Mięśniaki macicy

Włókniak macicy (mięśniak macicy) to rodzaj łagodnego guza pojawiającego się u kobiet po trzydziestym roku życia. Najczęściej jest ich kilka i obejmują trzon macicy.

Objawy

- przedłużone, obfite, nieregularne miesiączki

- krwawienie między miesiączkami i w czasie stosunku

- ucisk dużego guza na sąsiednie narządy może powodować ból lub uczucie parcia na mocz

Mięśniaki to łagodne guzy zbudowane z mięśni gładkich oraz tkanki łącznej, które znajdują się w ścianie macicy. Należą one do największych guzów człowieka, rekordzista ważył aż 45 kg! Występują u co piątej kobiety w wieku powyżej 35 lat, zwykle jednak nie dają o sobie znać i często nie rosną zbyt szybko.

Zobacz wideo

Przyczyny

Powstają prawdopodobnie już w okresie płodowym na skutek błędu genetycznego dotyczącego poszczególnych komórek mięśnia macicy. Estrogeny przyśpieszają ich wzrost. Dlatego w okresie przekwitania przestają rosnąć i ulegają wapnieniu.

Powikłania

Duże mięśniaki mogą ograniczyć miejsce do rozwoju płodu lub stać się przeszkodą podczas porodu.

Leczenie

Jeśli mięśniaki nie dają objawów i są wykryte u kobiet, które nie planują dzieci, zaleca się obserwację co pół roku. W przypadku dużych i szybko rosnących mięśniaków wykonuje się zabieg operacyjny polegający na wyłuszczeniu mięśniaka albo na usunięciu macicy bez przydatków. Alternatywną metodą, znaną od niedawna, jest zamknięcie tętnicy macicy odżywiającej mięśniak. Pomocniczą rolę w leczeniu mięśniaków stanowi podawanie gestagenów i analogów gonadoliberyny, które mają hamować ich dalszy rozrost.

Więcej o: