Za wcześnie na menopauzę?

Większość kobiet godzi się z tym, że któregoś dnia przestaną miesiączkować, nie będą już w stanie zostać matkami, a w ich organizmie zajdą nieodwracalne zmiany biochemiczne. Co jednak, gdy menopauza przychodzi w kwiecie wieku? Coraz częściej już kobiety 40- letnie i młodsze doświadczają przedwczesnego zaniku funkcji jajników.

-Najpierw zdobędę wykształcenie, zrobię karierę zawodową, dopiero wtedy zajmę się życiem prywatnym, będę miała czas i pieniądze na dziecko, realizowanie się na innych płaszczyznach- tak myśli dziś coraz więcej pań. A co ze zdrowiem, czy natura poczeka? Cóż, przecież w wieku 35- 40 lat niekoniecznie trzeba się tym martwić. Czyżby?

Nadgorliwa menopauza

Większość kobiet przekwita między 45 a 55 rokiem życia. Mówimy wtedy, że ustanie miesiączki jest wynikiem naturalnego procesu starzenia się organizmu. Przedwczesna menopauza, czyli zbyt wczesny zanik funkcji jajników, to zjawisko, które stwierdza się, gdy cykl zanika u kobiety 40- letniej lub młodszej. Niegdyś nie była znaczącym problemem i nie występowała często. Jak jest teraz? Menopauzę we wczesnym wieku przechodzi dzisiaj więcej niż 1 na 20 kobiet- donosi dziennik "The Daily Mail".

Znak naszych czasów?

Statystyki są niepokojące. W latach 80-tych wskaźnik kobiet, które przekwitały przed 40. rokiem życia był pięć razy mniejszy niż dziś- wskazują amerykańskie badania. Rodzimi ginekolodzy i endokrynolodzy potwierdzają, że liczba pacjentek pojawiających się w gabinetach z powodu przedwczesnej menopauzy i konsekwencji z nią związanych, ostatnimi czasy gwałtownie wzrosła. Które z nas są w grupie ryzyka?

Sprawcy przekwitania przed terminem

Część kobiet przestaje miesiączkować na skutek wycięcia jajników z jajowodami lub operacyjnego czy chemicznego leczenia nowotworów. Przedwczesna menopauza może być również pochodną różnych zmian chorobowych zachodzących w organizmie. Cukrzyca, choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników to problemy zdrowotne, które wiążą się ze zmianami hormonalnymi i zaburzonym metabolizmem cukrów, a te sprzyjają przedwczesnemu przekwitaniu. U średnio 6 proc. pań lekarzom ciężko jest ustalić jakiekolwiek medyczne przyczyny takiego stanu. Tyle ze strony lekarzy, co na to nauka?

Kobiety z niższych klas społecznych są trzy razy bardziej narażone na menopauzę jeszcze przed 40. rokiem życia- wynika z badań dr. R. Islama i dr. R. Cartwrighta przedstawionych na łamach "The Daily Mail". Naukowcy dokonali analizy przypadków 5 tys. kobiet urodzonych w 1958 roku w Wielkiej Brytanii. Do jakich wniosków doszli? Zarówno kobiety o niskim statusie społecznym, jak i palaczki, wchodzą w menopauzę wcześniej.

Odbija się echem na zdrowiu

Ustanie cyklu pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne i psychologiczne, tym bardziej, że zachodzą w momencie, kiedy fizjologicznie nie powinny nastąpić. Amerykańskie badania wskazują, że panie, które przechodzą przedwczesną menopauzę mogą być nawet dwukrotnie bardziej narażone na choroby sercowe i zmniejszenie gęstości struktury kostnej prowadzące do osteoporozy niż ich rówieśnice, które jeszcze miesiączkują.

Choroby sercowe, z atakiem serca włącznie, osteoporoza- spowodowane m. in. spadkiem chroniącego przed tymi schorzeniami estrogenu- to tylko niektóre z problemów, które mogą towarzyszyć przekwitaniu. Te mniej oczywiste, bo menopauza w świadomości większości to przede wszystkim kres płodności. Niepłodność przed 40. rokiem życia może być wyjątkowo dotkliwa dla kobiet, odbierając im nadzieję na macierzyństwo, które bądź co bądź, w wielu przypadkach jeszcze planowały.

Uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy ze snem to również bolączki kobiet przekwitających. Większość pań nie spodziewa się ich jednak tak wcześnie. Często zdarza się, że objawy, będące pochodną zmian hormonalnych, są z tego powodu ignorowane lub lekceważone. Co jednak, gdy wyniki jednoznacznie wskazują na przedwczesną menopauzę i kobieta ma świadomość zachodzących w jej organizmie przedwczesnych procesów?

Kobieca po menopauzie

Wiele kobiet nie umie sobie poradzić z taką wiadomością nie tylko ze względu na symptomy fizyczne. Często cierpi ich samoocena i poczucie tożsamości. -Być może jestem młoda, ale co z moją kobiecością, kim teraz jestem- zastanawiają się niejednokrotnie przedwcześnie przekwitające panie. Szczególna dbałość o zdrowie, gdy zmienia się gospodarka hormonalna to jedno, trzeba jednak pamiętać, że poza fizjologią warto zatroszczyć się o emocje.

Badania pokazują, że kobiety, które przeszły wczesną menopauzę, dwukrotnie częściej niż miesiączkujące równolatki deklarują, że ich jakość życia- obejmująca zarówno poczucie zdrowia i witalności, jak i komfort psychiczny- jest niska. A przecież nie musi być.

Nieuleganie przeświadczeniom propagowanym przez współczesną kulturę o idealnej kobiecie, która jest młoda i płodna, może pomóc w zaakceptowaniu siebie, docenieniu swojej mocy i natury. Tym bardziej, że psycholodzy często zwracają uwagę, że kobiecość nie kończy się ani z konkretnym wiekiem, ani z ustaniem miesiączki.

Zobacz wideo
Więcej o: