidłowości. Wędrujące jądro jest wyczuwalne w okolicy pachwiny. Konieczna staje się wtedy wizyta u lekarza, najlepiej u urologa dziecięcego. W czasie badania lekarz stara się delikatnie sprowadzić jądro z powrotem do moszny. Ponadto może być konieczne wykonanie badań hormonalnych. Czasem konieczne są takie badanie, jak ultrasonografia lub tomografia komputerowa, albo też rezonans magnetyczny.

Gdy wędrujące jądro na powrót zostanie sprowadzone do moszny, nie ma potrzeby dalszego leczenia. Ale w przypadku, gdy jest zaburzona budowa układu moczowego-płciowego, zauważa się defekty nasieniowodu lub powrózka nasiennego, czy też niedorozwój jąder, potrzebna jest interwencja chirurga. Operacja polega na odpowiednim sprowadzeniu jądra do moszny. Dziecku podaje się wcześniej hormon gonadotropiny kosmówkowej lub hormonu aktywizującego uwalnianie gonadotropiny. Do operacji dochodzi, gdy kuracja hormonalna okazuje się nieskuteczna. Jądro należy konieczne sprowadzić do moszny jeszcze w dzieciństwie, ponieważ tylko w ten sposób ustrzeżemy dziecko przed późniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz bezpłodnością.

Więcej o: